2014. május 29., 10:36

A Fair-play Szövetség és az Amnesty International nem ért egyet az alkotmánymódosítással

POZSONY. A Fair-play szövetség tiltakozik a bírók átvilágítása ellen, mely az alkotmánymódosítást követően lépne érvénybe. A módosítással a szlovák Amnesty International sem ért egyet, számukra a házasság intézmények definíciója elfogadhatatlan.

„ A bírók átvilágításához szükséges alapanyagok előkészítését az Irány (Smer) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) egy párt felügyelete alatt a titkosszolgálatra bízná. Ezzel óriási jogosultságot adna arra, hogy információkat gyűjtsenek és káderezzék Szlovákia valamennyi bíróját. Az Andrej Kiska ellen folytatott hazug választási kampány és a bírókat üldöző, még mindig folyó fegyelmi eljárások is mutatják, milyen könnyen vissza lehet élni ezzel a hatalommal Szlovákiában“ - állítja Zuzana Wienk, a Fair-play Szövetség munkatársa.

Attól nem fél, hogy a tisztességes bírók ne tudnák megvédeni becsületüket, de attól igen, hogy az átvilágítás ideje alatt aránytalanul nagy nyomásnak, és a kiszivárgó és elferdített információk alapján hazug sajtókampánynak lennének kitéve – tette hozzá. „Az igazságügyi tisztogatási játék ma rendkívül népszerű. Egy átvilágítással Štefan Harabin ( a Legfelsőbb Bíróság elnöke) is büszkélkedhet. A szabályokat megsértő bírók megítélésének eszközei jelenleg is rendelkezésre állnak. A Smer megmagyarázhatná, miért nem veszi igénybe azokat“ – magyarázta Wienk.

„Az ország alaptörvényének módosítását össztársadalmi vita és azok nélkül a személyek nélkül kívánják megoldani, akiket leginkább érint. Az emberi jogok két politikai párt alkujának tárgya lettek, ami alkotmánymódosításhoz vezethet és a szexuális érdeklődés miatti megkülönböztetéshez“ – állítja Jela Dobošová, a szlovák Amnesty International elnöke. Az azonos neműek közötti viszony megakadályozza őket abban, hogy éljenek további jogaikkal. Az Amnesty International ezért felszólítja a Smer-t, tartsa be az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezményt, az Európai Szociális Kartát és a többi nemzetközi emberjogi ajánlást, valamint felszólítja arra is, kezdeményezzen vitát arról, hogy milyen társadalomban szeretnénk élni, s milyen jogi szabályozás segítene ehhez bennünket.

Ma kezdődne az alkotmánymódosítási törvényjavaslat második olvasata, mely az igazságszolgáltatást érintő módosításokon kívül a házasságot, mint egy férfi és nő kötelékét határozná meg. Annak ellenére, hogy az alkotmányjogi bizottság kedd éjszakai ülésén nem hagyta jóvá a módosításokat, Pavol Paška kormánypárti házelnök azt reméli, hogy az Alkotmány módosítását a parlament megszavazza.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.