2024. július 22., 15:32

Több mint hétmillió euró ment fuccsba, most keresik a felelősöket

Richard Raši beruházási miniszter néhány hete bejelentette, hogy vége az állami tulajdonú Slovakia IT-nek, amely felszámolás alá került.

Richard Rasi
Fotó: TASR

Ezt a részvénytársaságot az előző kormány idején, 2020-ban alapították azzal a céllal, hogy megtakarítások lesznek, legalább 30 százalékos növekedést érnek el a versenykörnyezethez képest, javul majd a digitalizáció helyzete, és ezzel időt és állami forrásokat takarítanak meg az informatikai projektek beszerzésében, mivel nincs szükség közbeszerzésre.

 

Az állami számvevőszék (a legfelsőbb ellenőrzési hivatal) vizsgálata nyomán kiderült, hogy a részvénytársaság több mint 7 millió euró veszteséget produkált, ezen kívül egyéb súlyos mulasztásokra (pl. hivatali visszaélésekre, törvénysértésekre, pazarlásra) is fény derült.

Richard Raši elmondta, hogy a hatóságoknak nemcsak a károk nagyságát, hanem a felelős személyét is meg kell állapítaniuk.

Azt a vizsgálat már korábban kiderítette, hogy a tárca előző vezetője, Veronika Remišová és minisztériuma túllépett törvényes hatáskörén, miután a kormány előzetesen nem hozott határozatot a részvénytársaság megalapításáról.

A társaság nem épített ki megfelelő műszaki know-how-t, illetve megfelelő szervezeti struktúrát. Nem rendelkezett releváns projekttervvel és anélkül hozták létre, hogy nem készült hatástanulmány, elemzés és stratégia sem.

Az ellenőrző szerv egyik legfontosabb megállapítása az volt, hogy a vállalatnak nem volt elfogadott üzleti terve, amely az irányítás és az ellenőrzés része. A leendő alkalmazottak nem estek át az előírt kiválasztási eljáráson, és a Slovakia IT-nek kellő tapasztalattal rendelkező alkalmazottak híján külső alvállalkozókat kellett igénybe vennie.

Száz alkalmazott úgy kapott magas fizetést, hogy igazából nem is volt valamilyen megbízásuk és egy időben még törvényes kötelezettségüknek sem tettek eleget. Voltak olyanok is, akik két éven át nem fizették be a kötelező egészség- és társadalombiztosítási járulékot, ami több mint 80 ezer eurót tett ki.

A veszteséges működés ellenére 400 ezer eurós évi bónuszt fizettek ki maguknak.

Olyan munkákért fizettek honoráriumot, amelyekre nem is volt megrendelés. Kirívó esetként említette a miniszter azt, hogy találtak egy 1000 eurós számát egy fodrásztól, aki az alkalmazottak haját vágta az illetők munkaidejében. Közpénzből költöttek edzőgépekre vagy a legdrágább iPhone-okra.

Mindent összevetve ez a "kísérlet" az adófizetőknek közel 10 millió euójába került. Ennek alapján a tárca ismeretlen tettes ellen feljelentést tett.

Megosztás
Címkék