2020. október 25., 16:05

Vitatkozik a kormány és az ellenzék a tesztelés önkéntességéről

A TA3 hírtelevízió A politikában (V politike) című vasárnapi vitaműsorában a résztvevők eltérően vélekedtek arról, vajon a tesztelés önkéntes-e.

TA3-vita-Politikában
Jana Bittó Cigániková, Martin Borguľa, Erik Tomáš, Tomáš Taraba
Fotó: TASR

A kormánypárti Jana Bittó Cigániková (SaS) szerint

nem igaz, hogy az önkéntesség nem létezik. Létezik, de mindenkinek áldozatot kell hoznia.”

Az önkéntességet abban látja, hogy mindenki választhat: vagy önszántából tesztelteti magát, vagy önszántából otthon marad. Rámutatott arra, hogy vannak munkáltatók, akik pénzjutalmat helyeznek kilátásba, ha az emberek teszteltetik magukat. Martin Borguľa (Sme rodina) képviselőnek is meggyőződése, hogy az emberek önként mennek teszteltetni magukat, mert megértették, hogy az nem butaság, és hogy a helyzet komoly és bonyolult.

Az ellenzéki Erik Tomáš (frakció nélküli) ellentétesen vélekedett a kérdésről. Szerinte a tesztelés csak önkéntesnek látszik, mert az emberek megértették: ha nem vetik alá magukat, nem mehetnek munkába, esetleg nem is fizetik ki számukra a járvány miatti betegszabadságért járó pótlékot. Az emberek kétségbeesetten beállnak a várakozók sorába, mert végig gondolták a következményeket. Képviselőtársa, Tomáš Taraba (frakció nélküli) is hasonlóan látja a kérdést. Véleménye szerint a negatív teszt a szabadságba való belépőjegy, hogy az ember ne essen el például a jövedelmétől. Az emberi jogok leépítéséről beszélt ezzel összefüggésben, ugyanakkor magát a tesztelést nem nevezte fiaskónak.

A vitaműsorban a teljes lezárásról, az úgynevezett lockdownról is szó esett. Borguľa szerint ez ugyan nem a legjobb a gazdaság szempontjából, de olyan helyzetben vagyunk, amikor nincsenek jó megoldások. Szerinte most választani kell aközött, hogy az emberi életeket vagy a gazdaságot fogjuk-e megmenteni.

Amennyiben a görbék meredeken emelkedni fognak, le kell zárnunk a gazdaságot az emberi életek megmentése érdekében”

– mondta.

Bittó Cigániková képviselő úgy látja: fontos a gazdaság és az egészségügy közötti egyensúly, a döntést az adatok alapján kell meghozni. Inkább a lokális lockdown mellett van a súlyosabb fertőzés gócpontjában és nem szeretné az egész gazdaság lezárását.

Taraba képviselő szerint a lockdown femyegetést jelent egész Szlovákia számára.

A lockdownnal nem kergetjük el a koronavírust”

– mondta és hozzátette, hogy az egészségügyre nehezedő nyomást kellene elsősorban csökkenteni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.