2016. január 11., 20:09

A biztonságért és az esélyegyenlőségért emelnek szót az MKP női képviselőjelöltjei

POZSONY. Vasárnap a Magyar Közösség Pártjának 34 női jelöltje közül 19-en a nyilvánosság elé léptek, és egy kiáltványt adtak ki a szilveszterkor Németország és Ausztria több városában történt eseményekre reagálva. Ezzel kívánták jelezni azt, hogy az MKP női képviselőjelöltjei zérótoleranciát hirdetnek az erőszak mindenféle formájának. Egyebek mellett erről is kérdeztük Németh Gabriellát, a párt alelnökét.

A Magyar Közösség Pártja 21-es számú választási jelöltlistájának véglegesítése után volt akiben felmerült a kérdés: a lista „tízes“ élmezőnyében miért nem kaptak helyet női képviselőjelöltek. Mint kiderült, az érintettek sem voltak teljesen elégedettek, de tudatosították: a 150 fős lista összeállításakor más szempontok érvényesültek. „A Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Tanácsának és  elnökségének korábban volt egy döntése, miszerint a választási jelöltlista a regionalizmus elve alapján úgy áll majd össze, hogy az érintett járások felállítják saját jelöltjeik sorrendjét, s azokból alakul ki a magyar párt országos jelöltlistája. Ha ezt a szigorú határozatot vesszük alapul, akkor állítható, hogy teljesen igazságos módon állt össze a jelöltek végső sorrendje. Nőként, női jelöltként azonban örültem volna: miután az érintett férfiak észrevették, hogy a tízes élmezőnybe ily´módon egyetlen hölgy sem került be, ha némi kivételt tettek volna. Ez azonban végül is nem történt meg“ – mondta el portálunknak Németh Gabriella, Pozsony megye MKP-s alelnöke, aki a lista 13. helyén szerepel.

Ugyanakkor Németh Gabriella  úgy véli, az MKP-listán szereplő női jelölteknek így is van esélyük a törvényhozásba bekerülni, hiszen a választópolgárok a karikázásokkal befutó helyekre sorolhatják őket. „Erre több példa is volt már az elmúlt időszakban, mégis örültünk volna, ha az első tíz helyen legalább egy-két női jelölt helyet kapott volna. Az első húsz helyen egyébként hárman szereplünk: a 11. helyen Kiss Beáta iskolaigazgató, a 13. helyen én, a 18. helyen pedig Kőrösi Ildikó ügyvéd“ – egészítette ki az elmondottakat.

Nos, a felvidéki magyar párt női képviselőjelöltjeinek többsége sokáig nem maradt a háttérben: január 10-én, vasárnap tizenkilencen egy kiáltványt adtak ki.

„Nem hagyhattuk figyelmen kívül a Kölnben és Ausztriában szilveszterkor történteket. Úgy gondoltuk, hogy a megdöbbentő események kapcsán hallatni kell a hangunkat, állást kell foglalnunk az ügyben. Mindenképpen jelezni szerettük volna azt, hogy az MKP női képviselőjelöltjei zérótoleranciát hirdettek az erőszak mindenféle formájának, külön figyelmet szentelve a gyermekek és a nők ellen elkövetett erőszakos tetteknek, amelyeket semmiképp sem tartunk elfogadhatónak. Azon leszünk, hogy az erőszak minden formáját visszaszorítsuk, s a társadalmat is erre sarkalljuk“ – fejtette ki az MKP alelnöke a Hírek.sk-nak.

Arra a kérdésre, hogy mennyire reális, hogy a kölni vagy az ausztriai esetekhez hasonlóak nálunk is megtörténjenek, Németh Gabriella elmondta, bár Szlovákiában aránylag még nyugodt a helyzet, mert nem vagyunk a menekültek célországa, és nem is az ország területén haladnak tovább a célországok felé, de a jelenlegi helyzet még megváltozhat. "Ezért nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy fel legyünk készülve a menekültprobléma megoldására. Az MKP által októberben elindított és már több mint 50 ezer polgár által aláírt petíció is részben erre irányul. Benne foglaltatik ugyanis az a kitétel, hogy ha a lakosság a helyi népszavazás során úgy dönt, hogy ne lehessen elhelyezni menekülteket az adott településen, akkor ezt a kormány vegye figyelembe. Fontosnak tartjuk az említett petíció minél szélesebb körű támogatását is. Ha ugyanis figyeljük az európai történéseket, akkor láthatjuk, hogy bár a Franciaországba korábban betelepülteknek már a harmadik nemzedéke él a befogadó országban, még mindig képtelenek alkalmazkodni. Köztudott, hogy vannak olyan területek, ahová még a rendőrség sem merészkedik be, mert a más kultúrából érkező, más szokásokkal rendelkező népcsoportoknak a beilleszkedés, viselkedés terén komoly gondjaik vannak. Minden lehető módon meg kell előznünk az ehhez hasonló problémák kialakulását! Hangsúlyozzuk, hogy a polgároknak támogatniuk kell az MKP petícióját, amely senki ellen sem irányul, csupán a helyi közösségek állásfoglalásának kormány, állami vezetők általi elfogadására, tiszteletben tartására ösztönöz“.

