A 155-ös segélyvonalat 23 másodpercenként hívják
Huszonhárom másodpercenként cseng a 155-ös segélyhívó szám, amelyen keresztül az operátorok az egészségügyi problémák esetén segítenek. A 2017-es évben a hívások száma meghaladta az 1,3 milliót - mondta el Alena Krčová, a Sürgősségi egészségügyi szolgálat operációs központjának szóvivője.

Az operátorok összetett munkájáról a mai, a 155-ös segélyhívó napja alkalmából tájékoztattak. Az év 365 napján, napi 24 órában segítenek az operátorok, de nem szabad megfeledkezni a mentősökről sem, akik terepen végzik munkájukat: ellátják a sérülteket, a betegeket, szükség esetén kórházba is szállítják őket.
Az operációs központ 280, köztük 7 légi mentős csapat tevékenységét koordinálja. Az országban nyolc központban dolgoznak, melyek a kerületi városokban találhatók.
Munkájuk nehézsége, hogy nincsenek fizikai kapcsolatban a pácienssel, információt csak a hívó féltől kapnak, aki nem mindig tudja pontosan tájékoztatni a munkatársakat. Előfordulnak ugyanakkor olyan hívások is, amikor a hívó fél agresszív, vagy éppen nem is segített a bajba jutottnak, csak látta őt - egészítette ki a szóvivő.
A legkomolyabb, életet veszélyeztető helyzetekben az operátor instrukciókkal szolgál: hirtelen jött szülés esetén, esetleg újjáélesztés esetén. „Sokszor a páciens élete az operátor talpraesettségétől és a hívó féllel való jó együttműködésétől függ. Azt szoktuk mondani, hogy a hívó fél az operátor szeme és keze” - zárta szavait Krčová.