Van esély arra, hogy a felvidéki magyarok végre büntetlenül felvegyék a magyar állampolgárságot? - Politikusokat, jogászokat kérdeztünk
Ha az állampolgársági törvény módosítását a parlament a kormányprogramban szereplő formában fogadná el, a törvény éle innentől kezdve kizárólag a szlovákiai magyar közösség ellen irányulna. Az MKP szlovák partnerekkel együttműködve azt szorgalmazza, állítsák vissza a 2010 előtti állapotot: senki se veszíthesse el honosságát csak azért, mert tartósan Szlovákiában élve felveszi egy másik ország állampolgárságát.

A Magyar Közösség Pártja szlovák kormánykoalíciós képviselőkkel együttműködve kapcsolódott be az állampolgársági törvény tárcaközi egyeztetésen lévő módosításába.
A közös előterjesztés célja, hogy rámutassanak, milyen formában kellene a törvényt úgy módosítani, hogy az a felvidéki magyarság elvárásainak is megfeleljen.
Augusztus 20-ig van lehetőség csatlakozni a közös előterjesztést támogató aláírásgyűjtéshez.
A jelenlegi, belügyminisztériumi törvénymódosítási előterjesztés nem oldja meg a felvidéki magyarok helyzetét, a magyar állampolgárság szabad felvételének lehetőségét,
hiszen nem támogatja a 2010 előtti állapothoz való visszatérést: az állampolgárság szankciók nélküli felvételét az adott országban való életvitelszerű tartózkodáshoz köti.
Ondrej Dostál már az előző választási ciklusban, ellenzéki képviselőként, több kollégájával igyekezett úgy megváltoztatni a kettős állampolgárságról szóló törvényt, hogy azt csak saját akaratukból veszíthessék el a szlovák állampolgárok.
„Mivel jelenleg kormánypárti képviselő vagyok, kötelességemnek érzem, hogy ez a törvény megváltozzon” – nyilatkozta lapunknak Dostál.
Az OKS elnöke elmondta, a kormányprogram ugyan tartalmazza az állampolgársági törvény módosítását, de csak azok a személyek tarthatják meg mindkét állampolgárságot, akik állandó lakhellyel rendelkeznek külföldön. A belügyminisztérium ráadásul meghatározza, hogy ebben az esetben is csak azok nem veszítik el a szlovák állampolgárságot, akik már hosszabb ideje élnek külföldön.
Dostál ezt a megoldást nem tartja elégségesnek, ezért egy következetesebb javaslatot szorgalmaz. A parlamenti képviselő ezért döntött úgy, hogy néhány politkussal, jogásszal és civil szervezettel együtt aláírásgyűjtésbe kezd.
Dostálék az aláíráskezdeményezést azért szorgalmazták, mert a jövőben szeretnék elkerülni azt, hogy valaki akaratán kívül veszítse el a szlovák állampolgárságát.
Dostál szerint
A politikus hozzátette, a nyilvánosság az aláírásgyűjtéshez való csatlakozással tudná leginkább segíteni a kezdeményezést.
„Fontosnak tartom megemlíteni, hogy
– emelte ki Forró Krisztián, az MKP elnöke. Mint mondta, tisztában vannak vele, hogy a belügyi tárca által benyújtott módosítójavaslat sem többet, sem kevesebbet nem ad, mint amit a kormányprogramban megígértek, de be kell látni, ez kevés. Nem elégíti ki a felvidéki magyarok azon igényét, hogy gond nélkül felvehessék a magyar állampolgárságot.
„Mi mindent megteszünk azért, hogy ez a kérdés napirenden maradjon.
Ha a magyar képviselet odajut, természetesen lesznek komolyabb eszközeink is, ezek most hiányoznak. Azon dolgozunk, hogy ez megváltozzon!”
A most zajló aláírásgyűjtés nem petíció, része a törvényalkotási folyamatnak - hangsúlyozta Nagy Dávid jogász, az MKP elnökségi tagja. A politikus elmondta,
az MKP az aláírásgyűjtésben cselekvő szerepet vállalt, hiszen részt vett a módosítási javaslat kidolgozásában – ez is mutatja, hogy parlamenten kívülről is lehet befolyásolni a törvényalkotási munkát.
Az aláírók névsora azt is igazolja, hogy a magyar közösség számára fontos törekvésekhez meg lehet találni a partnereket a szlovák fél részéről is - hangsúlyozta Nagy, hozzátéve, az aláírásgyűjtés legfőbb célja a 2010-es törvénymódosítás óta fennálló alkotmányellenes helyzet megszüntetése, az állampolgárságra vonatkozó 2010 előtt hatályos törvényi szabályozás visszaállítása.
Az aláírók által támogatott módosítási javaslatot Ondrej Dostál a 2016-ot követő parlamenti ciklusban ebben a formában ismételten a törvényhozás elé terjesztette, de nem volt politikai akarat a kérdés rendezésére. Az új kormány programjában megfogalmazódott a szándék az állampolgársági törvény módosítására, de a tervezett változtatás nem rendezné a magyar közösség számára megnyugtató módon a kérdést.
