A héten sztrájkba lép 3700 igazságügyi alkalmazott
A sztrájkolók többsége odahaza marad, néhányan pedig majd megjelennek a pozsonyi tüntetésen. Délután a pénzügyminisztérium és az igazságügyi tárca székhelye előtt tiltakoznak.
A nem sztrájkoló alkalmazottakon kívül a sztrájk napján a bíróságokon tartózkodnak majd a bíróságok vezető beosztású munkatársai és a bírák is, akik az Alkotmány szerint nem rendelkeznek sztrájkjoggal. Az iktatók működnek majd. Bebiztosítják a készenléti ügyeletet is, hogy az előzetes letartóztatásokkal és a bebörtönzéssel kapcsolatos ügyekkel foglalkozni tudjanak. A sztrájk napjára betervezett tárgyalások további folyamatáról az illetékes bírák és szenátusok döntenek. A szakszerevezetek szerint nehéz lesz biztosítani a bíróságok aznapi zökkenőmentes működését.
Négy követelésük teljesítéséért sztrájkolnak majd az igazságügyi alkalmazottak. Ezek a következők: az igazságügyi tárca költségvetésének legalább 25 százalékkal történő emelése, a bíróságok anyagi-személyi és gazdasági menetének a biztosítása, az igazságügyi alkalmazottak pozíciójáról szóló speciális törvény azonnali elfogadása és ezen alkalmazottak szociális-gazdasági helyzetének a javítása.
A Szlovákiai Bírák Egyesülete (ZSS), a Nyitott Igazságügyért Egyesület, a Bírói Tanács és a bíróságok mellett működő több bírósági tanács is támogatja ezen követelések teljesítését. Tomáš Borec igazságügyi miniszter a meghirdetett sztrájkot a vonatkozó alkotmányjog érvényesítéseként minősíti, amit tiszteletben tart. "Több közös célunk van a szakszervezetisekkel, ám a nézetünk azok átültetésével kapcsolatban különbözik" – nyilatkozta korábban a miniszter véleményéről Alexandra Donevová szóvivő.
Tomáš Borec továbbra is tárgyal Peter Kažimír pénzügyminiszterrel a pénzforrások növeléséről. Ha ezek a tárgyalások nem bizonyulnának sikeresnek, akkor a szakszervezetek egy további, immár háromnapos sztrájkot is készek meghirdetni.
Marta Božková elnök hangsúlyozta: az igazságügyi alkalmazottak 2012 óta türelmesen várják a jobb anyagi körülményeik megteremtését. A bírósági asszisztensek, továbbá az iktatók és a tájékoztató központok munkatársai, valamint a könyvelők, szenátusi titkárok és további magasabb beosztású hivatalnokok nagyon alacsony bérekért dolgoznak, amelyeket 2012 óta nem emeltek.
Božková összehasonlításként elmondta: ha a bérüket 50 euróval emelnék, ez a lépés az igazságügyi tárcának összességében 3,7 millió eurós kiadást jelentene. A középiskolai végzettségű alkalmazottak bruttó 430, a főiskolai végzettségűek pedig bruttó 650 euróért dolgoznak.