2020. január 17., 10:48

Trnka, a maffiózók szolgája

Dobroslav Trnkáról sokan sok mindent írtak már eddig is, és bizonyára fognak még ezután is. A jó döntései legfőbb ügyész korából talán egy kezünkön összeszámolhatóak, a rosszakból, amelyekkel a bűnözők kezére játszott, sokkal több volt.

Dobroslav Trnka, Marian Kočner
Fotó: TASR

Trnkát most letartóztatta a rendőrség, és nagy valószínűség szerint börtönben végzi. Azok után, amit a nyilvánosság megtudott a Marián Kočnerhez meg több magas beosztású politikushoz fűződő viszonyáról, akiknek milliárdos lopásait fedezte, az is csoda, hogy az eget nem kémleli már régóta rács mögül – írja a týždeň.sk. Trnka az igazságszolgáltatás hanyatlásának, illetve az államhatalom teljes lerombolásának szimbólumává vált, véli a lap, amely szerint Trnka az egyik, bár nem jelentéktelen fogaskereke annak a gépezetnek, amely a tisztességes embereket bedarálta, a gazembereknek meg megengedte, hogy büntetlenül lopjanak, majd végül gyilkoljanak is.

A portál szerint ezeknek az időknek vége, és végeredményben Trnkát a felettesével, Marián Kočnerrel együtt az juttatta ebbe a helyzetbe, amivel éppen másokat akartak sakkban tartani. A videók, amelyeknek hatalmukat kellett volna garantálniuk, végül a "rendezők" ellen fordultak.

Az ügyészség éléről a börtöncellába

Dobroslav Trnka karrierjének elejét és végét is a titkosszolgálat jelölte ki. Neve minden bizonnyal a titkosszolgálatok által végzett illegális lehallgatások kivizsgálásakor vált ismertté, most meg a Gorilla-hanganyag miatt tartóztatták le, amelyet állítólag szintén a titkosszolgálat készíttetett, írja az Aktuality.sk portál. Trnka karrierje Mikuláš Dzurinda első kormánya idején vett jelentős fordulatot, amikor, a mára megszüntetett, Katonai Ügyészség élére került, s egyben az akkori legfőbb ügyész, Milan Hanzel helyettese lett. Trnka vezetése alatt a Katonai Ügyészség vizsgálta a lehallgatási botrányt, amely 2002-2003 fordulóján robbant ki. Bár egy időre a büntetőeljárást is leállították, végül azonban 2003 novemberében a SIS három tisztje ellen vádeljárás indult az illegális lehallgatások miatt, ám 2005-ben a bíróság felmentette őket.

Akkora Trnka már feljebb lépett.

2003 decemberében a parlament 84 szavazattal legfőbb ügyésszé választotta. Trnkától sokat vártak az ügyészség élén, ő azonban az általa vezetett intézmény legnagyobb gondjának a pénzt tartotta, szerinte ugyanis „ezen múlik minden”. Azt követően, hogy 2004 januárjában az akkori államfő, Rudolf Schuster kinevezte, „beindultak a dolgok”. 2004 márciusában elutasította Mikuláš Dzurinda négy beadványát az ún. „csoportocskáról”, amely állítólag szembement az államérdekkel. Április közepén kinevezte volt kollégáját a Katonai Ügyészségről, Dušan Kováčikot speciális ügyésszé, a főügyészségen pedig lecserélt tizenhét embert. Személyesen vizsgálta meg a Transpetrol részvényeinek eladási ügyét 2001 végéről, s megállapította, az eljárás leállítása helyes volt.

A szóban forgó részvénycsomag alkotta a Kelet-szlovákiai Vasművek alaptőkéjének egyötödét, amelyet végül a Pentához, a J&T-hez vagy az Istrokapitálhoz közeli társaságok osztottak szét maguk között.

De ez sem volt elég, Trnka úgy döntött, hogy szabadon kell bocsátani a „nagyvállalkozó” Jozef Majskýt, akit a B.M.G Invest és a Horizont nem banki pénzintézetek szétlopásával vádoltak. Főügyészként sok bírálat érte azért is, hogy az általa irányított ügyészség visszatartotta Malina Hedvig ügyét.

2009 januárjában Trnka főügyészként rendkívüli fellebbezést nyújtott be a Tipos-ügyben, amelytől a ciprusi Lemikon több mint 100 millió eurót követelt. A Lemikon azt állította, a Tipos a 90-es években jogtalanul használta a Mates a Šanca vagy a Športka védjegyét és know-how-ját. Trnka a Lemikon állítását megkérdőjelezte. A nemrégiben napvilágra került rejtett kamerával készült videófelvételek egyike viszont azt mutatja, amint az ex-pénzügyminiszter, Ján Počiatek Trnkánál lobbizik a Tipos-ügyben.

Majdnem megbuktatta a jobboldali Radičová-kormányt is, amikor néhány képviselő javaslatára újból főügyésszé akarták választani.

Akkoriban sokat cikkeztek szavazat-vásárlásokról is ez ügyben, különösen a koalíciós partner Most-Híd berkeiből, míg végül az ellenzék megegyezett Jozef Čenteš személyében. Az már más kérdés, hogy őt meg Ivan Gašparovič nem volt hajlandó kinevezni. Ebből az időszakból ered az a legenda is, miszerint Marián Kočner, akinek gondoskodnia kellett volna Trnka újraválasztásáról, pezsgővel érkezett a főügyészség épületébe, hogy gratuláljon Trnkának.

Kočner szolgája?

A bennfentesek azt rebesgették, Kočner rendszeresen jár Trnkához a főügyészségre. Az összefonódás gyanúja a Glance House ügy kapcsán erősödött meg. Bár a cseklészi lakótömb tulajdonjogát zárolta a Speciális Ügyészség, a szenci földhivatal – Trnka ráhatására – mégis lehetővé tette, hogy átírják azt a Kočnerhez közeli Gapeja cégre.

A Kuciak-gyilkosság kivizsgálása fényt derített arra, ki mindenki lehetett Kočner hálójában.

Többek közt a legfőbb ügyész Trnka is. A Kočnernál talált hangfelvételek közt volt például az a Trnkával folytatott beszélgetés is, amelyben durván szidalmazza a főügyészt, amiért az állítólag megpróbálta a Gorilla-hangfelvétellel megzsarolni a pentás Jaroslav Haščákot – írja az Aktuality.sk. Mindezek után csak remélhetjük, hogy Dobroslav Trnka és Marián Kočner egyszer majd együtt sétálgatnak valamelyik börtön udvarán mindazokkal a befolyásos politikusokkal együtt, akik az utóbbi hálójában lubickoltak.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.