2016. március 22., 15:46

A belügyminisztérium rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezetett be

POZSONY. Robert Fico ügyvezető kormányfő a brüsszeli történések miatt kedd reggelre rendkívüli ülésre összehívta kormánya nemzetbiztonsági tanácsát, amely után kijelentette, Szlovákia emelhetné az ország terrorkészültségének fokozatát. A tanácskozással egy időben rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezetett be a belügyminisztérium. Egyelőre szlovák állampolgárságú áldozatokról avagy sérültekről nem érkezett jelentés. Este 22.00 órakor a belügyminiszter kihirdette a másodfokú terrorveszélyt.
201603221148450.001a_rend.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

A keddi brüsszeli terrortámadások következtében Szlovákia emelhetné az ország terrorkészültségének fokozatát – jelentette ki a Biztonsági Tanács rendkívüli ülése után Robert Fico kormányfő. Szlovákiában jelenleg a terrorkészültség legalacsonyabb, azaz első fokozata van érvényben, amit eddig senki sem emelt, még a tavalyi párizsi terrortámadások után sem.

"Hamarosan majd a többi biztonsági alakulat is ülésezik, és megfontolják azt, hogy átértékelendő-e Szlovákia terrorkészültségének e fokozata. Magyarország már azt teszi, ott magasabb fokozat van érvényben, a Cseh Köztársaság és Lengyelország esetében pedig az ottani biztonsági tanácsok ülésezése várható" – mondta az ülés után a kormányfő. Véleménye szerint nem zárható ki, hogy további európai világvárosokban is hasonló támadásokra kerül sor.

Az, hogy az áldozatok és a sérültek között szlovákok is voltak, eddig nem igazolódott be – tájékoztatott Fico. Hozzáfűzte: az európai intézményekben közel 600 szlovákiai személy dolgozik, további 250 pedig a nagykövetségeken és a NATO egyes szerveiben munkálkodik. Azonkívül további 4000-5000 embert alkalmaznak itt.

A robbanás idején a brüsszeli reptérre tartó repülőgépen a külügyi tárca három dolgozója tartózkodott. Gépüket Frankfurtba irányították. A szlovákok ez ügyben sürgősségi sms-eket kaptak. Miroslav Lajèák külügyminiszter szerint azok alapvető információkat és ajánlásokat tartalmaztak. Először fordult elő az, hogy a külügyi tárca élt külföldön tartózkodó polgárai tájékoztatásával.

A támadások miatt Szlovákiában is szigorúbb biztonsági intézkedéseket vezettek be. "Ismételten beindították mindazokat az intézkedéseket, amelyeket a párizsi támadás után is bevezettünk. Az elsősorban a közledési csomópontok, így a repterek, vasútállomások, közterületek fokozott védelme. Áttekintjük majd azon kulturális, társadalmi és sportrendezvényeket, ahol az emberek nagyobb számban fordulnak elő, és a szükséges ajánlásokkal látjuk el őket" – tette hozzá Fico. Robert Kaliòák belügyminiszter elmondta: megkétszereződött az utcákon járőröző rendőrök száma.

A pozsonyi Milan R. Štefánik Repülőtér is kiadott egy közleményt, melyben az áll, hogy, Pozsonyból nincs járat a brüsszeli Zaventem repülőtérre. Ma egyébként sem indítanak és nem is fogadnak Brüsszelből járatokat. "A szlovák fővárosból induló és ide érkező repülők a brüsszeli Charleroi reptérről indulnak és oda is érkeznek március végéig" - közölte a repülőtér szóvivője, Veronika Ševèíková. A repülőtéren is fokozott biztonsági óvintézkedéseket vezettek be.

Kiska és Fico is részvétét fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak

Andrej Kiska államfő a belgiumi terrortámadások kapcsán ma elmondta: társadalmunkban nem uralkodhat el a félelem. Szavai szerint borzasztó az, hogy még a modern világban is folyamatosan találhatók olyan emberek, akik képesek ilyen terrorcselekmények elkövetésére. Minden efféle tettnek rá kellene ébresztenie az Európában élőket arra, hogy még jobban tartsanak össze, szolidárisak legyenek egymással, és közösen harcoljanak az extrémizmus ellen.

Az államfő úgy döntött, hogy az áldozatok emlékére és a szolidaritás kifejezéseképp félárbócra eresztik az elnöki palota előtt az állami lobogót.

Robert Fico kormányfő ma a történtek kapcsán részvét-táviratot küldött a belga kormányfőnek, Charles Michelnek.

