A kormánynak nem kell tájékoztatni a parlamentet a vizsgált ügyekről

A képviselőkre a harmadik ülésszak során több törvénymódosító javaslat is vár. A kormány két saját indítványát gyorsított eljárásban terjesztette be. Azok egyike az a törvénymódosítás, amely módosítja, egy évvel elhalasztja a biztosítottak elektronikus igazolványa kiadásának az időpontját, a másik pedig az elektronikus kórlapok rendszerének működését szabályozza majd. Ugyancsak sorra került a hatásköri törvény módosítása, amelynek köszönhetően Peter Pellegrini (Smer-SD) beruházási miniszterelnök-helyettes nagyobb jogkört kaphatna az irányítás, illetve a koordináció, továbbá az uniós pénzalapok kihasználásának ellenőrzése során. Azt az új hivatalt kell majd vezetnie, amely ernyőként működne a társadalom informatizációja felett. A két javaslatot a parlament második olvasatba utalta.
Egyebeken kívül napirenden van az állampolgárságról szóló törvény ellenzéki módosítása is. Az SaS képviselői a törvényt úgy módosítanák, hogy a más állam állampolgárságát is felvevő emberek ne veszítsék el a szlovák útlevelüket. Ján Budaj, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) képviselője pedig ismét az ún. Meèiar-féle amnesztiák eltörlését javasolja. Jozef Viskupiè (O¼aNO-NOVA) a televíziós és rádiós sugárzásról szóló javaslatával a meglévőkön kívüli rádióadók létrejöttét akarja támogatni. Az ellenzéki képviselők a hőenergiáról és a hulladékról szóló törvény módosítását is javasolják.
A kormány nem lesz köteles a parlament elé terjeszteni az egyes ügyek kivizsgálásáról és az uniós pénzalapok kihasználásáról szóló jelentést. A koalíció ugyanis elvetette az ellenzéki képviselők javaslatait, akik a jelentések beterjesztését kérték.
A „Chovanec és társai-féle, illetve a Bašternák-adócsalási ügy lefolyásáról szóló jelentést Daniel Lipšic, az O¼aNO-NOVA képviselője hiányolta. "A kormánykoalíció azt állítja, hogy nem kell visszatérni a régi ügyekhez, az újakat, az élő ügyeket kell megoldani, ugyanakkor a kormánypárti képviselők fékezik a bizottságok tanácskozásait, tehát azt gondolom, hogy ezekről az ügyekről a plénumnak is jelentést kellene kapnia" – magyarázta követelését Lipšic.
Simon Zsolt független honatya a kormánytól az uniós pénzalapok 2007-2013 közti egyes műveleti programok (beleszámítva a korrekciókat is) alapján történő kihasználásáról szóló jelentést követelte. "A Szlovák Köztársaság ez idő alatt több mint 1 milliárd euró körüli összeget nem merített ki, és több mint 100 millió eurót az uniós pénzek nyújtása során elkövetett hibák miatt be kellett fizetnie az állami költségvetésbe. Jó lenne, ha tájékoztatást kapnánk ez ügyben" – indokolta kezdeményezését Simon.
Ondrej Dostál, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője azt kérte, hogy a programból vegyék ki a kormány műhelyéből kikerülő kompetenciós törvény módosítására vonatkozó javaslat gyorsított eljárású megvitatását, amellyel meg kell erősíteni a beruházási miniszterelnök-helyettes jogköreit. "Ez a javaslat nem teljesíti a gyorsított legiszlatív eljárás feltételeit" – magyarázta Dostál. Az ellenzéki képviselők ezen három javaslatát a kormánykoalíciós többség elutasította.