A mindenkori kormányt tesszük felelőssé az egészségügy és az oktatásügy rossz állapotáért

A telefonos közvélemény-kutatásban résztvevők csaknem 75 százaléka szerint rossz, míg 35,5 százalékuk szerint nagyon rossz állapotban van az egészségügy. A megkérdezettek 38,6 százaléka szerint inkább rossz, mintsem jó a hazai egészségügy állapota. Ezzel szemben csupán a válaszadók 3,2 százaléka vélte úgy, hogy nagyon jó állapotok uralkodnak az ágazatban, s 21,4 százalékuk vélte úgy, hogy inkább jó, mint rossz a helyzet az egészségügyön belül. A feltett kérdésre a felmérésbe bekapcsolódott személyek 1,3 százaléka nem tudott válaszolni.
A megkérdezettek zöme – szám szerint 56 százaléka - szerint az egészségügyben uralkodó áldatlan állapotokért az eddig regnált kormányok mindegyike felelőssé tehető. A válaszadók 28,2 százaléka szerint ebben a kérdésben a jelenlegi miniszterelnök, Robert Fico kormányai a legnagyobb ludasok. Az eddig valamikor hivatalba lépett jobboldali kormányokról a megkérdezettek 12,7 százaléka véli ugyanezt, míg a közvélemény-kutatásba bekapcsolódott személyek 3,1 százaléka nem tudta eldönteni a kérdést.
A megkérdezettek csaknem 55,7 százaléka szerint rossz, míg 17,9 százalékuk szerint nagyon rossz állapotban van az oktatásügy – mondta el az EAC munkatársa, Kristína Šabíková. A megkérdezettek 37,8 százaléka szerint inkább rossz, mintsem jó a hazai oktatásügy állapota. Ezzel szemben csupán a válaszadók 3,8 százaléka vélte úgy, hogy nagyon jó állapotok uralkodnak az ágazatban, s 29 százalékuk vélte úgy, hogy inkább jó, mint rossz a helyzet.
A megkérdezettek túlnyomó többsége, egészen pontosan 59,2 százaléka szerint az oktatásügyben uralkodó áldatlan állapotokért az eddigi kormányok mindegyike felelős. A válaszadók csaknem negyede (24,5 százaléka) szerint a jelenleg is a kormányfői bársonyszéket elfoglaló Robert Fico kabinetjeit terheli a legnagyobb felelősség, míg az eddigi jobboldali kormányokat a megkérdezettek 8,1 százaléka nevezte meg legfőbb bűnösként. A közvélemény-kutatásba bekapcsolódott személyek meglehetősen hasonló arányban (8,1 százalék) nem tudták megválaszolni a kérdést.
Šabíková az oktatásügyet érintő felmérés eredményeinek margójára megjegyezte, hogy Robert Fico kormányfő az ellenzéki erők célzatos kampányfogásaként igyekszik beállítani a tanítói sztrájkot, ám a lakosság zöme eközben nem kizárólag pártját, az Irány-Szociáldemokráciát (Smer-SD) teszi felelőssé az oktatásügy jelen helyzetéért. „A negatív hatással bíró döntések a szlovákiai lakosság zöme szerint évek óta rányomják bélyegüket az ágazatra, s nehéz megállapítani, hogy melyik kormányt terheli jelen állapotokért a legnagyobb felelősség" – mutatott rá Šabíková, megjegyezve, hogy ezzel a jövő kormányaira csak még nagyobb felelősség hárul majd, ha az oktatásügyről van szó.