A milliomos Bugár? – Állami támogatást kapott idősotthonára a Most-Híd elnöke

Ján Slota nem gazdagabb, mint Bugár Béla. A sajtóban semmit sem írnak Nagyszarváról – intézett olyan támadást évekkel ezelőtt politikai riválisával szemben a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) jelenlegi elnöke, Andrej Danko, amely ma már inkább csak mosolyt csal az ember arcára. Pártelnökét védte, rámutatva a parlament jelenlegi alelnökének, Bugár Bélának (Most-Híd) a vagyonára. Paradox módon az egykori ellenfelekből mára koalíciós partnerek lettek, s Slotával ellentétben, akivel Danko egyszerűn nem bír közös nevezőre jutni, Bugárral láthatóan megérti magát, s már felhalmozott vagyona sem zavarja. A Most-Híd elnöke arra elsősorban politikai pályája során tett szert, s egyáltalán nem elenyésző.
Ha Bugár Béla 4 év múlva úgy döntene, felhagy a politizálással, nem kell aggódnia, már megvetett gondtalan politikusi nyugdíjas éveinek. Ezt természetesen éleslátásának köszönheti. A PLUS 7 DNÍ már 8 évvel ezelőtt írt abbéli ambícióiról, hogy egy idősek otthonát szeretne létrehozni. „A társaság második tulajdonosává lettem, egyelőre 15 millió koronát fektettem be, egy részét egy hitel keretében finanszíroztam, míg feleségem és jómagam számláját kisöpörtem“ – mondta akkor Bugár.
Csupán egy ugrásra lakhelyétől, Somorjától, ahol együtt él családjával, végül egy idős és beteg embereket szolgáló otthont hozott létre. Bugár átfogó szolgáltatások nyújtását tervezte mozgássérülteknek, geriátriai és hospice ellátást is biztosítva. Terve láthatóan bejött. A várólistás idősek száma több mint elegendő, vannak, akik 3 évig is hajlandóak várni. A magánkézben lévő otthonok bár nagyon drágák, mégis állandó irántuk az érdeklődés. A nagyszarvai kastély a nemzeti kulturális örökségeket tartalmazó műemlékvédelmi listán is szerepel.
A kastély beépített alapterülete 1500 m2, hatalmas park veszi körül, területén Parcus nevű cége révén további, a tehetősebb időseket szolgáló luxus bungalókat építetett. Egy havi teljes ellátásért Bugár kastélyában legkevesebb 520 eurót kell áldoznia egy nyugdíjasnak. Mindez a szobában található fekvőhelyek számának, valamint annak függvénye, hogy az illető milyen mértékbe van ráutalva az ápolók, gondozók segítségére. A Somorjához közeli helyszín szolgáltatásai iránt elsősorban pozsonyiak érdeklődnek.
A Most-Híd elnöke, Bugár Béla már több alkalommal is az tervezte, hogy felhagy a politizálással. A sajtón keresztül már többször is bejelentette, hogy végleg búcsút int a politikának, ám végül mindig meggondolta magát. Azonban nem csupán a politikában van továbbra is jelen. Tekintve, hogy a kiskapukra is gondol, jómaga és családja számára egy jövedelmező üzletet is kiötlött. Ma erről már nem túl szívesen beszél, s vagyonbevallásában vállalkozásából szinte semmit sem tüntet fel. Abban képviselői fizetése mellett jelenleg parlamenti alelnöki bére és egy ingatan szerepel, amelyet közösen birtokol feleségével. „Van földem, több mint 4 ha, örököltem némi erdőt, édesanyám után van egy kétszobás apartmanom, részesedésem van a BBG cégben, aztán ott van még a nagyszarvai idősek otthona, a partneremmel fele-fele arányban tulajdonoljuk, s egy nonprofit szervezet üzemelteti“ – mondta a PLUS 7 DNÍ hetilapnak nyilatkozva vagyonával kapcsolatosan, amelyet állítólag bárki, bármikor a politikaopen.sk oldalon is megtekinthet.
Van egy öregebb típusú BMW-je, amelyet azonban lánya, Krisztina használ. „Természetesen a számlámon is van pénz“ – tette hozzá. A politikaopen.sk weboldal szerint Bugár Béla 50 százalékos részesedéssel rendelkezik a Parcus cégben, a közügyekkel kapcsolatos feladatai ellátásával kapcsolatosan nagyjából 25 ezer eurós jövedelmet vall be, míg 2013-ban ingatlanvagyonát – a családi házban való részesedését, szántóföldjét, lakását – 713 ezer euróra becsülte. A nagyszarvai kastély a hozzá tartozó parkkal ebben szemmel láthatóan nincs benne, lévén annak tulajdonosa az említett Parcus társaság, amelyre Bugár állandó jelleggel hivatkozik.
