A kitelepítésekre emlékeznek Révkomáromban
Március 3-án délután két órától jeles egyéniségek tartanak majd a témával kapcsolatos előadásokat a Duna Menti Múzeum dísztermében. A konferencia után hat órától a "Fehérlaposok" című rockoperát fogják bemutatni a Városi Művelődési Központban.
A TÜKÖR tagjai először a csehszlovák-magyar lakosságcsere-egyezmény aláírásának 60. évfordulóján, 2006. február 27-én szerveztek megemlékezést a révkomáromi „Meghurcoltak” emlékműnél, s ebből azóta hagyomány vált.
A március 3-i megemlékezésen Feszty Zsolt, a TÜKÖR elnöke mond majd ünnepi beszédet. Azután „A Beneš-dekrétumok német kárvallottjai” címmel a németországi Andreas Schmalcz, a Szudétanémetek Szövetségének képviselője, „A szerb kárpótlási törvény” címmel Csonka Áron, adai (Délvidék) jogász, „A magyar külügy lehetőségei” címmel Szesztay Ádám főosztályvezető (Magyar Külügyminisztérium), „Tiltakozó petíció a Beneš-dekrétumokat fenntartó szlovákiai jogszabály ellen az Európai Parlament előtt” címmel Hahn-Seidl Alida, a németországi Hunnia Baráti Kör és Juhász Imre, a Független Rendészeti Panasztestület elnöke, végül „Jogi lépések, lehetőségek Szlovákiában és az EU-ban” címmel Keszegh Tünde jogász tart előadást.
Az előadássorozat után a túlparti Magyarock Dalszínház a „Fehérlaposok” című rockoperáját mutatja be olyan közismert előadóművészek főszereplésével, mint Varga Miklós, Bodnár Vivien, Pankotay Péter, Makrai Pál, Laklóth Aladár és Gerdesits Ferenc. A Vizeli Csaba-Másik Lehel szerzőpáros arra vállalkozott, hogy a felvidéki kitelepített családok visszaemlékezéseinek felhasználásával elevenítse fel a magyarok jogfosztását. A darabot eddig csak Magyarországon mutatták be. Fő célja az, hogy a kitelepítésben érintett családoknak segítsen a trauma feldolgozásában és a megbékélésben.
A Te Ügyed Kör Polgári Társulás 2006 januárjában 8 taggal alakult meg azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet a magyarság történelmi múltjának igazságtalanságaira, s megemlékezéseket szervezzen a nemzeti ünnepeinken, gyásznapjainkon. Mottójául Dsida Jenő gondolatát választotta: „Magunkért mindent, mások ellen semmit!”.
Feszty Zsolt elnök portálunknak elmondta: „Büszkén tekintünk arra, hogy 2010. június 4-én átadhattuk Révkomárom Trianon-emlékművét, amelynek költségeit a Trianon-emlékgyűrűk árusításával fedeztük, így lényegében közadakozásból egy emlékezéshez méltó, „jövőbe mutató” emlékoszlopot állítottunk. Ezúton is köszönjük mindenki támogatását! Az emlékmű elhelyezésére a Révkomáromi Református Keresztyén Egyházközséghez tartozó telken került sor. Itt mindenki számára látható, s mégis zárt. Elgondolásunk abból a szándékból adódott, miszerint jelképesen mintegy Isten kezébe kívánjuk tenni, színe elé szeretnénk vinni ezt a terhünket”.