2018. április 15., 13:00

Az EU-n belüli vállalásokat az energiatakarékosság területén nem teljesítjük

Az Állami Számvevőszék megállapításai szerint, Szlovákia nem teljesíti az EU vállalásokat az energiatakarékosság területén. Szlovákiának intézkedéseket kellett volna hoznia az energiafelhasználás hatékonyságának növelésére, illetve 2020-ig évente csökkentenie kellene 52,17 GW/h-val a közintézmények energiaszükségletét.

arpad-ersek-a-laszlo-solymos.jpg
A Számvevőszék 2014 és 2016 közti időszakot ellenőrizte, a közlekedési és építésügyi minisztériumot, a környezetvédelmi minisztériumot és a Környezetvédelmi Alapot.


Ezt a vállalást egyedül csupán 2015-ben sikerült teljesíteni, a többi években komolyan lemaradtunk. 2014-ben 63%-ra, 2016-ban pedig csak 44%-re teljesültek a vállalt célok.

A hivatal szerint az alulteljesítés legfőbb indoka, hogy Pozsony megye – fejlettsége miatt – ki van zárva az EU alapjaiból, és az állami közintézmények épületeinek zöme pedig a fővárosban található. Így egy újabb olyan vállalás van terítéken, amelynek teljesítését nem képesek finanszírozni.  És a mai napig nem alapították meg a nemzeti intézményt az energiahatékonyság pénzügyi támogatására.

A Számvevőszék hiányosságokat tárt fel, mind a különböző projektek elbírálásánál, mind a támogatások folyósításánál. Némely esetben a közlekedési és építésügyi minisztérium a közbeszerzési eljárás befejezése előtt jóváhagyta a támogatás folyósítását. A Környezetvédelmi alap több olyan épületre is jóváhagyott támogatást, amelyekre nem lehetett volna igényelni, illetve egy pályázónak bizonyos építési szakaszra többször folyósították a támogatást.

A kormány 2015-ben 139 épületet határozott meg, amelyre az elmúlt két évben 28,6 millió eurót szánt. A vizsgált időszakban viszont csak két épületet újítottak fel.

A Számvevőszék véleménye szerint a célok eléréséhez nem szabad csak az EU-s alapokra hagyatkozni. Keresni kell a finanszírozás más forrásait is. A vizsgált projekteknél nem teljesítik a felújítási ütemterveket, ahogy az energia-effektivitás ellenőrzéséhez hiányozna az adatok.

A Számvevőszék ajánlása szerint: gyorsítani kellene az alapokból való merítést, és csökkenteni kellene a pályázatok adminisztratív terheit. Fontos volna, ha a program végre valódi gazdát kapna, és pontosítanák a támogatások feltételeit, ugyanis, ha Szlovákia nem tudja teljesíteni a vállalásokat, valószínűleg szankciókra is számíthat az Európai Bizottságtól.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.