Tibor Gašpar Szijjártó Péter lehallgatásáról: a cél Orbán Viktor megbuktatása
Tibor Gašpar (Smer-SD), a parlament alelnöke nem hiszi el azokat az információkat, hogy Szijjártó Péter magyar külügyminiszter intézte el Peter Pellegrini államfő, korábbi kormányfő 2020-as moszkvai látogatását. Erről a garamkelecsényi (Lévai járás) kormányülés előtt nyilatkozott.
„Szerintem minden, ami most Szijjártó külügyminiszter körül történik, mind azt szolgálja, hogy ellehetetlenítse őt és persze Orbán Viktort, és Orbán elveszítse a választást” – mondta a Gašpar. Ugyanakkor bízik benne, hogy ez nem lesz hatással a választási eredményre. Szerinte minden nagyhatalom a saját érdekeit akarja érvényesíteni, és hibrid hadviseléssel és támadásokkal igyekszik ezt elérni az egyes országokban.
Samuel Migaľ (független) beruházási miniszter kellemetlennek nevezte ezeket az információkat, de emlékeztetett, hogy 2020-ban még nem volt háború, és nem ilyen volt Oroszország megítélése.
„Abban az időben talán ez elfogadható lett volna számomra. Vlagyimír Putyin egy nagyhatalom elfogadott vezetője volt. Más a mai helyzet és az akkori, és nem akarok most sem megvédeni, sem bírálni senkit az ügyben” – mondta Migaľ. Hozzátette, hogy állandóan vannak törekvések a választások befolyásolására.
Kamil Šaško (Hlas-SD) egészségügyi miniszter kijelentette, korrekt és tisztességes embernek ismeri Pellegrinit. „Nemzetközileg is elfogadott politikus, és nincs szüksége arra, hogy intézkedjen helyette valaki, főleg nem külföldről. Képes arra, hogy magának is elintézze, amit akar” – tette hozzá.
Szlovákiában a Denník N írt arról, hogy Szijjártó Péter Orbán Viktor magyar kormányfő megbízásából azt magyarázta Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek 2020-ban, hogy Magyarország számára kulcsfontosságú az akkori szlovák kormánykoalíció hatalmon maradása, és sokat segítene a választási győzelméhez, ha Pellegrinit fogadnák Moszkvában. Az államfő azt közölte a TASR-rel, hogy 2020-ban kormányfőként egy szokványos tárgyaláson vett részt Moszkvában az orosz kormányfővel, és nem hagyja magát belerángatni a magyarországi választási kampányba.