2011. május 4., 07:59

100 000 hiba a népszámlálás előtt

POZSONY. Elemzést készíttetett a statisztikai hivatal a népszámlálással kapcsolatos anyagok minőségéről. A Data System Soft megállapította, hogy az önkormányzatoknak megküldött adatsorok, alapanyagok tele vannak hibával. A statisztikai hivatal 33 600 eurót fizetett az elemzésért.

A polgármesterek és az önkormányzati testületek panaszkodtak a pontatlanságok miatt, ezért a statisztikai hivatal az általa megküldött anyagok átvilágítása mellett döntött. Egyelőre azonban nem hozza nyilvánosságra, így részleteket nem lehet tudni a hibákról. Az elemzést végző Data System Soft megerősítette, hogy mintegy 100 000 hibát találtak a statisztikai hivatal nyilvántartásaiban. A cég összevetette a statisztikusok által megküldött lakcímlistát a valósággal, és megállapította, hogy mintegy 100 000 esetben nem ül a cím, tehát az érintett személy nem ott lakik, ahol nyilvántartja a statisztikai hivatal – erősítette meg Roman Cisár, a Data System Soft munkatársa. Ezeket a hibákat ki kell javítani, mégpedig gyorsan, hiszen a népszámlálási biztosok május 13-tól kezdik látogatni a családokat.

A Trasparency Internationla véleménye szerint a közpénzből kifizetett elemzést a statisztikai hivatal nem titkolhatja el. Ahogy a Data Soft Systemmel kötött szerződést a törvénynek megfelelően közzé tette a világhálón, az elemzés megállapításait is nyilvánosságra kell hoznia.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) márciusban figyelmeztetett a gondokra és azt javasolta a statisztikai hivatalnak, hogy tekintsék át a népszámlálással kapcsolatos adatsorokat. „Olyan térképek jelentek meg egyes körzetekben, amelyekről egész utcák, lakónegyedek hiányoztak, máshol meg a településhez nem tartozó házak voltak a térképeken“ – állítják a Kysuca mikrorégió polgármesterei.

A hiba akkor keletkezett, amikor a statisztikai hivatal nem a hagyományos, kataszteri térképekből indult ki, hanem a légi felvételek alapján készített leírásokból. Azokról meg hiányoznak az új utcák, házak. A hiba napvilágra került, a felelősöket azonban nem találják. A statisztikai hivatal azt állítja, azért döntött a kevésbé részletes és pontos légi felvételek mellett, mert ezt ajánlották szakemberek, például a térképészeti intézet munkatársai. Az intézet azonban tavaly év végén állásfoglalásában úgy fogalmazott, hogy a körzetek kialakításánál a falvaknál meglévő kataszteri térképeket kell alapul venni, mert a települések a hiányzó adatokat, lakcímeket pótolni tudják.

A statisztikai hivatal szerint egyébként a hiányzó lakcímeket a belügyminisztériumnak kellett volna megadnia, illetve a tárca feladata lett volna a települések kisebb körzetekre való felosztása is. A minisztérium cáfolja, hogy mulasztott vagy hibázott „a statisztikai hivatal rendelete nyomán jártak el“ – közölte a tárca. A kialakított 19 756 választási körzet túlnyomó többségében nincs hiba. A felmerülő pontatlanságok kis száma miatt nem lehet szó hamis népszámlálási adatokról – mondta a napokban a statisztikai hivatal szóvivője, Eva Kelemenová. A staisztikai hivatal nem füzőtt kommentárt a „megtalált 100 000 hibához“.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.