2015. március 12., 09:40

A belügyminisztérium 2200 embert csapott be hamis állásígérettel

POZSONY. A belügyminisztérium tavaly Szlovákiában 15 emberkereskedelemmel összefüggő bűncselekményről szerzett tudomást, amelyek közül tízet sikerült felderíteni - nyilatkozta Robert Kaliòák tárcavezető. Elmondta, hogy az ilyen jellegű bűncselekményből egyre több van, ráadásul sokan be sem ismerik, hogy emberkereskedők áldozataivá váltak.

Kaliòák emiatt a harmadik, azaz civil ágazattal együtt egy csöppet sem szokványos felvilágosító kampányba fogott. Vasárnap beindították a superzarobok.sk. weboldalt, amelyen havi 2300 eurós bért kínáltak a Nagy-Britanniában, Ausztriában, Német- és Spanyolországban végzendő munkáért. A hibákkal teli oldalon azonban semmiféle ügynökség címét nem tüntették fel, az ott olvasható ajánlatok pedig irreálisnak tűntek.

Az ajánlatot a Facebook közösségi oldalon hirdették elsősorban, ahol 700 ezer emberhez jutott el a hamis reklám. Az oldalra több mint 40 ezren látogattak el, és bár semmi kézzelfogható nem volt az ajánlatban, mégis nagyon sokan regisztráltak, mégpedig úgy, hogy megadták a személyes adataikat és a hozzátartózókét is.„Az oldalon három nap alatt 2200 ember regisztrált. „Riasztó számról van szó. Valamennyi ember hajlandó volt alávetni magát a további folyamatoknak, azt sem sejtve, hogy mi vár rájuk“ – reagált Kaliòák. 

A regisztrációja után minden érdeklődő egy értesítést kapott, amelyben a külföldön folyó emberkereskedelem kockázataira hívták fel a figyelmét. „Folytatjuk majd a kampányt, mert az eredmények megmutatták, hogy mennyi ember képes bedőlni az efféle ajánlatoknak“ – tette hozzá Kaliòák.

A tárca szerint az emberkereskedők által leginkáb veszélyeztetett csoportnak az alapfokú végzettséggel rendelkező személyek, főként a Kassa megyében élő hajadonok számítanak. Õk többnyire ismerik is az emberkereskedőt. Érdekes, hogy egyre több olyan férfi is az emberkereskedők horgára kerül, akikkel később ingyen nehéz rabszolgamunkát végeztetnek. A lépre csalt áldozatok leggyakoribb célállomása Nagy-Britannia.

A minisztériummal együttműködő Megéri védekezni civil szervezet vezetője, Pavol Hapák elmondta, a bűnbandák éppen az ilyen típusú hirdetésekkel keresik áldozataikat. A forgatókönyv is mindig ugyanaz. Aki bedől, a munka reményében kiutazik az adott országba, ahol azonnal elkobozzák az útlevelét, iratait, a nőket gyakran megerőszakolják, megverik, nem ritka az sem, hogy alkohol vagy kábítószer hatása alatt tartják, és mindeközben dolgoztatják. Ez a modernkori rabszolgasors - fogalmazott Hapák, hozzátéve, a bűnözőknek egy ilyen áldozat körülbelül napi két euróba kerülhet.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.