2024. január 18., 12:32

Zuzana Čaputová: A Büntető Törvénykönyv gyors elfogadása kockázatot hordoz magában

A nem megfelelően előkészített törvénymódosítás beláthatatlan kárt okozhat, és vissza nem fordítható beavatkozást jelenthet a megkárosított személyek jogaiban - emelte ki Zuzana Čaputová köztársasági elnök a szlovák parlamentben tartott beszédében.

2024-01-18 Zuzana Čaputová parlament
Fotó: TASR

Zuzana Čaputová csütörtökön a Büntető Törvénykönyv átfogó módosítása miatt szólalt fel a szlovák parlamentben.

Példátlannak nevezte, hogy a büntetőjog ilyen jelentős változását nem előzte meg megfelelő jogalkotási folyamat.

„A büntetőpolitika államunk egyik leglényegesebb, ezért alapvető funkciója. Kulcsfontosságú eszköz a társadalom rendjének és biztonságának fenntartásához, és nemcsak az elkövetőkre, hanem az áldozatok jogaira is közvetlen hatással van” – emlékeztetett a köztársasági elnök.

Elutasította a kormány indokait a rövidített jogalkotási eljárásokra vonatkozóan.

„Az egyik fő ok, amelyre az indítványozó, a Szlovák Köztársaság kormánya a lerövidített jogalkotási eljárás indokolásában hivatkozik, a vádlottak emberi jogainak állítólagos tömeges megsértése, melyeket az Alkotmánybíróság több tucat határozata tanúskodik. Lehetőségem volt megismerkedni az említett határozatokkal, és azt kell mondanom, hogy az előterjesztőnek ez az érvelése, mint a felgyorsított jogalkotási folyamat jogi indoka, nem állja meg a helyét” – mondta.

Kiemelte, hogy a módosító javaslat a jelenlegi büntetőpolitika egyik legjelentősebb változása, mely alapvetően változtatja meg a gazdasági bűnözés szemléletmódját.

Az államfő elutasítja azokat az érveket, amelyekkel a javaslat gyorsított eljárását indokolja a kormány.

Az államfő szerint nincs összhangban az Alkotmánnyal a Btk. módosítása

Alkotmánysértő lehet a Btk. tervezett módosítása, és beavatkozást eredményezhet a károsultak igazságos eljáráshoz fűződő jogaiba – jelentette ki Zuzana Čaputová.

Felszólította a törvényhozást, hogy ne hagyjon jóvá gyorsított eljárásban ilyen lényegi változtatásokat.

Hozzátette, hogy a büntetési tételek csökkentése, az okozott kár mértékének megemelése, a feltételes büntetések kiszabási feltételeinek változtatása és az elévülési idő csökkentése együttesen azt eredményezi, hogy az állam lemond a polgárai megvédésről, a hatékony jogérvényesítésről, és eltér a jogállamiság alapelveitől.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.