2021. február 6., 09:12

Végtisztesség a járvány idején

A lassan egy éve velünk lévő vírusjárvány egyre több családban hagyja ott szomorú névjegyét. Sokkal több a temetés napjainkban, s nemcsak idős és beteg embereket, de olykor fiatalokat, életük teljében lévőket is elragad a vírus. A döbbenet, a felfoghatatlan fájdalom mellett lelki nehezékként súlyosbítja a helyzetet a végtisztesség megadásának a méltósága. Napjainkban a temetés szintén a járvány szabta forgatókönyvek szerint történik, kevés résztvevővel, zárt koporsóval, lerövidített szertartással. Ettől pedig még fájdalmasabb lehet a búcsú.

Villámcsődülethez hasonló temetésen voltam a minap, meséli egyik kollégánk, akinek sehogy sem fér a fejébe, hogy míg a tesztelésen zárt helyiségben sorban állhatunk sokadmagunkkal, a szabad térnek számító temetőben, a nyitott ég alatt miért nem lehet a koporsó köré csoportosulni, maszkban, a kellő távolságot betartva? A temetkezési vállalkozó arra kérte az egybegyűlteket, hogy oszoljanak szét, menjenek ki a kerítésen kívülre, onnan kövessék a szertartást, mert volt már rá eset, hogy a rendőrök elküldték a temetésre érkezőket.

A végtisztességet megadni kívánók feltalálták magukat, mindenki a saját hozzátartozója sírjához állt, mintha csak véletlenül érkezett volna éppen a temetés idejére temetőlátogatásra. Ki közelebb, ki messzebb, s a koporsó közvetlen közelében csupán a hat legközelebbi családtag maradhatott.

Ide jutottunk. Nem lehet méltósággal utolsó útjára kísérni az elhunytat.

Markológép a temetésen

De van ennél rosszabb is. Botrányos esetre derült fény az egyik szlovák városban, ahol a temetés végeztével egy markológép állt a sírhoz, hogy betemesse a sírgödröt. Az elhunyt hozzátartozója ezt persze nehezményezte, felháborodva kérdezte, hol vannak az emberek, akik lapáttal betakarják a sírt. Éles szóváltását a gép vezetőjével videóra vette. Az egyik kereskedelmi csatorna pedig próbálta megkeresni a felelősöket. Persze mindenki a másikra mutogatott.

Az emberben ilyen eset hallatán automatikusan felmerül, hogy aki a járvány idején hal meg (mindegy, hogy a betegségben vagy más miatt), az már nem érdemel tisztességes temetést? Úgy kell elkaparni, mint egy kutyát?

Az említett esetek annál inkább kiütik bennünk a biztosítékot, mert a temetés olyan dolog, amit nem lehet halogatni. Egy esküvőt, keresztelőt el lehet halasztani, de a halottakat – záros határidőn belül – el kell temetni. Ráadásul mindez nem olcsó mulatság.

A temetkezési vállalkozások egy ideje veszélyességi pótlékot is felszámolnak, ha az elhunyt koronavírusos volt.

Valahol érthető, hogy félnek mindazok, akik fertőzött elhunytakkal (a halott személy az orvosok szerint már nem fertőz – szerk. megjegyzése) manipulálnak, de az már kevésbé, hogy ezért borsos illetéket, akár több száz eurót is felszámolnak.

Az utóbbi hetekben a koporsógyártók is egyre inkább hallatják a hangjukat. Egyes vidékeken már nem győzik a megrendelést, nincs elegendő alapanyaguk a készítésükhöz.

Mindenkinek kijár a tisztességes végső búcsú

Stríž László, a pozsonypüspöki székhelyű Temetkezési és Hamvasztási Szolgáltatások Szlovákiai Társulásának elnöke szerint a súlyos járványhelyzet és a szokásosnál több halott miatt nincsenek irigylése méltó helyzetben sem a hozzátartozók, sem a temetkezési vállalatok. Utóbbiak egyelőre még győzik a munkát, de a temetésekre most többet kell várni, mint a járvány előtt. A nagyobb településeken, városokban nagyjából két hetet. Az utóbbi pár napban szerencsére enyhe csökkenést tapasztalnak a halottak számában. Talán már túl vagyunk a járvány csúcsán.

