2025. február 9., 11:05

Urológus: A húgyúti kövek sörrel való kezelése mítosz

A sörivás nem segít feloldani vagy kimosni a húgyköveket. Ez egy mítosz, amely évek óta terjed az emberek között.

Lökd ide a sört?
Dr. Martin Jankovich
Fotó: Facebook/Martin Jankovich

Erről Martin Jankovich, a pozsony-ligetfalui Szent Cirill és Metód Kórház urológiai osztályának vezetője beszélt a szlovák sajtóügynökségnek.

Jankovich szerint a vízháztartásr betartása fontos, de nincs bizonyíték arra, hogy a sör kifejezetten segít a húgyúti kövek ellen.

Az emberek rengeteg „garantált” receptet találtak ki. Vesznek valamit, megeszik és megisszák, majd csodás erőt tulajdonítanak neki. Hogy emiatt jött ki egy kő, de anélkül is kijött volna”

- jegyezte meg az orvos. Hozzátette, hogy minden második ember életében legalább egyszer előfordul vesekólika, amit a húgyvezetékben megrekedt kő okoz.

Csak feküdjön ágyba, és tartsa be az ivókúrát. Több esély van arra, hogy a kő kijön, mint arra, hogy nem jön ki”

- értékelte.

Az urológus kifejtette, hogy a „húgyúti kövek” kifejezés inkább egy általános kifejezés minden olyan kőre, amely a húgyutakban képződik. De amit a legtöbb ember vizeletkőnek érzékel, az csak egy olyan kő, amely a vesében képződik vagy a húgyvezetékbe hatol.

Ott okoznak ezek a kövek kólikát, ami fájdalmas, akut és kellemetlen”

- állapította meg. Ritkábban a kövek a húgyhólyagban is előfordulhatnak.

Jankovich szerint a hólyagkövek kialakulását több tényező befolyásolja.

A kőképződést gátló anyagok, amelyek alapesetben jelen vannak a vizeletben, szintén hozzájárulnak. Ha csökken a termelésük, fokozott kőképződés következik be”

- magyarázta az urológus. A húgykövek kialakulásának másik oka az úgynevezett „promotorok”, vagyis a képződésüket elősegítő anyagok.

Szerinte a hipertelítettség is kiválthatja a húgykövek kialakulását.

Ha egy anyag magas koncentrációban van a vizeletben, az feltehetően felgyorsítja a húgykövek kialakulását, és károsítja a vesét, illetve a vizeletet kiválasztó csatornákat. Ez is tényező lehet a kialakulásukban”

- pontosított. Hozzátette, hogy a D-vitamin is okozhatja a húgykövek kialakulását, ha megemelkedett mennyiségben van jelen.

Statisztikailag a húgykövek több férfit, mint nőt sújtanak.

Férfiaknál nagyobb valószínűséggel a metabolikus szindróma okozza őket, míg nőknél a kialakulásuk gyakrabban függ össze húgyúti fertőzésekkel”

- mondta.

Ha a kövek fájdalmat, kólikát, magas hőmérsékletet vagy egyéb szövődményeket okoznak, az orvosok azt javasolják a betegeknek, hogy távolítsák el őket.

Vagy akkor is, ha a kő hajlamos növekedni, vagy több mint 15 mm-es”

- tette hozzá a szakértő.

A pozsonyi Antolská utcai Kórház urológiai osztályán csak nemrég kezdtek el használni egy új készüléket a húgyúti kövek kezelésére, amely lökéshullámok segítségével felaprózza azokat a húgyutakban.

Ezzel anélkül tudjuk aprítani a húgyutakban lévő követ, hogy bármilyen műszerrel behatolnánk a páciens szervezetébe, tehát külsőleg”

- magyarázta Jankovich.

A cél az, hogy a követ kisebb részecskékre törjük, amelyek aztán maguktól, további segítség nélkül távoznak a szervezetből.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.