2024. május 29., 15:49

Valóban a politika akarja leuralni a szlovák médiát?

Két hét telt el a Robert Fico kormányfő ellen elkövetett merénylet óta, s ugyan csak 10 nap van az EP-választásokig, úgy tűnik, a szlovák médiában nem a kampány, hanem az egyik politikai vitaműsor leállítása rezonál leginkább.

Na telo
Fotó: Markíza Reprofoto

Történt ugyanis, hogy a vasárnap Markízán sugárzott Na telo című vitaműsor végén a műsorvezető, Michal Kovačič elmondta, milyen belső harc zajlik a csatornán a politikai híradás szintjén már hónapok óta.

"Nemcsak a politikusok, hanem a saját vezetésünk részéről is nyomással nézünk szembe" - mondta el a nézőknek. Majd hozzátette, a szerkesztőség nem ijedt meg ettől és tovább harcolnak, ennek az eredménye, hogy a híradásuk továbbra is olyan, amilyet a nézők látnak és nem olyan, amire a vezetés törekedett. Egyúttal azt is megállapította, a vitaműsor a legnézettebb és legidézettebb a saját műfajában és díjjal is kitüntették.
Ezért logikus lenne, ha a vezetőségünk támogatná a műsort, de ehelyett úgy döntöttek, hogy rövidítik az epizódokat. Paradox, hogy ez ugyanazon a héten történik, amikor újságírói díjat nyert"

- tette hozzá.

Ezek után nem volt meglepő, hogy a csatorna másnap leállította a műsor forgatását, s jelezték, Michal Kovačič számára jelenleg nincs munkájuk, várjon otthon, amíg nem jelentkeznek új lehetőséggel.

A liberális média rögtön kiállt a kollégájuk mellett, tegyük hozzá, korrekt módon, más kérdés, hogy hasonló lendülettel nem álltak ki akkor, amikor politikailag más álláspontot lévő médiaszereplőkkel vagy médiumokkal műveltek hasonlót akár tulajdonosok, esetleg más ok miatt gátolták tevékenységüket.

A politika is reagált a történtekre, Robert Kaliňák miniszterelnök-helyettes videójában például elmondta, ismét úgy tűnik, egy újságíró azt gondolja, rajta áll vagy bukik a szlovák demokrácia. Kaliňák ezzel Kovačič azon kijelentéseire utalt, miszerint jelenleg Szlovákiában is orbanizálni akarják a médiát, s mindez csendben zajlik.

A valóság persze ennél sokkal bonyolultabb, hiszen látnunk kell, ami az elmúlt években a szlovák médiában futó politikai műsorokban zajlott, az nem nevezhető kiegyensúlyozottnak. A TA3 vasárnapi politikai műsora Norbert Dolinský ittas vezetési botránya után, amikor is új műsorvezetők érkeztek ebbe a formátumba, olyan szintre süllyedt, amelyet nehezen lehet értékelni. A műsorvezetők szexuális orientációja mellett hétről hétre beköszönéseik során megtudhattuk ki és miért gonosz, ki a jó, miközben egyszerűen csak vélemények ütköztetését szerettünk volna hallani részrehajlás nélkül. Ehelyett jött a nyílt véleményformálás, miközben ez a műfaj nem erről szól. 

Mindezek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy az elmúlt hónapok választásai után a politikai vitaműsorok iránti érdeklődés is átalakult, miközben csak az nem látta, aki nem akarta, hogy kik és miért kaptak vagy éppen nem kaptak teret az előző kormányzati időszakban ezen műsorokban.

A liberális propagandát a koronavírus alatt is keményen terjesztő csatornák elfelejtettek bocsánatot kérni kijelentéseikért, amelyet az oltatlanokra tettek, de arról is elfeledkeztek, hogy alapvetően nem politikai tartalmaik miatt nézik őket, hanem a szórakoztató műsorok miatt.

Az pedig csak szomorú mementó, ha felidézzük Peter Pellegrini elnöki kampányban említett gondolatait, amelyben éppen Michal Kovačičot szembesítette azzal, milyen szerkesztői megoldás volt az, amikor egy olyan fiatalember nyilatkozatát vágták be a Markíza riportjába, amelyben arról beszél, jó volna, ha Robert Ficót valaki megölné.

Történt ez néhány héttel azelőtt, hogy valaki tényleg így kísérelte meg véleménye kifejezését.

Nem véletlen, hogy a Smer most saját közösségi oldalán be is mutatja ez a videót, s hogy a jelenlegi helyzetben rámutat a média és a politikusok felelősségére.

Tudjuk, politikai célja is van mindennek, de vitathatatlan, hogy egy politikus, de bárki más démonizálása nagyon veszélyes, ahogy az is, amikor valaki csak és kizárólag a saját érveit akarja elfogadni újságíróként is.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.