2018. június 16., 11:14

A gazdasági konferencia pénteki programja - VIDEÓVAL

Szakmai előadások gazdag kínálatával és szakmai műhelymunkával folytatódott a kétnapos gazdasági konferencia Komáromban a Selye János Egyetem Konferenciaközpontjában. A részvevők huszonkét előadás és szakmai fórum kínálatából választhatták ki a számukra érdekes szakterületről szóló elemzést vagy beszámolót.

Gazdasági konferencia Komáromban
Fotó: Czibula Csaba

A pénteki nap kínálata valóban sokrétű volt, az általánosabb témákon kívül szűk a szakmai szegmensek iránt érdeklődő kutatók is újabb információkhoz és kutatási eredményekhez juthattak a három előadóterembe zajló konferencián. A Kárpát-medence, mint gazdasági tér elnevezésű kétnapos konferencia során a térség gazdasági jellemzőit, a monetáris politika várható lépéseit, vagy akár innovatív technológiák kárpát-medencei térhódítását is megismerhették a konferencia résztvevői.

Kiemelt figyelmet kapott a demográfiai adatok elemzése, hiszen a gazdasági kilátásokat a népességszaporulat vagy népességfogyás jelentősen befolyásolja.

Gyurgyík László, a Selye János Egyetem Közgazdaságtani Tanszékének adjunktusa a felvidéki magyarság fogyásával kapcsolatban kiemelte, annak ellenére, hogy vészesen felgyorsult az asszimiláció és az elöregedés, valószínűsíthető, hogy a legutóbbi népszámlálás idején a nemzetiségüket nem megadók számát tekintve a magyarok valós száma Szlovákiában akár 480 ezer is lehet. Országos szinten riasztó adat, hogy a magyarok átlagéletkora sokkal magasabb, mint a többségi nemzeté. A magyarság többsége nem városokban, hanem kisebb falvakban él, viszont ezekben a térségekben a népesség 80 százalékát alkotják.

 

Farkas György, az ELTE, Társadalom- és Gazdaságföldrajzi Tanszék adjunktusa a magyarországi népességi adatokkal kapcsolatban kiemelte: bár európai szinten vészesen alacsony a családonként született 1,2 gyermekszám, Magyarországon ez megközelíti az 1,6-os mutatót, a növekedéshez családonként 2,1 megszületett gyermekre lenne szükség, hogy Magyarország betelepítés nélkül népességnövekedést tudjon elérni.

Farkas György összefoglalója az alábbi videóban meghallgatható:

 

Új gazdaságtudományi szemléletet mutatott be Major Gyöngyi kutató közgazdász a Vajdaságból, aki egy paradigmaváltás szükségességét hangsúlyozta, mivel a versenyképesség érdekében egy fogyásnak indult társadalmi helyzetben újra kellene fogalmazni a gazdasági élet változásaira adott válaszainkat. Hasznosnak látná, ha nem csak a férfi gondolkodás, hanem a női gondolkodásmód is nagyobb szerepet kapna.

Kiemelte, egy harvardi tanulmány alapján a fiúk a játszótéren is komoly szabályokat hoznak és azok betartását meg is követelik társaiktól, miközben a lányok szinte semmilyen szabályokat nem hoznak, mégis legalább akkorra, ha nem nagyobb rend van közöttük. A nőies gondolkodás tehát rugalmasabb válaszokra is képes lehetne a gazdasági kihívások során. Erről a gondolatmenetről és a gazdasági helyzetre adott válaszlehetőségekről az alábbi videóban bővebben fejti ki véleményét.

 

A konferencián sok szó esett a munkaerőpiaci folyamatokról is. A munkanélküliségi mutatók régiónként lényeges eltéréseket mutatnak. Szlovákia és Magyarország térképére tekintve elmondható, hogy a nyugati és keleti területek között hatalmas különbségek vannak. Amíg a nyugati országrészekben szinte kimutathatatlan a munkanélküliség, addig a keleti végeken mindkét ország esetében magas a munkanélküliségi ráta. Szlovákiát tekintve a magyarok által lakott keleti régiók a legmagasabb munkanélküliséggel küzdenek.

 

Európai szinten a legnehezebb helyzetben vannak az iskoláikat befejező fiatalok, akiknek közel 30 százaléka az első hat hónapban nem tud elhelyezkedni. A probléma orvoslására európai szinten indított programokkal segítik a frissen végzettek munkába lépését vagy vállalkozásaik elindítását. Szlovákia és Magyarország is bekapcsolódott ebbe a programba. A vállalkozássegítő programok indításainak feltételei hasonlóak a két országban, a támogatási összegek az adott ország munkapiaci feltételeihez igazodnak.

Pányi Péter, a Kisalföldi Vállalkozásfejlesztési Alapítvány projektvezetője a konferencián a fiatalok vállalkozóvá válásának ösztönzésére indított támogatási programot ismertette, ami lehetőséget ad a pályakezdőknek önálló vállalkozásuk elindítására. Az első tapasztalatokat az alábbi videóban összegezte.

 

A nap során több munkacsoport is ülésezett, valamint kerekasztal jellegű műhelybeszélgetések zajlottak, ahol a kárpát-medencei területi sajátosságokra szabott innovatív vállalkozások piaci lehetőségeit boncolgatták. A műhelybeszélgetések résztvevői megosztották a hallgatósággal az egyes ágazatokban szerzett szakmai tapasztalataikat. A konferencián több elemzés hangzott el a monetáris politika irányvonaláról, valamint az eurót fizetőeszközként használó országok és az eurót ez idáig nem bevezető országok lehetőségeiről a saját gazdaságukban zajló folyamatok szabályozására.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.