Ünnepeljük a magyar kultúra napját. Csemadok-díjátadó Galántán - ÉLŐ HÍRFOLYAM
Január 21-én, a közelgő magyar kultúra napja alkalmából Galántán, a Városi Művelődési Központ nagytermében adják át a Csemadok-díjakat. Az életműdíjakon kívül ismét méltó helyre kerülnek a Csemadok Közművelődési Díjak, a Gyurcsó István-díj és a Fábry Zoltán-díj is. Kövessék velünk a jeles eseménysorozat legfőbb pillanatait élő hírfolyamunkban.

A Csemadok Országos Tanácsa idén is Galántán tartja meg a magyar kultúra napjának országos főünnepségét, mely alkalomból átadják a Csemadok-díjakat. Január 21-én, azaz vasárnap délután 15:00 órakor veszi kezdetét az ünnepség.
Hatan – Fazekas István (Alistál), Holénia Ágnes (Pozsony), Stubendek László (Komárom), Kocka Gyula (Bény), Makkai Éva (Ágcsernyő) és in memoriam Balogh Gábor (Ipolybalog) – életmű díjban részesülnek. A Csemadok- életműdíjakat tizenharmadik alkalommal adják át.
Szintén hatan – Földváry Terézia (Sárosfa), Gyurcsi Pomichal Mária (Réte), Szabóné Szakál Mária (Jóka), Plichta Tibor (Érsekújvár), Simon János (Fülek) és Füzék György (Pozsony) – nyerik el a közművelődési díjat.
A Gyurcsó István díjat ezúttal médiacsaládunk munkatársa, állandó szerzőnk Lacza Tihamér kapja.
Fábry Zoltán díjban részesül Szili Katalin, Potápi Árpád János és Czimbalmosné Molnár Éva.
Az ünnepség Dráfi Mátyás Himnusz szavalatával vette kezdetét.
A megjelenteket az esemény háziasszonya, Holop Zsóka és Kaszás Kornél Petőfi-ösztöndíjas köszöntötték. Tisztelettel köszöntötték Szili Katalint, a Magyar Országgyűlés korábbi elnökét, Kiss Balázs Magyarország pozsonyi nagykövetségének tanácsosát, Forró Krisztiánt, a Magyar Szövetség elnökét, Bárdos Gyulás, a Csemadok országos elnökét, Berényi Józsefet, Nagyszombat megye alelnökét, Csenger Tibort, Nyitra megye alelnökét, Horony Ákost, kisebbségi kormánybiztost, Bukovszky Lászlót, volt kisebbségi kormánybiztost, Bokor Bélát, a Határokon Túli Magyarságért elnökét, Kolek Péter, Galánta polgármesterét, Mézes Rudolfot, Görföl Jenőt, a Csemadok országos titkárát, Takács Ottót, művelődési igazgatót, Hideghéthy Andreát, a SZAKC elnökét, Losonszky Margitot, az SZMPSZ országos elnöksége nevében Narancsík Szilviát és Radványi Adélt, Mahulányi József, esperes urat. Üdvözölték a Csemadok országos, regionális, helyi szervezeteinek tagjait is.
Bárdos Gyula ünnepi beszédében kiemelte, a lelkes munkát végzőknek köszönhetjük, hogy a Csemadok túlélte az országot, amelyben létrejött, s az azt követő időszakban is hű maradt küldetéséhez, anyanyelvünkhöz, magyar nemzetünkhöz.
A Csemadok az idei évben is a kultúra szervezője és művelője kíván lenni.
"Mátyusföldiként mindig megdobban a szívem, amikor Kodály Zoltánról hallok" - mondta Forró Krisztián, a Szövetség elnöke ünnepi beszéde elején. "Kodály mondta, hogy a kultúra olyan, mint a tanulás, megszerezni és színvonalon tartani nehéz, de elveszíteni könnyű. Anyanyelvünk és kultúránk megmaradásunk szempontjából kiemelkedően fontos" - mondta.
Forró megköszönte minden fáklyavivő csemadokosnak, hogy a kultúrát ápolja, színvonalon tartja itt a Felvidéken.
A magyarok mindenhol a világon ünneplik a kultúra napját. Lehetnek különböző nézeteink dolgokra, de az köt össze mindenkit, hogy magyarként gondolkodunk, közösek az értékeink. Ezek a közös értékek, a kultúra akkor is összetartotta a magyarságot, amikor nem volt könnyű helytállni a történelem viharaival szemben. Mindig az összetartás és a kultúra volt az, amely nem engedte összetörni a magyar szívet.
Forró megköszönte a támogatást a köztársasági elnökségért való induláshoz.
