A koalíció leállította a Bašternák- és a Chovanec-ügy megvitatását

A szavazás idején az említett pártok képviselői tartózkodtak, véleményük szerint ugyanis az ügy nem tartozik az alkotmányjogi bizottságra. A rendkívüli ülést az ellenzék kezdeményezte, melynek képviselői a programpont mellett szavaztak.
Daniel Lipšic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO-NOVA) képviselője a vita leállítása mögött a kormánykoalícióval összefonódott oligarchák félelmét véli látni. „A Chovanec és társai esetnél Smeres képviselők is gyanúba keveredtek, ennek a kormánynak a miniszterei, míg a Bašternák-ügyben az a személy a gyanúsított, aki a miniszterelnöknek adott bérbe lakást, az adócsalás teljesen egyértelmű, alátámasztott és bizonyított, tehát a kormánykoalíció számára egyáltalán beszélni is kellemetlen róla” – fogalmazott Lipšic.
Sajnálatosnak nevezte, hogy a program elutasításához a Most-Híd és a Háló (#Sie) képviselői is asszisztáltak. „Azt hangoztatják, micsoda nagyszerű korrupcióellenes programjuk van. Közben ugyanezek a képviselők szavaznak az ügyek napvilágra kerülése ellen, hogy a bizottságokban ne beszélhessenek róluk. Meglepő, hogy ezek a képviselők pár hét elmúltával mentálisan mennyire egy hullámhosszon vannak a Smer képviselőivel. Már meg sem lehet őket különböztetni” – jegyezte meg Lipšic.
Peter Kresák, a Most-Híd képviselője Lipšic szavaira reagálva leszögezte, az alkotmányjogi bizottság nem vizsgálóbizottság. „Az alkotmányjogi bizottság azért lett létrehozva, hogy megvizsgálja, a javasolt törvénymódosítások összhangban vannak-e az alkotmánnyal, illetőleg, hogy a jogrendszer esetleges problémáit megoldja. Nem azért, hogy független vizsgálati tevékenységet folytasson. A botrányok természetesen érdekelnek, de más módon is megoldhatjuk őket, nem éppen az alkotmányjogi bizottság ülésén” – szögezte le Kresák.
Koalíciós partnere, Jana Laššáková, az Irány-Szociáldemokrácia képviselője hasonló véleményen van. „Lipšic úr csupán hírverésre vágyik. Az alkotmányjogi bizottság nem vizsgálóbizottság. Feladata a törvények alkotmányosságának vizsgálata” – hangsúlyozta Laššáková, aki kitart amellett, hogy a nevezett ügyek nem tartoznak az alkotmányjogi bizottság hatáskörébe. Véleményével Róbert Madej, a Smer-SD képviselője is egyetért. Mint mondta, a nevezett esetekkel a parlament pénzügyi bizottsága foglalkozott.
Az ellenzék két sajtóvisszhangot kapott ügy, Milan Chovanec áfa-csalása és Ladislav Bašternák állítólagos gyanúsan visszatérített áfája ügyében indított rendőrségi vizsgálatokról szeretett volna szót ejteni.