2015. szeptember 16., 17:36

A menekültüggyel rajtolt el a parlament őszi ülésszaka

POZSONY. Peter Pellegrini ma megnyitotta a törvényhozás sorrendben 54. ülését, amely egyben a plénum őszi ülésszakának első ülésnapja is. A honatyák a nyári szünetet követően tértek vissza újra a parlament padsoraiba, hogy kezdésképpen napjaink Európát leginkább foglalkoztató problematikájáról, a menekülthelyzetről tárgyaljanak.
201509161710010.RFNRSR_-_2.jpg

A parlament idei utolsó előtti menetrendszerinti ülésén rekordmennyiségű 173 programpont szerepel, ami miatt napi másfél órával többet tárgyalnak a képviselők.

A törvényhozás júniusi ülését is a menekülteknek szentelte, amikor is többek között elutasította a Brüsszel által előirányzott menekültbefogadási kvótarendszert. „Egy aktuális kérdésről van szó. Annak ellenére, hogy a parlament már a nyári szünetet megelőzően állást foglalt a kérdésben, fontos, hogy visszatérjünk hozzá, mert jelenleg a helyzet más stádiumát éljük" – magyarázta a parlament elnöke, Peter Pellegrini. A témában a szlovák diplomácia vezetője Miroslav Lajèák és Robert Kaliòák belügyminiszter is felszólal.

Pozsony változatlanul elutasítja a menekültek elosztására irányuló kvótarendszert. Robert Fico miniszterelnök szerint a szlovák állásponton az sem változtat, hogy az Európai Unió kilátásba helyezte a kötelező menekültügyi kvótákat elutasító országok brüsszeli finanszírozásának korlátozását. A hasonló ijesztgetés Fico szerint nem használ. „A végsőkig harcolni fogok a kötelező kvóták ellen, még annak árán is, hogy megakasztjuk a kötelező csúcstalálkozót" – szögezte le a kormányfő.

Ha a jövő hét folyamán Brüsszelben Szlovákia vétója ellenére elfogadásra kerül a menekültek uniós tagországok közti kötelező érvényű elosztásáról szóló kvótarendszer, Szlovákia ellenvetésének ad majd hangot – jelentette ki a pozsonyi törvényhozásban szerdán Robert Fico, a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnöke.

„Minden államnak szuverén joga, hogy saját hatáskörben intézze demográfiai helyzetét, miközben menekülteket hív az országba, ugyanakkor az lehetetlen, hogy más szuverén államokra erőltesse rá, kit és milyen feltételek mellett kell megtűrnie saját területén. Ez lerombolná a kis államok azzal kapcsolatos illúzióját, hogy szavuk van az Európai Unióban" – vélte mondandójában a kormányfő.

Fico megköszönte az ellenzéknek, hogy támogatja a kormány a kvótarendszert elutasító magatartásmódját. „Bevezetésük további migránsok számára lesz meghívólevél“ – mondta, majd furcsállotta, hogy a schengeni szabályelveket betartó államokat bírálat éri, míg azokat, amelyek azokat megszegik nem. “Ez nem a jó öreg humanista politikusok és a keletiek harca, akik még nem cseperedtek fel. Ez nem a rossz Kelet és a jó Nyugat vitája, hanem az Európai Uniós szabályok és azok betartásának vitája" – jelentette ki Fico, kifejtvén, hogy szerinte migránsok százezrei zúdultak Európára, miáltal az öreg kontinens megszűnt biztonságosnak lenni, miközben mindannyiunk fenyegetett, s a migránsok 90 százalékban nem is menekültek, hanem gazdasági migránsok alkotják. A miniszterelnök sokadjára ismételte el, milyen alapvető feladatok hárulnak Szlovákiára, ha valaki háborútól fenyegetve menekül, élete, egészsége forog kockán, vagy nincs mit ennie, leszögezvén, hogy ilyenkor az országnak kötelessége, hogy szolidáris legyen, ám nem tartja indokoltnak, hogy gazdasági migránsokat fogadjon be. „Õrizzük meg józan eszünket ebben a kérdésben“ – mondta Fico.

„Ha nem állítjuk meg a menekülthullámot, fennáll a veszélye annak, hogy a krízis beálltával a hagyományos páneurópai pártokat nacionalista, xenofób, EU-ellenes pártok váltják fel" – figyelmeztetett a kormányfő, aki szerint Szlovákia el szeretné kerülni, hogy Európa egy újabb mély válságba essen.

A miniszterelnök az Iszlám állam dzsihadista szervezett jelentette fenyegetettségről is szól néhány szót, kiemelvén, hogy kormányából senki sem állítja, hogy ahány arab, annyi terrorista, ugyanakkor úgy véli, hogy azt feltételezni, hogy menekültek százezrei között megbújhat néhány ezer szélsőséges, aki európai célpontok ellen fordulhat, nem paranoia, hanem felelősségteljes óvatosság. „Nem lehet figyelmen kívül hagyni azokat a hírszerzési információkat, miszerint elsősorban az Iszlám Állam az, amely megszervezi az emberek átcsempészését, miáltal hatalmas forrásokra tesz szert, mely forrásokat aztán európai tevékenységére fordíthat“ - jegyezte meg Robert Fico miniszterelnök.

A migránsokról szóló vitába írásban 19-en jelentkeztek. A képviselők később szóban is jelezhetik majd felszólalási szándékukat. A nagy érdeklődésre való tekintettel a plénum ma szükség esetén egészen 22:00 óráig ülésezik.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.