A marihuána a leggyakrabban fogyasztott illegális drog Szlovákiában

Az EMCDDA a felmérés során megállapította, hogy a 15-34 év közti szlovákiai lakosok egyharmada már rendelkezik valamilyen tapasztalatokkal a marihuánával kapcsolatban, 9,3 százalékuk pedig tavaly is fogyasztotta ezt a szert. A 2. helyen 1,2 százalékkal az ecstasy, további alig 1 százalékkal pedig a metamfetamin és a kokain szerepel.
A hazai elvonókúrák résztvevőit 45 százalékban a különféle amfetaminok fogyasztása miatt kezelték, majd 24 százalékkal a marihuána, illetve 18 százalékkal a heroint következik.
Az EMCDDA 969 drogokkal kapcsolatos bűncselekményt tart nyilván. A szlovák hatóságok leggyakrabban marihuánát, metamfetamint, heroint és kokaint szoktak elkobozni. Az ügynökség jelentésében megállapítja, hogy növekedett a túladagolás miatti halálesetek száma, 2015-ben 8441 ilyen esetet tartottak nyilván. A legveszélyeztetettebb csoportnak az ópiátokat fogyasztók számítanak. Az ügynökség minden korosztály esetében tud efféle esetekről, a legnagyobb növekedést Németországban, Litvániában, Hollandiában, Svédországban, Nagy-Britanniában és Törökországban észlelték.
Az uniós drogügynökség újabb pszichoaktív anyagok elterjedésére is felfigyelt. Azok közé a különféle szintetikus anyagok, például a kanabinoidok, a katinonok, az opioidok és a benzodiazepin tartozik, amelyek olcsóbbak, egyúttal nehéz leállítani a terjedésüket, mert azokra nem vonatkoznak a nemzetközi ellenőrzések.
Az EMCDDA a drog tisztaságának és árának, illetve a szennyvíznek a vizsgálata alapján arra a következtetésre jutott, hogy egyre nő a kokain elérhetősége. Ennek kipróbálását hozzávetőleg 17,5 millió produktív korú európai polgár vallotta be.
„A drogprobléma továbbra is jelentős kihívást jelent az európai közösség számára. Több mint 93 millió európai polgár legalább egyszer az életében kipróbált valamilyen illegális drogot, s immár egymás után három évben nő a túladagolás miatti halálesetek száma” – jelentette ki Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért, uniós belügyekért és uniós polgárságért felelős uniós biztos.
„Rendkívüli módon nyugtalanít, hogy a fiatalok sok újfajta és veszélyes drog csábításának vannak kitéve. 2009 és 2016 között Európában 25-féle hatékony szintetikus opioidot tartottak nyilván, amelyek esetében több ezer adag elkészítéséhez csak kevés anyagra van szükség, ami az emberi egészségre nézve növekvő veszélyt jelent” – tette hozzá az uniós biztos.
Az Európai Unió drogügynökségének éves jelentései az aktuális európai kábítószerhelyzet elemzését tartalmazzák. Kiértékelik a drogbiznisszel és -fogyasztással kapcsolatos legújabb jelenségeket, valamint az újfajta drogokat is, amelyek megjelennek a piacon és veszélyesek lehetnek. Az ügynökség idén először adott ki 30 külön jelentést valamennyi uniós tagállamra, valamint Norvégiára és Törökországra vonatkozóan.