"Hatalmas fájdalommal és aggodalommal fogadtam a mai brüsszeli tragikus eseményekről szóló híreket, amelyek során vétlen emberek haltak meg, sokan pedig megsebesültek" – olvasható a kormányfő táviratában. "Gondolataim e nehéz pillanatban a belga nép felé irányulnak" – írta a kormányfő, és meggyőződését fejezte ki amiatt, hogy e terrorcselekmény elkövetőit elfogják és megbüntetik.

A titkosszolgálat is meghozta a szükséges intézkedéseket

A szlovák titkosszolgálat a mai brüsszeli terrortámadás-sorozat után megfelelő intézkedéseket foganatosított.

"Egyúttal a külföldi partneri szolgáltatások szintjén nagyon intenzív információcsere történik, a Szlovák Köztársaság biztonsági alakulatai, beleszámítva a hírszerző alakulatokat is, a döntés visszahívásukig készenléti állapotban vannak" – mondta a SIS szóvivője, Branislav Zvara.

A SIS nyilatkozata szerint a Nemzetbiztonsági Elemző Központ (NBAC) heti hét napon és napi 24 órán át állandó készenlétben van. "Az olyan további rendkívüli intézkedések esetleges foganatosításáról, amelyekre a keletkező biztonsági kockázatok kiküszöböléséhez van szükség, hírszerző szolgálatunk tájékoztatja majd a nyilvánosságot" – tette hozzá Zvara.

Egyelőre nincs hír szlovákiai áldozatokról  

A szlovák külügyminisztérium még délelőtt kiadott közleményében arról tájékoztatott, hogy felvették a kapcsolatot a belga hatóságokkal, és megpróbálnak mielőbb információkhoz jutni, hogy szlovákiai állampolgárok tartózkodtak-e a robbanások közelében. Az eddigi információk alapján a terrortámadásoknak nincs szlovákiai áldozata avagy sérültje. Korábban a sajtóban megjelent egy hír, miszerint a sérültek között van szlovák állampolgár is, ez azonban nem nyert bizonyosságot, kiderült, két osztrák állampolgárról volt szó, akiknek egyébként szlovák rokona Brüsszelben tölti ösztöndíját.

A külügyminisztérium egyúttal részvétét fejezte ki a robbantásos merénylet áldozatai családtagjainak. Egyúttal arra kérte Szlovákia lakosait, ne utazzanak Belgiumba.

A külügyminisztériumban is összeült a válságstáb. Peter Stano külügyi szóvivő nyilatkozatában megismételte a tárca korábbi álláspontját, miszerint megpróbálnak hiteles információkat szerezni a belga hatóságoktól az áldozatokról. Egyelőre tehát nincs hír arról, hogy szlovákiai áldozatai avagy sebesültjei is lennének a merényleteknek. A kapott információkat a külügyi tárca a közösségi hálón is közzéteszi.

Peter Stano azt is közölte, hogy a belga hatóságok létrehoztak egy információs vonalat - 1771 - ahol folyamatosan tájékoztatják az érdeklődőket. De a családtagok és rokonok a +32 2 506 47 11-es belga számon is érdeklődhetnek hozzátartozóik felől.

A szakértők szerint a támadásnak szimbolikus jelentése is van

A terrortámadások kapcsán véleményt mondtak a biztonságpolitikai szakértők is. Milan Žitný a robbantásos merényletekről nyilatkozva rámutatott, azok minden bizonnyal összefüggésbe hozhatók Salah Abdeslamnak, a novemberi párizsi merényletek fő szervezőjének múlt heti brüsszeli letartóztatásával.

"Ez minden bizonnyal reakció Abdeslam elfogására, ugyanakkor erre úgy kell tekinteni, mint egy figyelmeztetésre Európa szívében, ahol ott van az EU és a NATO teljes intézményrendszere, komolyan kell tehát venni. Főként a brüsszeli biztonsági szolgálatoknak rossz hír ez, és nem is a legjobb névjegykártya, hogy ez előfordulhatott" - mondta Žitný.

Jaroslav Naï is úgy fogalmazott, a szakértőknek nem okoztak nagy meglepetést a brüsszeli támadások, hiszen Belgium a leginkább veszélyeztetett a terrorizmus szempontjából. Naï is úgy véli, a merénylet összefüggésben van Abdeslam és további terroristák letartóztatásával. Mint mondta, arra számít, hogy Brüsszelt ismét hermetikusan lezárják, és megindul a hajtóvadászat a terroristák ellen.

A biztonságpolitikai szakértő egy szimbolikus üzenetet is lát a robbantások helyszíneiben. A repülőtéren az American Airlines központjához közel robbantottak, míg a metróállomás az EU intézményrendszereihez volt közel. "Ez azt jelenti, mintha Amerika és Európa ellen indítottak volna támadást" - jegyezte meg Naï.

201603221148450.001a_rend.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás