A Népi Platform rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez az emissziós kvóták ügyében
A szükséges 30 aláírás leadása után a parlament elnökének 7 napon belül össze kell hívnia a rendkívüli ülést.
Az emissziós kvóták eladásának ügye még az első Fico-kormány idején robbant ki. Akkor Robert Fico a környezetvédelmi tárca vezetőjét leváltotta, ám további lépéseket a kormányfő az ügyben nem tett. Időközben Svájc átadta azt a listát Szlovákiának, amely az eladott kvótákból meggazdagodott személyek és cégek nevét tartalmazza. „Ha Robert Fico nem hajlandó ezt a listát közzétenni, nincs joga indulnia az államfői posztért. Ez ugyanis azt jelenti, hogy azok oldalán áll, akik a kvóták eladásából meggazdagodtak” – mondta Pavol Frešo, a Szlovák Keresztény és Demokratikus Unió (SDKÚ-DS) elnöke.
Robert Fico ahelyett, hogy leállította volna a kétes üzletet, csak az eladásért közvetlenül felelős Chrbet minisztert váltotta le, de a közvélemény az 50 millió eurós botrány részleteiről részleteket nem tudhatott meg. „Ezt az ügyet tehát alaposan ki kellene vizsgálni” – érvelt Ján Fíge¾, a kereszténydemokraták vezetője. Ugyanakkor elismerősen nyilatkozott a legfőbb ügyész eljárásáról, Jaromír Èižnár ugyanis az ügyiratot kikérte, és az ügyben folyt vizsgálatot újraértékeli.
Bugár Béla (Most-Híd) azt rótta fel a miniszterelnöknek, hogy más kormányok korrupciós ügyeiben nagyon aktív, a braniskói alagút építése ügyében még Svájcba is kiutazott. Most azonban itt a van a lista, amelyből kiderülne, hogy kik jártak jól a kvóták eladásából, és a kormányfő nem tesz semmit - fogalmazott Bugár.
Az emissziós kvóták eladásával a múlt héten már a parlament védelmi bizottsága is foglalkozott, azt követően nyilatkozta Robert Kaliòák belügyminiszter, hogy ő a listát saját szemével nem látta, de úgy gondolja, azon politikusok nincsenek. Ugyanakkor azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy csak politikai kampányra használja az ügyet, hisz azzal a Radièová-kormány ideje alatt, mikor hatalmon voltak, nem foglalkoztak, holott megtehették volna.
Robert Fico még január elején a Szlovák Rádiónak nyilatkozva az üggyel kapcsolatban azt mondta, ő nem rendőr, és nem nyomozó. „Szeretném tudni, hogy intézték ezt az ügyet az SNS miniszterei, mi volt a háttérben. Ha lesz valamilyen információnk, közzétesszük, Számomra ez nem okoz gondot” – fogalmazott a miniszterelnök. Azóta többször is felszólították a kormányt, hogy hozzák nyilvánosságra a listát, a felszólítások azonban válasz nélkül maradtak.