Mi meg akarjuk mutatni, hogy itt vagyunk, és nem lehet minket félretenni. Az erőnk az összetartásban van. Amikor közösségünk összetartott, mindig eredményt értünk el. Ne csak hallgassuk Himnuszunkat, de merítsünk is belőle. Csak magunkra számíthatunk. Ez az év komoly kihívások elé állítja majd a felvidéki magyar közösséget, amelynek meg kell mutatnia erejét, mondta Forró Krisztián, köztársaságielnök-jelölt.
„Kölcsey Ferenc több mint 200 évvel ezelőtt jegyezte le a magyar himnusz sorait, az „Isten áldd meg a magyart”, amely a nemzet felélesztésének pillanata lett.
– mondta Szili Katalin ünnepi köszöntőjében.
A magyar kultúra olyan, mint egy nagy ház, ami biztonságot, védelmet, erőt nyújt, mondta a politikus. A kultúra egy közösség karaktere, egy olyan építmény, melynek a bejárata a nyelv.
A mi feladatunk az is, hogy átgondoljuk, milyen lesz a jövő magyarsága. Milyen lesz, amikor majd utódaink fogják mérlegre tenni, amit ma mi tettünk. Megteszünk-e mindent a mai napon is édes anyanyelvünk őrzéséért, kellő tisztelettel fordulunk-e hagyományaink felé. Megtanítjuk-e minden gyermek számára a haza szeretetét. Nekünk, mai nemzedéknek feladatunk van. Az, hogy milyen lesz a következő évszázadok magyar nemzete, az éppen a kortársaktól függ. Azt kell mondanunk, ami számunkra az öntudatosságot és a szeretetet átadhatja, az a család, az iskola és a közösség. Mi az anyaországban is tesszük a dolgunkat, amikor a külhonban óvodákat, iskolákat újíttatunk fel, építtetünk, vagy támogatást adunk" - mondta Szili.
Szili szerint feladata van a politikusnak, hogy megharcoljon közössége érdekei védelméért, hogy utat mutasson a közösségnek, feladata van a civil szervezetnek, hogy összetartsa a közösséget. Szili Katalin kiemelte, fáklyaként volt fontos a közösségben Duray Miklós, Ozsvald Árpád, Fábry Zoltán is.
– fűzte hozzá Szili Katalin.
Ünnepi beszéde végén megköszönte azt az elismerést, amelyet számára nyújtott a mai napon a Csemadok. "Az embernek kell hogy legyen tartása, és tegyen értékes dolgokat. Számomra azért fontos ez az elismerés, mert egy közösségtől kapom". Demokráciáról csak akkor beszélhetünk, ha egy kisebbség ügye rendezett - idézte a stószi remetét az Országgyűlés volt elnöke, ezzel üzent és kívánt sok sikert Forró Krisztiánnak a közelgő köztársasági elnöki választáshoz, azzal a gondolattal zárva beszédét, hogy ha nem ülünk ott az asztalnál, félő, hogy étlapra kerülhetünk. Szili Katalin lélekbuzdító ünnepi beszédét nagy tapssal jutalmazta a közönség.
Első kulturális betétként adta elő Vallová Katarína Bartók Béla Román táncok című darabját. Zongorán Pažitná Magdaléna kísérte.
Kutak Adrienn keramikus munkáját adományozzák az Életmű Díj szimbólumaként. A díjakat Bárdos Gyula, Mézes Rudolf és Köteles László, általános elnök adják át. Elsőként az alistáli Fazekas István vehette át a díjat, akinek köszönhetően a faluban újraszerveződött a Csemadok.
Holénia Ágnes dübörgő vastaps mellett vette át az Életmű Díjat.
A bényi Kocka Gyula a felvidéki néptánc hírét a messzi Törökországba is eljuttatta. Nagy szerepe volt a bényi kézműves ház felújításában is. Kocka Gyula számára a magyarságért végzett munka olyan vállalás, amelyet súlyos betegsége ellenére is végez, mert hiszi, hogy a magyarságnak nem csak múltja, hanem jelene is van.
Negyedikkén Makkai Éva vette át a díjat, aki szerint a stafétát át kell adni, mert vannak olyanok, akik azt tovább tudják vinni. A legnagyobb öröm számára, ha egy kis faluban is lehet magas színvonalú kultúrát működtetni.
Kulturális betétként Both Kevin zongorázott és a Felsőszeli Férfikar adott elő mátyusföldi betyárdalokat.
Stubendek László szereti, ha sűrűk a hétköznapok, jelenleg történelmet tanul. Ő volt Komárom polgármestere. Ő helyeztette ki a muzsikáló huszár figuráját a komáromi Klapka téren. Polgármesterként sem mondott le a kántorkodásról és azokról a dolgokról, amelyeket szívből szeret. "Ezek tápláltak engem" - mondta el a róla készült bemutató filmben. A kisebbségi létben kultúrát teremteni érzése még inkább táplálta abban, hogy a polgármesterséget "komáromiasan" kellett végezni - abban a városban hisz, amely befogadta, és ahol igazán otthon érzi magát.
