A nővérek és orvosok bírálják az új egészségügyi minisztert

"Döntéseit nem a szakmai és tényszerű érvelés befolyásolja, hanem a politikai befolyás, illetve az érdekcsoportok befolyása. Nem mutatott tiszteletet és bizalmat az eredmények, s főleg a gondozói ellátás jelentősége iránt" - bírálja Kalavskát a Szlovákiai Nővérek és Szülésznők Kamarája (SKSaPA).
A nővéri szakszervezetek sem elégedettek a miniszter személyével. "Kalavská szakmai és erkölcsi szempontból is többször csődöt mondott" – szögezte le Monika Kavecká szakszervezeti vezető. A nővéri specializációnak számító felnőttgondozói ellátás korábbi megszüntetéséért is bírálta, mert szerinte azt államtitkárként éppen Kalavská szorgalmazta – tájékoztat a TASR.
"Nincsenek vele negatív tapasztalataink, lépései során mindig nagyon előzékeny volt, nincs okunk arra, hogy ne higgyünk neki" – mondta a Magánorvosok Társulásának (ASL) főnöke, Marián Šóth. "Szükség van az ambuláns ágazat utófinanszírozására, javulásra a rendelőkben dolgozó orvosokat illetően, s az elektronizáció szempontjából véget kell vetni az önkéntességnek" – mondta Šóth.
"Ezen a jelölésen látszik, hogy az egészségügy valójában nem számít prioritásnak, mert az egészségügyi tárcától két év elteltével távozik a válságmenedzser, akinek a hosszadalmas válság során védelmeznie kellett az egészségügyet" - reagált az új miniszter személyére Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Egyesület (LOZ) főnöke. Azt állítja, hogy a LOZ-nak nincsenek jó tapasztalatai Kalavskával, főleg ami a rezidensi program körüli helyzetet illeti. Ezzel a Szlovákiai Körzeti Orvosok Társasága (SVLS) is egyetért.
"A rezidensi program anyagi és szervezési szempontból is nagy mértékben sérült. Az elsődleges egészségügyi ellátást fokozatosan újból megrövidítik" – írja állásfoglalásában az SVLS, hozzátéve, hogy az egészségügyben nem számítanak pozitív változásokra.
A Páciensek Jogait Védő Társulás (AOPP) azt tervezi, hogy az új miniszterrel együtt több témát is megnyit, így a gyógyszerpolitika kérdését, vagy az elhúzódó gondozásról szóló törvény ügyét" – tette hozzá a legjelentősebb hazai páciensi szervezet főnöke, Mária Lévyová.
Kalavská szerdán az elnöki palotában azt mondta, figyelembe veszi a személyét érintő bírálatokat. "Mindenkinek a véleményét tiszteletben tartom, és még többet igyekszem majd dolgozni" – tette hozzá.