A Fico által felkínált helyeken osztozkodik az ellenzék
A Smer és az ellenzék 10:9 arányban osztotta szét a parlamenti bizottságok elnöki posztjait. Robert Fico pártja két parlamenti alelnöki posztot is felkínált az ellenzéknek. Az ellenzék ma dönt arról, kik foglalják el ezeket a helyeket.
A Titkosszolgálat (SIS), a Katonai Hírszerzés (VOS) és a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) ellenőrzése biztosan az öt ellenzéki párt valamelyikének jut. A parlamentbe bekerült pártok arról is tárgyalnak, milyen összetételűek lesznek az egyes bizottságok.
Az alelnöki posztok iránt a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (O¼aNO) valamint a Most-Híd is érdeklődik. A versenyben a Szabadság és Szolidaritás pártja Igor Matoviè pártját és a KDH-t támogatja.
”Tudunk jelölteket ajánlani a bizottságok élére. Eredetileg úgy gondoltuk két bizottsági elnöki poszthoz ragaszkodunk“- mondta Juraj Miškov, az SaS alelnöke a tárgyalás megkezdése előtt. Õ maga a gazdasági bizottságban akar dolgozni.
„ Az ellenzéknek meg kell egyeznie. Ha nem tudjuk egymás közt szétosztani a felkínált pozíciókat, Robert Fico pártja dönthet majd, és ez nem a járható út. Senki nem kezdhet el az ellenzékből cserekereskedelmet folytatni az szociáldemokratákkal“- fejtette ki Lucia Žitòanská az SDKÚ-ból.
Az új parlament még a húsvéti ünnepek előtt, április 4-én megtartja alakuló ülését.