Optimális esetben az MKP és a párttal együtt remélhetőleg egy vagy több női képviselő is bejut majd a parlamentbe. Vajon milyen területen lenne legnagyobb szükség a nőiesítésre? Németh Gabriella úgy véli, hogy a nők már csak az alaptermészetükből kifolyólag is a férfiaktól eltérően másként látják a problémákat, bizonyos kérdésekre érzékenyebben reagálnak, és másféle megoldásokat tudnak javasolni. "Azt szoktam mondani, hogy ha a nőkön múlt volna, akkor biztosan egyetlen háború sem robbant volna ki, mert minden édesanya meg szeretné védeni a saját gyermekeit, nem küldené harctérre a fiait. Meg vagyok győződve arról, hogy a nők a férfiakénál mindig is békésebb megoldásokat keresnek – a politizálás során ez a meglátás sem szorulhat háttérbe. Emellett úgy vélem, hogy a szociális ügyek, az egészség- és oktatásügy terén felmerülő problémák orvoslását mindenképpen a nőknek kellene átengedni. Vannak olyan szakmák, mint például a pedagógushivatás, amelyek törvényszerűen elnőiesedtek. Ez annak is betudható, hogy az oktatásügyet régóta alulfinanszírozzák, sokkal rosszabbak a kereseti lehetőségek, mint esetleg más területeken, ezért a férfiak számára egyre kevésbé vonzó a pedagóguspálya. Ennek nem szabadna így lennie! Ebben a helyzetben azonban az elnőiesedett területeken a jelenleginél nagyobb lehetőséget kellene biztosítani arra, hogy a vonatkozó, régóta húzódó problémák megoldásából a nők is nagyobb mértékben kivehessék részüket“ – mondta Németh Gabriella. 

Végül portálunk arra volt kíváncsi, hogy az MKP alelnökének saját megítélése szerint mennyire érett a szlovákiai társadalom, illetve a politikum arra, hogy a nők a jelenleginél sokkal nagyobb mértékben vegyék ki részüket a politizálásból. Úgy véli, Szlovákia lakosságának javarésze manapság is konzervatív, s még mindig meg van győződve arról, hogy inkább a férfiak politizáljanak, a nők pedig gondoskodjanak a családról. "Én azonban azt gondolom: meg kell adni a lehetőséget azoknak a nőknek, akik teljes egészében a családjuknak szeretnék szentelni magukat, hogy odahaza maradhassanak, neveljék a gyermekeiket, és biztosítsák a család napi életének menetét. Viszont azoknak a nőknek, akik úgy gondolják, hogy össze tudják egyeztetni a családi életet a munkahelyi teendőkkel, például a politizálással, önmaguk megvalósítására, kibontakoztatására kell megadni a teret. Ehhez azonban az államnak olyan feltételeket kell teremtenie, hogy a napközben éppen politizáló vagy más poszton helytálló édesanya nyugodtan tehesse a dolgát. Azzal a tudattal, hogy ezalatt gyermeke jó helyen van, törődnek vele, s a napi munkahelyi-politikai teendői elvégzése után nyugodt szívvel térhet haza a családi körbe, ahol családanyaként, feleségként is igyekszik majd megfelelőképpen helytállni. Tehát össze kell hangolni ezt a két dolgot!" - fogalmazta meg véleményét az alelnök.

Ugyanakkor azt az álláspontot képviseli, hogy meg kell adni a lehetőséget ahhoz, hogy az egész nap családjukkal törődő nőknek is meglegyenek a szükséges anyagi lehetőségeik, illetve a férjük az egész család eltartásához elegendő pénzt vihessen haza. Erre szerinte a megoldás a főállású anyaság. "Be kellene vezetni a főállású anyaságot, amire az MKP választási programja is utal: a gyermekeikkel azok 3. életévévig odahaza maradó szülőknek a minimálbér összegében biztosítani kell a szülői hozzájárulást, a szükséges anyagi fedezetet. A családanya-szerepen kívül másféle önmegvalósítási formára vágyó nőknek pedig a férfiakéval azonos esélyeket kell teremteni a politikában és másféle munkakörökben is, elvégre a XXI. században élünk!“ – foglalta össze véleményét az MKP képviselőjelöltje, Pozsony megye és a párt alelnöke, Németh Gabriella.

Megosztás