Nagy kiemelte,
Ezért fontos, hogy augusztus 20-ig minél többen támogassák aláírásukkal, hogy a szlovák alkotmány szellemének megfelelően, senki se veszíthesse el honosságát csak azért, mert tartósan Szlovákiában élve felveszi egy másik ország állampolgárságát.
A Radičová-kormány idején a 2010 előtti állampolgársági szabályozást visszaállítani hivatott törvénymódosítás végül megbukott. Ezután elindult egy maratoninak mondható parlamenti versengés abban, hogy hány politikai csoportosulás képes törvénymódosításként benyújtani lényegében ugyanazt a koncepciót, ami legutóbb a belügyminisztérium törvénytervezetében jelent meg - mondta el Lancz Attila jogász.
Lancz szerint
a szlovák politikai paletta döntő része hosszú évek óta elutasítja a 2010 előtti állapothoz való visszatérést, egyúttal támogatja a „tényleges kapcsolatot” feltételül szabó törvénymódosítást.
Így inkább az a meglepő, hogy ez utóbbi törvénybe foglalására eddig még nem került sor. Most viszont nagyon úgy tűnik, hogy idén ősszel mindez végül megvalósul és
széles politikai egyetértésben tagadják meg a szlovákiai magyaroktól a magyar állampolgárság szimbolikus okokból való megszerzését, miközben a határon túli szlovákok számára ugyanezt lehetővé tették 1997 és 2005 között.
Akkor több mint tízezer határon túli szlovák szerzett szlovák állampolgárságot, anélkül, hogy Szlovákiához „tényleges kapcsolat” fűzte volna őket - hangsúlyozta Lancz.
A társadalmi egyeztetési eljárás - benne az aláírások gyűjtésével - a gyakorlatban csak szerény eredményeket képes elérni. Ez még sokkal inkább így van, ha az eljárásban egy széleskörű egyetértést maga mögött tudó tervezetet javasolnak módosítani, ráadásul annak tartalmi lényegét. Ettől függetlenül érdemes próbálkozni ezzel az eszközzel.
- értékelte a jogász az augusztus 20-ig zajló aláírásgyűjtést.
Gubík László neve akkor vált szélesebb körben ismertté, amikor az akkor 25 éves egyetemi hallgató a nyilvánosság előtt is vállalta, hogy 2011 nyarán felvette a magyar állampolgárságot. Ezután gyorsan elkezdődött a szlovák hatóságok zaklatása és az a folyamat, amelynek következtében a máig élő törvényi szabályozás értelmében elvesztette szlovák állampolgárságát.
Gubík, akit közelmúltban a Szövetség a Közös Célokért elnökének választottak, csupán röviden kívánt válaszolni arra a kérdésre, hogy vajon hatékony eszköz lehet-e az állampolgársági törvény előmozdításához a most indult aláírásgyűjtés?
– mondta el portálunknak.
Az Összefogás minden ügyet támogat, ami előmozdítja a magyarság jogainak megerősítését vagy Dél-Szlovákia fejlesztését - mondta el lapunknak az MKÖ elnöke. Szimpatizánsainkat arra kértük, támogassák aláírásukkal az Ondrej Dostál által indított, jeles szlovák személyiségek és koalíciós képviselők által is jegyzett polgári kezdeményezést. Dostál évek óta hitelesen képviseli ezt az ügyet a parlamentben, a korábbi kormányzat alatt is többször benyújtotta a Fico-féle ellentörvényt eltörölni szándékozó tervezetét - hangsúlyozta a politikus.
- emelte ki Mózes.
Fontos az együttműködés a szlovák partnerekkel, és hangunk hallatása, ugyanakkor a végeredményt tekintve szkeptikusak vagyunk. A vezető kormánypárti politikusok többször is jelezték, hogy csak olyan megoldást támogatnak, ami a kormányprogramban is szerepel.
A szlovák állampolgárságtól való megfosztás lehetőségének törvényben tartása ugyanakkor egyértelműen a magyarokat sújtaná és fenntartaná az alkotmányellenes állapotot
- tette hozzá az MKÖ elnöke.
"Ha a Radičová-kormány idején Igor Matovič nem akadályozza meg a törvény módosítását, senki sem veszítette volna el az állampolgárságát akaratán kívül, és most ezzel nem is kellene foglalkoznunk" - hangsúlyozta Sólymos László, a Most-Híd elnöke.
A Híd kidolgozott egy saját módosító javaslatot. Ennek egyeztetését tervezzük Bukovszky László kisebbségi kormánybiztossal is
- tette hozzá a politikus.
Mi nem az állóvizet szeretnénk megmozgatni. Mi azt szeretnénk elérni, hogy a jelenlegi kormány által kidolgozott törvénymódosítás ne diszkriminálja a szlovákiai magyarokat - emelte ki Sólymos, aki szerint azt kell elérni, hogy visszaálljon a 2O1O előtti állapot.
mert úgy gondoljuk, hogy minél nagyobb a nyomás a jelenlegi kormányra ennek a törvénynek kapcsán, annál nagyobb az esély arra, hogy a törvényből kikerüljenek a minket hátrányosan érintő kitételek. Ezen dolgozunk, ezért dolgoztuk ki a módosító javaslatunkat - tette hozzá a Most-Híd elnöke.
Hozzászólások
Hiszem, ha látom!