A különleges ügyészek 178 szélsőséges esetet tárgyaltak az elmúlt évben

Leggyakoribb (62 eset) az alapvető emberi- és szabadságjogok elleni bűncselekmény, ilyen a fasiszta jelképekkel ellátott öltözékek viselete, fasiszta jelképek propagálása a világhálón, nyilvánosan látható, szélsőséges jelképeket ábrázoló tetoválások.
„Jelentősek a jobboldali radikálisok által egyértelműen rasszista indíttatásból elkövetett támadások is, a gyűlölet-bűncselekmények, tehát a törvény által védett csoportok elleni személyes bosszúból vagy gyűlöletből elkövetett bűncselekmények, legyen az fizikai (testi sértés) vagy verbális (garázdaság) támadás, megszégyenítő megnyilvánulások vagy különféle hátrányos csoportok megfenyegetése (romák vagy zsidó közösségek) stb. Három Kotleba-párti parlamenti képviselő ellen emeltek vádat (M. K., S. M., M. M.), egy esetben (M.M.) feljelentést tettek a Speciális Büntetőbíróságra (ŠTS) is” – sorolta az eseteket az ügyészi hivatal szóvivője.
A szóvivő szerint a Legfőbb Ügyészség (GP) mellet működő Speciális Ügyészi Hivatal ügyésze a világhálón megjelenő gyűlölet-megnyilvánulások, a rasszista gondolatok nyilvános népszerűsítése/a kisebbségi jogok eltiprására való felbujtás, a romák, zsidók és menekültek elleni verbális támadások, fasiszta jelképek világhálón való propagálása elleni harcban szorosan együttműködik a belügyminisztérium szerveivel.
A Speciális Ügyészi Hivatal mellett létrejött egy szélsőséges bűncselekményekkel foglalkozó részleg, melynek munkáját a Legfőbb Ügyészség versenypályázat útján kiválasztott ügyészekkel biztosítja” – zárta le a témát Tökölyová.
