2014. március 9., 10:44

A nők több mint egyharmada megtapasztalta az erőszakot

POZSONY. A nők elleni erőszak az Európai Unióban nem csupán néhány nőt érint, de naponta jelen van a társadalom életében is – derül ki az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) felméréséből.

Az Emberi Jogok Szlovákiai Nemzeti Központjának (SNS¼P) munkatársa, Nina Pániková által közzétett felmérés az otthoni, a munkahelyi, a nyilvánosan valamint az internet által elkövetett visszaélésekről szóló adatokat tartalmazza. „ A felmérésből az is kiderül, a politikai döntéshozóknak tisztában kellene lenniük a nők elleni erőszak mértékével és olyan válaszlépéseket tenni, melyek nemcsak papíron, de a gyakorlatban is megfelelnek valamennyi erőszakos cselekedetet elszenvedett áldozat jogainak és szükségleteinek” – olvasható a jelentésben.

A vizsgálat során a nők testi, szexuális és pszichikai erőszakkal kapcsolatos tapasztalatait mérték fel, de rákérdeztek a gyermekkorban megtapasztalt erőszakra is. 28 tagországból  42 ezer 18-74 év közötti nőt vontak be a felmérésbe, melybe tagországonként 1500 nő kapcsolódott be.

Az eredmények azt mutatják, hogy a megkérdezettek 33 százaléka 15. életévének betöltését követően testi vagy szexuális bántalmazás szenvedő alanya volt. A partnerük által fizikailag vagy szexuálisan kínzottak aránya az EU viszonylatában 22, Szlovákiában pedig 12 százalékot tesz ki. A nők 5 százalékát megerőszakolták. Kiderült azt is, hogy minden tizedik nő esetében az erőszaktevők száma egynél több volt.

A pszichikai erőszak valamilyen formáját jelenlegi vagy korábbi partnere részéről a nők 43 százaléka tapasztalta meg. Szlovákiában a megkérdezettek 34 százalékát bántalmazta pszichikailag jelenlegi partnere, 46 százalékát volt partnere. A bántalmazás formái különbözőek. Legtöbb esetben a nyilvános megaláztatás fordult elő, vagy megtiltották a nőknek, hogy elhagyják a házukat, lakásukat, esetleg pornográf filmek nézésére kényszerítették, vagy erőszakkal fenyegették.

Gyermekkorában a felnőttek általi fizikai vagy szexuális bántalmazást a megkérdezettek 33 százaléka tapasztalta meg, 12 százalékuknak pedig gyermekkori szexuális visszaéléssel is volt tapasztalata. Szlovákiában a nők 33 százalékát érinti a gyermekkori erőszak, a gyermekkori szexuális bántalmazás áldozatává pedig 4 százalékuk vált.

A világhálón elkövetett erőszakról – e-mail vagy SMS formájában küldött üzenetek – a nők 11 százaléka panaszkodott, a 18-29 év közötti nők 20 százaléka pedig kiberzaklatás áldozatává vált. Szlovákiában a nők 17 százalékának vannak hasonló jellegű tapasztalatai.

A nők 67 százaléka az erőszakot sem a rendőrségnek, sem más szervezetnek nem jelentette. A FRA felmérés adatai alapján a nők elleni erőszak megelőzése érdekében a munkaadóknak, az egészségügyi dolgozóknak vagy az internet-szolgáltatóknak egyaránt intézkedéseket kellene foganatosítaniuk.

Az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) szerint a tagországoknak ratifikálniuk kellene az Európa Tanácsnak a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló egyezményét (Isztambuli Egyezmény). A dokumentumot annak ellenére, hogy 17 európai ország - köztük Szlovákia is – aláírta, egyelőre csupán Ausztria, Olaszország és Portugália építette be jogrendjébe.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.