2017. június 17., 12:08

A jövő év elején indulhat az eHealth

POZSONY. Tíz éve várunk rá, eddig 47 millió euróba került, rengetegen bírálták, közbeszerzéseket írtak ki és vontak vissza – dióhéjban így lehetne jellemezni az eHealth elnevezésű elektronikus egészségügyi rendszert. A legújabb ígéret szerint 2018 januárjától léphet működésbe.
201706161934320.eh01.jpg

Időközben négy kabinet lecserélődött, a projektet jelenleg az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja (NCZI) gondozza Peter Baškovitš vezetésével. A központ munkatársai szerint az a cél, hogy januárig biztosítani tudják a rendszer legfontosabb funkcióit. Ezek a gyógyszerek, egészségügyi segédeszközök, diétás élelmiszerek felírása és kiadása, az egészségügyi dokumentáció vezetése úgy, hogy az más orvosoknál is megjeleníthető legyen, illetve a beutalók kezelése.

„Jelenleg a NCZI még elemzi a laboratóriumi tesztek kérelmezését, illetve az eredmények megjelenítését az orvosoknál” – tájékoztatott a központ szóvivője, Soòa Valášiková.

A kórházakban és az orvosoknál is tesztelik a rendszert

A funkciókat néhány hónapja már egyes rendelőkben is tesztelik az orvosok. Egyikük Marián Šóth körzeti orvos, a Magánorvosok Szövetségének (ASL) elnöke. Mint elmondta, eleinte nem kis problémái voltak, mára viszont előrelépés történt, és bízik abban, hogy sikerül kijavítani a hibákat, hogy az eHealth rendszert sikeresen be lehessen vezetni.

Jelenleg azt próbálják megoldani, hogyan lehet lerövidíteni a recept elküldésétől eltelt időt annak kinyomtatásáig és a gyógyszer átvételéig. Az elektronikus recepteket időközben két egészségügyi biztosító vezette be, a magánkézben levő Dôvera és az állami Általános Egészségbiztosító (VšZP).

A páciens orvosi dokumentumainak összegzése

Az eHealth rendszer mintegy 10 évvel ezelőtti bemutatásakor az egyik legnagyobb előnyének nevezték, hogy a papíralapú betegkartont egy elektronikus, az interneten keresztül elérhető változat váltja majd fel. Ennek köszönhetően Szlovákia bármelyik szegletében azonnal látnák az orvosok a páciens diagnózisát.

Az úgynevezett elektronikus egészségügyi kártyán kívül lesz egy rövidített verzió, egy összegzés is, amely tulajdonképpen az alapvető információkat tartalmazza majd a páciensekről. Ebbe az orvosoknak be kellett írniuk a régebbi bejegyzések egy részét is, például milyen oltásokat kapott a páciens, mire allergiás, milyen a vércsoportja.

Mivel a rendelés alatt erre nem volt idejük, ezt a munkaidő után tették meg. Šóth elmondta, hogy a régi leletek beírása egy páciens esetében egy órát vett igénybe. 2000 páciens esetében ez megközelítőleg egy egész évnyi munkaidőt tesz ki.

Az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja most azt állítja, hogy az orvosoknak nem fog kelleni kiegészíteni a régebbi bejegyzéseket, illetve folyamatosan teszik majd azt. Javaslatukat törvénybe szeretnék foglalni. „Ha például a páciens szívbeteg és emiatt rendszeresen látogatja az orvost, akkor ezt az információt elég egyszer felvezetni a Nemzeti Egészségügyi Információs Rendszerbe” – tájékoztatott Valášiková. Az ilyen összegzés segíthetné például a mentősök munkáját.

Új kórházakat vonnak be

Tavaly elsőként három kórház és egy laboratórium kezdte tesztelni az eHealth rendszert, ez pontosan a tavalyi parlamenti választások előtt történt. A rendszerhez eddig körülbelül 17 kórház és rendelőintézet, valamint csaknem 300 orvos csatlakozott, illetve további 70 egészségügyi intézmény bevonását jelenleg készítik elő.

A NCZI a csatlakozáson kívül az egészségügyi dolgozó elektronikus igazolványait is kiállítja, olyan kártyákat, amelyekkel azonosítani tudják magukat.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.