2017. szeptember 19., 09:13

A lakosság többsége nem jár fogászati ellenőrzésre

POZSONY. Azok a személyek, akik az idén már voltak fogászati ellenőrzésen, a lakosság felelősségteljesebb rétegéhez tartoznak. A statisztikai kimutatások ugyanis azt igazolják, hogy nem igazán szeretünk fogászati megelőző ellenőrzésre járni, annak ellenére, hogy szuvas fogak tekintetében eléggé rosszul áll az ország lakossága.
201709171717580.fog01.jpg

Persze e tekintetben az is igaz, hogy globális problémáról van szó. Az európai és hazai szakemberek több olyan ajánlást is kidolgoztak, melyek javíthatnak a jelenlegi állapotokon.

Azok, akik évi több mint három fogszuvasodással rendelkeznek, azok közé a páciensek közé sorolhatók, akiknél a fogak romlásának különösen magas a kockázata. Az ilyen páciensek száma világszerte emelkedőben van.

„A világban szintén romlik a helyzet, a helytelen táplálkozási módra való tekintettel azokban is országokban is emelkedik a fogszuvasodástól szenvedők száma, amelyek viszonylag jó helyzetben voltak” – tájékoztatott Neda Markovská, az egészségügyi minisztérium foggyógyászatra szakosodott munkatársa. Alakulnak különféle társaságok is, akik nemcsak az orvosokat, de főként a lakosságot igyekeznek felvilágosítani és rámutatni a megelőző vizsgálatok fontosságára. Gyakran a vizsgálatoknak köszönhetően képesek időben felfedezni a szájüreg rákos elváltozásait is.

„A szájüreg rákos megbetegedései tekintetében európai uniós viszonylatban a második legrosszabb helyen állunk” – nyilatkozta Igor Moravèík, a Szlovák Fogászati Kamara (SKZL) elnöke. A fogszuvasodás a fogak megfelelő tisztántartásával és megelőző vizsgálatokkal megelőzhető, illetőleg, ha a cukor bevitelét étkezésünkben minimálisra csökkentjük.

„Az Európai Unió országai között jövedelem és szociális egyenlőség tekintetében jelentős különbségek vannak, de a gyermekek egészségügyi ellátását az egészségügyi biztosítók teljes mértékben térítik” – nyilatkozta Markovská.

Általános tény, hogy a fogakat reggelente és este egyaránt legkevesebb két percig kellene tisztítani, ideális esetben a gyermekeknek kilenc éves korig a szülő kellene, hogy befejezze a fogak tisztogatását. A fogkefét ajánlatos háromhavonta cserélni.

Már egy éves kortól ajánlják a fogászati megelőző ellenőrzéseken való részvételt. „Az egy éves korú gyermekeknek már az is sokat jelent, hogy bekapcsoljuk a lámpát, utaztatjuk a fogorvosi székkel, ami azt jelenti, úgy távozik a kivizsgálásról, hogy megszokja a környezetet, legközelebb már nem fog félni a fogorvostól” – magyarázta Miroslava Ducková fogorvos.

Sokan jóhiszeműen már evés vagy édes ital fogyasztása után fogat mosnak. Ne tegyék, inkább várjanak egy fél órát. „A cukor a szájüregben bomlásnak indul, kialakul egy savas PH , ami rárakódik és felszívódik a fogzománcba. Miután a fogkefével jól megdörzsölöm, a fogkefe csúszik, mint a jégen és megsérti a fogzománcot” – magyarázta Ducková.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.