Most nagyobb körültekintéssel kell végezni ezt a munkát, jobban odafigyelve a higiéniára a halottal való manipuláció során. Bár a tiszti főorvos felelősséget vállalt azért, hogy az elhunytak nagy valószínűséggel nem fertőznek, ugyanakkor most is három olyan temetkezési vállalkozásról van tudomásunk, amelyek karanténba kerültek. Hogy hol, kitől fertőződtek meg a munkatársaik, azt persze csak találgatni lehet. Nagyobb esélyt látok arra, hogy a hozzátartozókkal való kommunikáció, személyes találkozás idején fertőződtek meg, de azt sem lehet teljesen kizárni, hogy például a halott öltöztetése során kapták el a vírust. A krómozott felületeken napokig életképes a vírus, és ilyen anyagból készült eszközöket használunk a munkánk során

– avat be a tevékenységükbe.

temetés
A temetés luxus?

Szóba kerül az ún. temetkezési Covid-illeték is, ami néhány eurótól több százig is terjedhet.

Az állam még egy kesztyűt sem adott a temetkezési vállalatoknak, nemhogy speciális védőfelszerelést, védőruhát, amiben nagyobb biztonságban tudnák végezni a munkájukat. Ezeket az eszközöket tehát meg kell vásárolniuk, ami nem kevés pénzbe kerül. Vannak persze olyan temetkezési vállalatok, amelyek akár 400 eurót is felszámolnak Covid-illeték gyanánt. Nagyjából 75–100 euró közötti az az összeg, amit indokolt lehet pluszban felszámítani. Sok mindenre jelentene megoldást, ha a temetkezési vállalatok dolgozói is minél előbb megkaphatnák a vírus elleni védőoltást, ahogy azt kértük is az illetékesektől.

Stríž László hozzáteszi, most olyan idők várhatók, amikor sokan otthon fognak meghalni, ahová ki kell menni a temetkezési vállalatok alkalmazottainak, és ott még nagyobb fertőzésveszélynek lesznek kitéve. A markológépek használata is szóba kerül, az említett ominózus eset kapcsán. Stríž László szerint nem minden úgy történt, ahogyan azt a média tálalta. Például a markológép egy másik sír kiásása miatt érkezett a helyszínre.

Személy szerint is ellene vagyok minden kegyeletsértő dolognak. Semmiképpen nem tartom megfelelőnek, hogy markológéppel takarják be a sírt. Viszont az embereknek hozzá kell szokniuk ahhoz, hogy amikor 80-100 halott van naponta, akkor kisebb munkagépeket használhatnak a sírásásra. Télen, hideg időben sok helyütt már eddig is használtak markológépet, hogy a fagyos földdel bírjanak. Egyébként maga a sírásás nem olyan egyszerű munka, mint ahogyan azt sokan gondolják, szakértelem és körültekintés kell hozzá, nehogy baleset történjen.

Hogy is van ez a temetéseken való részvétellel, kérdeztük a szakembert. Annál is inkább, mert a hozzátartozók zokon veszik, ha nem vehetnek részt a végső búcsún. Mint kiderült, a szövetség már ezen a területen is enyhítéseket kért, de egyelőre nem kapott.

A tiszti főorvos által kiadott rendelet, amely társulásunk álláspontja szerint zöld asztalnál született, csak 6 ember jelenlétét engedélyezi a temetésen. Kértük, hogy ezen lazítsanak, mert lehetetlen betartani. A temetkezési vállalatnak nincs jogköre (és nem is tartjuk etikusnak), hogy bárkit is elküldjön a temetésről. A munkatársak természetesen értesítik a hozzátartozókat a rendeletről, de hatnál mindig többen érkeznek a végső búcsúra. Abban bízunk, hogy február 8-a után rendeződik a helyzet. Egyébként a koronavírusban elhunytak temetésén a rendelet szerint nyitva lehet a koporsó, természetesen a halott megérintése, szentelése tilos, és nincs kézfogásos részvétnyilvánítás. Úgy gondoljuk, lehetővé kell tenni, hogy mindenki, aki szeretne méltó búcsút venni az elhunyttól, azt megtehesse.

A szövetség elnöke szerint az olcsóbb, 50–150 közötti árban kapható koporsókból hiány mutatkozik, pedig erre volna most igény. Nagyon sok embernek nincs pénze drágábbra, főleg olyanoknak, akik elveszítették a munkájukat. Emiatt sokan az olcsóbb, hamvasztásos temetést választják. Ez nagyjából 350 euróból kijön, míg a hagyományos temetés 800–1100 euróba is belekerül.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/5. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.