2020. március 27., 15:59

Van ahol 2 dollár alá zuhant a kőolaj ára

A Portfolio szerint 35 éve történt meg utoljára, hogy olyan nagy túlkínálat jött létre az olajpiacon, hogy egyes olajmezőket be kellett zárni. A koronavírus okozta drámai kereslett csökkenés és a szaúdiak által vívott olajháború együttesen még negatívba is tolhatja az olaj árát egyes olajtermelő régiókban.

Kőolaj - illusztráció
Fotó: TASR

Miután megteltek a szárazföldi tárolói kapacitások, azután már csak tengeri tankereken lehet tárolni a nyersolajat. Azonban számos helyen nincs közvetlen szállítási útvonal a tengerek felé, így például az Egyesült Államok egyes területein már most bőven egyszámjegyű az olaj ára, hiába a tőzsdén jegyzett 20 dollárnál is magasabb ár a szállítási nehézségek miatt.

Kansas például az Egyesült Államok közepén található, és az előbb említett okok miatt jelenleg 1,75 dollárra zuhant hordónként a régióban termelt olaj ára.

De az oroszok és a kínaiaknak sem mindenhol tudják érvényesíteni a nemzetközi tőzsdéken jegyzett relatíve magas olajárakat, ugyanis például Szibériában is 10 dollár alá esett egy hordó olaj ára. 

Hatalmas a keresleti oldal visszaesése a koronavírus miatt bevezetett karanténoknak köszönhetően, nagyságrendileg 20 millió hordó/nap túlkínálatot kéne eltávolítani hamarosan az olajpiacról, mivel nagyon gyorsan telítődnek a tárolókapacitások.

35 éve, 1985-ben indított Szaúd-Arábia egy olajháborút, melynek következtében Rijád elárasztotta a piacot olajjal, és ezért 6 hónap alatt 31 dollárról 9,75 dollárra esett akkor a nyersolaj ára. 

A világ olajtermelése szép lassan el is kezd alkalmazkodni a kialakult alacsony árakhoz, például a brazil Petrobras már napi 100 ezer hordóval csökkentette a termelését egy magas áron kitermelő tengeri mezőjén.

Mindezek miatt a kedvezőtlen szállítási infrastruktúrával rendelkező olajmezők értékesítési ára akár 0 alá is csökkenhet, ugyanis rövidebb ideig még negatív áron is megérheti termelni, hogy ne kelljen a kútbezárás hosszútávú költségeit viselni.

Az észak-dakotai olaj esetén már előfordult a történelemben, hogy -0,5 dollárt kellett fizetni, azaz a termelő fizetett fél dollárt a vevőnek hordónként, hogy vegye át az olaját.

Jelenleg a Brent típusú kőolajat 26 dolláron jegyzik, és idén már több mint 60 százalékot veszített az értékéből.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.