2018. október 17., 10:17

A képviselők elfogadták a Lex Csallóközt

Tilos lesz veszélyes növényvédő szereket használni a védett vízgazdálkodási területeken. Ez a Lex Csallóköz elnevezésű, a védett, természetes víztározókról szóló törvényjavaslatból derül ki, amelyet a parlament kedden jóváhagyott. A Lex Csallóköz a tiltások mellett az egyes állami szervek hatáskörét is meghatározza a vízvédelem területén.

Csallóköz, természet

Az új jogszabály egységesítené a már meglévő, vízvédelemmel kapcsolatos törvényeket és előírásokat. A vízminőség-ellenőrzés területén a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelőség kapná a legnagyobb szerepet. Ehhez az intézményhez lehet majd fordulni, ha fennáll a vízszennyezés veszélye. A felügyelőség fogja értesíteni a többi illetékes szervet.

A javaslat előírja azt is, hogy a Környezetvédelmi Minisztériumnak minden évben, július 15-én közzé kell tennie a csallóközi védett vízgazdálkodási terület vízminőségéről szóló jelentést.

A vállalkozók szintén kötelesek lesznek mérni, hogy mennyi szennyezőanyagot bocsátanak ki, és ezt nyilvánosságra is kell hozniuk. A felszíni és felszín alatti vízkészlet szennyezettségi határértékének átlépéséről szóló aktuális információk a Közegészségügyi Hivatal honlapján lesznek elérhetők.

A törvénytervezet a védett vízgazdálkodási területeken tiltja az építkezést, illetve az ipari épületek bővítését, kivéve, ha az átépítés hozzájárul a víz hatékonyabb védelméhez.

Ezeken a területeken nem lehet majd vágóhidat és szemétlerakót sem létesíteni. Tilos lesz azoknak a növényvédő szereknek a használata is, amelyek szennyezhetik a vizet, valamint tilos lesz az ásványkitermelés és a terület lecsapolása is. A törvény megsértéséért a jogi személyek és a vállalkozók esetében akár 165 000 euró, a többiek esetében pedig akár 5000 euró pénzbüntetés is kiszabható lesz.

A Lex Csallóköz elnevezésű törvény a többi védett területre is vonatkozni fog, a Csallóközön kívül a Sztrázsó-hegységre, a Beszkidekre és a Jávornik-hegységre, a Nagy-Fátrára, az Alacsony-Tátra nyugati és keleti részére, a Rimócára, a Szalatnára és a Felső-Ipoly mentére, továbbá a Murányi-fennsíkra, a Gölnic folyó felső szakaszára, a Szlovák-karszthegységre és a Vihorlátra is.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.