A tulajdonlapi kivonat szerint a nagyszarvai kastély 2005 óta képezi a Parcus Rt. tulajdonát. „A Parcus társaság valósítja meg a projektet, rendezi be az épületeket, majd adja bérbe azokat a nonprofit szervezetnek, amely aztán igazgatja, illetve az egészségbiztosítótól befolyó összeg egy része is megilleti majd“ – tárta fel a hetilap előtt évekkel ezelőtt lapjait Bugár. Tekintve, hogy akkoriban egy lábbal kinn volt a politikából, nem jelentett számára gondot, hogy vállalkozásáról nyíltan beszéljen. „A oroszlánrészét a társam végzi, én csak berendezem, intézkedem, de az építkezés felügyelete és a pénzbeszerzés is elsősorban Palèo dolga“ – mondta Bugár, amikor személyesen körbevezette a kastélyban a hetilap munkatársait.
Az összeférhetetlenségről szóló törvény értelmében politikus nem lehet egy cég ügyvezető igazgatója, így aztán a Parcusnál egy ideig asszisztensei, Vörös Péter és Méry Éva helyettesítették. „Vannak kipróbált embereim, akikben megbízom, s ők közéjük tartoznak“ – mondta a hetilapnak. A foaf.sk internetes portál szerint a Parcus Rt. évek múltával is nyereséges, nincsenek adósságai, ám bevételei 2013-hoz képest 120 ezer euróról 82 ezer euróra csökkentek. A fő változás a cégvezetésben állt be. 2012-től a Parcus cég törvényes képviselője Monika Palèová mellett Bugár lánya, Krisztina. A társaság tulajdonolja a kastélyt, amelyet a Senior Park nonprofit szervezetnek ad bérbe.
„Az idősek otthonának üzemeltetését a nonprofit szervezet látja el, nekem semmi közöm hozzá“ – mondta a politikus, bár a valóság másról tanúskodik. A nonprofit szervezetet az állam segíti. Mint azt a lap kiderítette, a Senior Parkban a fenntartók ugyanazon személyek, akik nevei a Parcusban is megjelentek, azaz Vörös Péter és Ivan Palèo, míg az otthon üzemeltetéséhez állami támogatásban részesülnek. „Mi nem fizettünk egy ágyért több mint 60 ezer koronát, mint a Privilégium“ – jegyezte meg csipkelődve Bugár néhány éve, közvetlenül a nagyszarvai otthon megnyitása előtt reakcióként az akkori munkaügyi miniszter, Viera Tomanová által idősotthonoknak odaítélt gyanús állami támogatásokra rámutatva.
Paradox módon azonban pár hónappal később már minden másként festett. Ugyanaz a Tomanová Bugárral karöltve nyitotta meg az idősek otthonát. S ez még nem minden. Már régebben lett nyíltan tisztára mosva több mint 30 ezer euró, amelyet az egykori minisztertől, Tomanovától kapott a fekvőhelyekre. Bugár azonban bárminemű nepotizmust vagy a miniszter asszonynál való lobbizást tagad. „Csak a kastélynak vagyok tulajdonosa, amelyet a nonprofit szervezetnek adok bérbe. Bizton állíthatom, hogy semmilyen támogatásért nem lobbiztam“ – védekezett Bugár, majd pontosította, hogy a Senior Park nonprofit szervezet támogatásért folyamodott, s a munkaügyi tárca végül műszaki és egyéb eszközök beszerzésére oda is ítélte neki.
Mindeközben a második legjelentősebb támogatásról volt szó, amelyet Tomanová minisztériuma abban az évben odaítélt. „Konkrétan 40 db állítható, mechanikus ágy, 61 db belső rekeszekkel rendelkező éjjeliszekrény és 61 db zárral, ruhafogas-tartó rúddal és cipők tárolására alkalmas polccal ellátott ruhaszekrény vásárlására“ – mondta. Robert Ficó iránt való elkötelezettségét azonban később politikai riválisa, Csáky Pál is az orra alá dörgölte.
„A Parcus semmiféle különleges támogatásban nem részesült a megyei önkormányzattól vagy az államtól, csak a szokványosat kapta, ami az említett szolgáltatásokkal kapcsolatos törvényből fakad“ – reagált a PLUS 7 DNÍ hetilap felvetéseire Bugár szóvivője, Nagy András. Mit is takar ez a szokványos, sztenderd támogatás? Ha sztenderd támogatásnak számít 368 222 euró, amelyet a Senior Park nonprofit szervezetnek 4 évvel ezelőtt nyújtott Pozsony Megye Önkormányzata Pavol Frešo (SDKÚ-DS) vezetése alatt, akkor erről vélhetően méltatlan lenne vitába bocsátkozni.
A nonprofit szervezet további évi 50 ezer eurós támogatást kap Nagyszombat Megye Önkormányzatától, amelyet pedig Tibor Mikuš vezet. S bár Bugár szóvivője révén hasztalanul arról igyekezett biztosítani, hogy nincs szó semmiféle stratégiai jelentőségű támogatásról, tény, hogy több csődközeli állami idősotthon bárminemű támogatásért hálás, főként, ha hónapokat nem késve, időben megérkezik. De erre vélhetően előbb szükségük lenne egy jó lobbistára – írja a PLUS 7 DNÍ.