2024. július 18., 15:32

Ukrajna leállította az orosz Lukoil által forgalmazott olaj szállítását Szlovákiába

Ukrajna leállította a Lukoil orosz beszállítótól származó kőolaj szállítását. A gazdasági minisztérium megerősítette az olajszállítások felfüggesztését, amely a pozsonyi Slovnaft finomítót is érinti.

Hogyan tovább?
Világi Oszkár és Robert Fico egy 2015-ben készült fotón
Fotó: TASR
A Transpetrol adatai szerint az orosz olaj szállítása Szlovákiába nem állt le. A Slovnaft információi szerint a probléma egy bizonyos beszállító (Lukoil) szállításával van, amely Ukrajnában szankciós listára került"

- mondta Mária Pavlusík, a minisztérium szóvivője.

Az ellátás hosszú távú kiesése negatívan érintheti a pozsonyi finomítót. A Slovnaft kétharmadrészt még mindig az Oroszországból származó nyersolajat dolgoz fel, annak ellenére, hogy fokozatosan áttértek az alternatív beszállítókra.

A gazdasági minisztérium hozzátette, hogy bár a Lukoil szállította a Slovnaft finomítóba a kőolaj egy részét, a vállalat más szállítótól is biztosította az orosz kőolaj utánpótlását, és alternatív forrásokból is rendelt utánpótlást.

Mindezek ellenére a gazdasági minisztérium regisztrálja a problémát, és aktívan foglalkozik vele ukrán partnereivel"

- tette hozzá Pavlusík.

A Szlovákiába irányuló szállítások folyamatosságával kapcsolatos aggodalmak szerdán merültek fel, miután a média arról számolt be, hogy a Lukoil leállította a szomszédos Magyarországra irányuló olajszállításokat.

A lépésre Szijjártó Péter magyar külügyminiszter reagált, aki súlyos jogi problémáról beszélt, amelyet azonnal orvosolni kell.

Jelenleg azon dolgozunk, hogy megoldjuk a hirtelen felmerült jogi problémákat - mondta Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, anélkül, hogy részletezte volna, mi vezetett a szállítások leállításához. A beszámolót a Bloomberg közölte.

Több médium, köztük az ukrán is, azt írja, hogy a hirtelen leállás oka az Ukrajna által a Lukoil ellen idén júniusban bevezetett szigorúbb szankciók.

Az ukrán szankciók 2018 óta vannak érvényben az orosz olajipari óriáscéggel szemben. Ezek elsősorban a tőkeáramlás korlátozására, az üzleti tevékenység korlátozására és az állami vagyon privatizációjában vagy bérbeadásában való részvétel megtiltására irányultak.

2024 júniusában az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács jelentősen szigorította ezeket a szankciókat - különösen a tranzit tilalmával. Keleti szomszédunknak így megtiltották, hogy Ukrajnát az orosz olajexport tranzitpontjaként használja.

Már tavaly tél elején szóba került az a fenyegetés, hogy az ukránok leállítják az orosz olaj vagy gáz szállítását Szlovákia és Magyarország területére. Ez egy olyan súlyos döntés lenne a kijevi kormány részéről, amely radikalizálhatja a társadalom hangulatát mind Ukrajnával, mind az államaink területén élő ukránokkal szemben.

A MOL, amelyhez a Slovnaft is tartozik, jelenleg tárgyalásokat folytat Oroszországgal és Szerbiával a kőolajszállításokról, hogy elkerülje az ukrán területet. Az Oroszországból származó kőolajat és földgázt Magyarország energiabiztonságának fontos eszközének tekinti.

Ugyanez vonatkozik Szlovákiára is. Együttesen mentességet élvezünk az olajtermékek importjára, de a Slovnaft (a MOL része) az ukrán piacra is szállít.

Más orosz exportőrök kőolajszállítmányait, akik nem szerepelnek a jelenleg kibővített ukrán szankciós listán, az ukrán fuvarozótól zökkenőmentesen átveszik Szlovákián keresztül történő szállításra, majd a menetrend szerint átadják a vevőinknek"

- mondta a Transpetrol szállításért és energiáért felelős operációs szakértője, Júlia Procikova a SITA hírügynökségnek.

A Transpetrol kizárólag Szlovákia területén keresztül szállít nyersolajat ügyfelei, köztük a Slovnaft számára. A Druzsba vezetéken keresztül szállított orosz nyersolaj szállítása esetén a Transpetrol a szlovákiai és csehországi ügyfelei igényei szerint veszi át az orosz nyersolajat a szlovák-ukrán határon, az orosz és ukrán szállítmányozó cégek által megerősített menetrend szerint"

- áll továbbá a közleményben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.