2014. május 9., 08:48

A krasznahorkai várban történt tűzvész nem ismétlődhet meg

KRASZNAHORKAVÁRALJA. A két éve lángok martalékává vált középkori krasznahorkai vár felújításán a Szlovákiai Építészmérnöki Kamara két megbízott szakembere dolgozik. Feladatuk a műemlék épületegyüttes felújításának előkészítése.

Az építkezés főtervezője a Szlovákiai Építészmérnöki Kamara (SKSI) megbízott mérnöke, Mikuláš Balogh, statikusa pedig ugyancsak a kamara megbízását élvező Igor Zigo. A vár befedésére mindketten tűzbiztos tetőfedő anyagot javasoltak. A tetőzet tűzbiztonságát a tetőtér és az alsóbb szintek közötti tűzbiztos mennyezetek beiktatásával kívánják biztosítani. „A vár felső, gótikus palotájában a személyek és az értéktárgyak esetleges evakuálása céljából egy második bejárat beiktatására is sor kerül“ – magyarázta Balogh. Új elektromos tűzriasztó beépítését is tervezik, mely a tűz kialakulásának helyszínén a szignál kibocsátást követően működésbe hozza az adott helyiségnek vízzel ellátott tűzoltó berendezéseit. A tűzvédelem részét képezi a vár szokásos napi üzemeltetésének logisztikai megoldása is.

A vár felújítása három szakaszra oszlik. Jelenleg az elsőnek a munkálatait végzik. „Az első szakasz az ún.”Ideiglenes tetőzet” elnevezést viseli. Az állványozási munkálatokat május 31-ig kell elvégezni. A megrongálódott koszorúk és falak kiegészítő falazása és az alsó támfalak rostjainak elhelyezése szintén ennek a szakasznak a részét képezi” – magyarázta Silvia Turnerová, a Szlovák Nemzeti Múzeum (SNM) PR menedzsere. A Kerületi Műemlékvédő Hivatal (Krajský pamiatkový úrad) kérésére a felújítás során hagyományos anyagokkal dolgoznak, például a falazáshoz meszes habarcsot használnak. Jóváhagyták, hogy sérült koszorúk falazását Quick-mix meszes habarccsal végezzék. Ahhoz, hogy a habarcs megfelelően megérjen, megfelelő időjárási viszonyokra van szükség, vagyis a hőmérsékletnek legalább 90 napon keresztül meg kell haladnia az 5 Celsius fokot. Ezért a téli időszakban a falazási munkálatok szünetelnek, folytatni tavasszal lehet.

A tél folyamán kiegészítő munkálatok folytak, a vár történeti-építészeti felmérése, valamint a harmadik felújítási szakasz előkészítése. „Folyik a megrongálódott tárgyak felújítása is. A második, ún. Állandó tetőtér és tetőzet szakasz munkálatai 2014-re vannak betervezve“ – tette hozzá Turnerová. A második szakasszal kapcsolatos versenypályázatot február 21-én hirdette meg a kulturális minisztérium. A harmadik szakasz keretében folytatódik a vár többi épületének történészeti-építészeti felmérése és sor kerül a felújítási dokumentáció kidolgozására.

Az építkezési engedély kiadását követően sor kerül a kivitelező bebiztosítására majd a munkálatok elvégzésére. A harmadik szakasz munkálatai szintén több önálló szakaszban történnek azért, hogy a várat részlegenként folyamatosan megnyithassák a látogatók számára. „A vár felújításának teljes költségét számokban egyelőre nem lehet kifejezni. Eddig a felújításra fordított pénzeszközök összege 1, 19 millió euró“ – mondta Turnerová. A Generali eddig 2 millió eurót utalt át. A vár felújítása várhatóan még két évet vesz igénybe – nyilatkozta Viktor Jasaò, a SNM igazgatója. A látogatók részére előreláthatólag 2016-ban nyithatják meg teljesen.

A tűzvész idején a várban 4229 kiállítási tárgy volt elhelyezve, melyből 2012 rongálódott meg, 352 pedig a tűzvész martalékává vált. A kápolna három harangja is megsemmisült. A tárgyak túlnyomó részének felújítását sikerül megoldani, néhány tárgyat azonban lehetetlen restaurálni. Ezeket a tárlatokon egyéb értékes kiállítási tárgyakkal helyettesítik.

Megosztás