Balogh Gábor in memoriam kapta meg az Életmű Díjat. Ő volt a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmányának elnöke. 79 évesen hunyt el tavaly októberben, közvetlen munkatársai és szerettei számára még most is nehéz a visszaemlékezés. Számos tisztség tevékeny képviselője volt. Ipolybalog polgármestereként is jelentős eredményeket ért el. "Úgy halt meg, ahogy élt - egyenes gerinccel" - mondta róla Hrubík Béla az emlék-kisfilmben, amit a díjátadón is bemutattak. Az in memoriam díjat Balogh Gábor lánya, Molnár Szilvia vette át.
Három kategóriában hirdette meg a Csemadok országos tanácsa az esszéíró pályázatot második alkalommal. Ezzel hívják fel a figyelmet a kulturális szervezet és a szórványmagyarság védelmének fontosságára. A remek írásokról Kiss Beáta beszélt: nagyon sokan élnek közöttünk, akik igazán, szívvel, lélekkel élik meg magyarságunkat, mondta.
- fejtette ki Kiss Beáta, aki minden pályázónak megköszönte, hogy részt vettek a pályázaton. Kihirdette a kiemelt díjasokat és különdíjasokat is. Az idei pályázat fődíjasa Végh Brigitta pedagógus Bacsfáról.
Átadták a Közművelődési Díjakat. Idén Földváry Terézia (Sárosfa), Gyurcsi Pomichal Mária (Réte), Szabóné Szakál Mária (Jóka), Plichta Tibor (Érsekújvár), Simon János (Fülek) és Füzék György (Pozsony) nyerték el a díjat.
Bukovszky Dorottya Ozsvald Árpád Földközelben című művét szavalja.
A Gyurcsó-díjat Lacza Tihamér polihisztor, újságíró, médiacsaládunk munkatársa veheti át. Lacza Tihamér nagytudású, mozgalmi ember, pontos ismeretek birtokában teszi a dolgát, hangzik el róla a bemutatott kisfilmben.
Újságírói tudását a Hét című magazinban is kamatoztatta. Mindig is szeretett hírt adni a felvidéki élet és a Felvidéken élőket érintő mindennapokról. Számos közösségi aktivitásba bekapcsolódott, mindig is inkább a tudománytörténet felé hajlott. A Hét megszűnése után a rádió magyar adásában és a Szabad Újságban is dolgozott. Elsősorban irodalommal, sajtó és tudománytörténettel foglalkozik. "Kíváncsi ember vagyok, aki szeret utánanézni a dolgoknak" - vallja magáról.
A Gyurcsó István- díj átadása után a Komáromi Concordia Vegyeskar hangversenyét követhetik figyelemmel a jelenlevők. Kodály Zoltán kórusművével nyitott a Stubendek István által vezényelt kórus.
A Fábry Zoltán díjat az idén Szili Katalin veheti ét. Munkásságát az ugyancsak Fábry-díjas, címzetes egyetemi tanár Bokor Béla méltatta. Szili Katalin nem csak jogász, politikus, címzetes egyetemi docens, nagyon sok irányban kötelezi el magát. Számos törvény, jogszabály előkészítésében részt vállalt. Különböző pozíciókban mindig ugyanazon értékek mentén dolgozott, életét értékek között élte, amelyek közül máig kiemelkedik a nemzet szolgálata.
A nemzetpolitika területén is ott találjuk Szili Katalint, mint tevékeny résztvevőt. A külhoni, közte a felvidéki eseményeken való részvételével is szolgálja a nemzeti magyar közösségeit.
Nemcsak hivatali feladatként, hanem küldetésként, életfilozófiaként tekint a határon túli magyar közösségek összefogására. Elkötelezetten vállal részt a nemzetépítő munkában. Figyelme kiterjed a kitelepített családok életére, kulturális aktivitására is.
Szili Katalin gratulált az összes elismert csemadokosnak, és büszke arra, hogy ebbe a közösségbe tartozhat, most már friss Fábry-díjasként. Az elmúlt harminc évben töltött politikai múlttal a háta mögött rengeteg tapasztalattal lett gazdagabb.
- köszönte meg a díjat Szili Katalin.
A Fábra Zoltán-díjat egy későbbi alkalommal Czimbalmosné Molnár Éva és Potápi Árpád János is átveheti majd, ők sajnos egyéb elfoglaltságaik miatt nem tudtak részt venni a mai ünnepi gálán. Mindkettejüknek szívből gratulálnak a szervezők innen, Galántáról is.
A gála záróperceiben a Jókai Hagyományőrző Tánccsoport Varsányi Ildikó és zenekara kíséretében szórakoztatta a közönséget. Záróakkordként elhangzott a Himnusz, zongorán Ternóczky István orgonaművész kísért.
A díjazottaknak tisztelettel gratulálunk!