A Főiskolák Diáktanácsa magasabb költségvetést akar a felsőoktatás számára
A diáktanács szerint a regionális oktatásügy és a középiskolák követeléseinek teljesítésén kívül lényeges dolog rámutatni a főiskolai környezetben szükséges változásokra. Erről Lovász Bálint, a Főiskolai Diáktanács kapcsolattartásért felelős titkára tájékoztatott.
A Főiskolai Diáktanács kidolgozta azokat a feltételeket, követeléseket, amelyeket a diáktanács szerint a kormánynak bele kell építenie a kormányprogramba. A követelések első része a felsőoktatás finanszírozásához kapcsolódik. A diáktanács kéri, hogy minden évben 60 millió euróval növekedjen a főiskolák költségvetése, a kezdő főiskolai és egyetemi oktatók bére pedig növekedjék az átlagfizetés 1,7-szeresére. A diáktanács transzparens, pályázatok általi finanszírozást kér.
A második terület a főiskolák minőségének a támogatása. Ebben az irányban a diáktanács kéri, hogy dolgozzák ki a felsőoktatás hosszú távú koncepcióját, vegyék jobban figyelembe a komplex akkreditáció eredményeit, javuljon az Akkreditációs Bizottság helyzete, változzék a nappali és levelező tagozatos hallgatók aránya. A diáktanács kéri, hogy kapcsolják be a diákokat a tudományos kutatásba, és támogassák a doktoranduszi tanulmányok fejlesztését.
A diákok szociális támogatásával kapcsolatban a diáktanács szorgalmazza a kedvezményes útiköltség lehetőségét a doktoranduszhallgatók számára. Elérhető diákhitelre van szükség, és támogatni kell a gyermekgondozási szabadságon levő anyákat-diáklányokat, fogalmaznak a diáktanács képviselői.
A Főiskolai Diáktanács szeretné elérni, hogy a felsőfokú oktatás jobban összekapcsolódjék a gyakorlattal. Az alacsonyabb szintű tanulmányok színvonalának emelését, a kreditrendszer javítását, a diákankétok eredményeinek közzétételét és a diákszervezetek támogatását szorgalmazza.