A bántalmazott gyermekek láthatatlanok
A szlovák társadalomnak a jelenleginél sokkal komolyabban kellene vennie a gyerekek kínzását – állítja Ivan Leitman, az AKS munkatársa. „Úgy tűnik, mintha országunkban tartós lenne az a meggyőződés, hogy Szlovákiában a kínzás és szexuális visszaélés problémája csak kivételesen fordul elő“ – véli a szakember. Hozzáfűzte: ha Szlovákiában csak a gyerekek 2 százaléka van kínzásnak kitéve, 1,2 millió gyermek esetében így is 24 ezer veszélyeztetett kiskorúról van szó.
Az említett adatokból kitűnik, hogy Szlovákiában nagyon sok gyereket bántalmaznak fizikailag, lelkileg vagy/és szexuálisan. „Az esetek többségében mintha láthatatlanok lennének, ezért nem kapják meg a szükséges segítséget“ – szögezte le Mária Leitmanová, a zsolnai (Žilina) „Náruè (Ölelés) központ munkatársa, amely válsághelyzetben levő gyermekeknek próbál segítséget nyújtani. „Léteznie kellene hatékony felkutatásnak, amely kiszűrné a gyermekeket érintő kínzás és visszaélés kockázatát“ – fűzte az elmondottakhoz.
Mariana Kováèová, a nyitrai Slnieèko (Napocska) válságközpont dolgozója szerint az egész jelenlegi rendszer felülvizsgálatra szorul. A probléma orvoslásához a szociális dolgozók, az orvosok és a pedagógusok együttműködésére lenne szükség - állítja.
Ida Želinská, a pozsonyi munkahivatal volt igazgatója szerint a jól működő rendszer előfeltétele, hogy a szociális munkások és a hivatal valamennyi érintett dolgozója tudja, mi a dolga. Fontos, hogy világosak legyenek a feladatok, s ezek számonkérhetőek legyenek - magyarázta. Jelenleg azonban ezen a téren nézete szerint komoly hiányosságok mutatkoznak.
A válságközpontok munkatársai megegyeztek abban, hogy a megkínzott gyermekek esetében meg kell büntetni az elkövetőket, ugyanakkor hozzáteszik: elejét kell venni annak, hogy a rendszerbeli hiányosságok miatt a felelős személyek a megelőzés tekintetében kudarcot valljanak.