2024. április 16., 13:39

Teljes káosz és kudarc a lakosság védelmében. Nincsen elegendő óvóhelyünk, sem tartalékaink

Abban az esetben, ha Szlovákia háborús konfliktusba keveredne, valószínűleg sok tekintetben rosszabbul járna, mint a megtámadott Ukrajna. A polgári védelem és válságkezelés területe egyik korábbi kormánynak sem volt prioritása, ami jelentős stagnálást és hanyatlást okozott e téren. Az állam válságkezelési rendszerének jelentős hiányosságaira az Állami Számvevőszék hívta fel a figyelmet.

óvóhely
Fotó: TASR

A COVID-19 világjárvány, az energiaválság, a háború egy szomszédos országban és az ezzel összefüggő migrációs hullám feltárták a válságkezelési rendszerünk jelentős hiányosságait. A 2020-2022 közötti időszak ellenőrzésének megállapításairól a Számvevőszék a három legmagasabb alkotmányos tisztségviselőt is tájékoztatta. A hivatal felhívja a felelős intézményeket, hogy a válság- vagy rendkívüli helyzetekben alkalmazzák az állami válságkezelés új modelljét.

Bár Szlovákia területének jelentős részét elektronikus szirénák fedik le (kb. 80 százalékban), nem rendelkezik biztonságos működő óvóhelyrendszerrel, de még a lakosok védelmét szolgáló alapvető eszközökkel sem.

A polgári védelmi raktárakból származó anyagok felhasználhatósága vészhelyzet esetén gyakorlatilag nulla, mondta Ľubomír Andrássy, a Számvevőszék elnöke.

A Számvevőszék szerint a belügyminisztériumnak, mint a válságkezelésért felelős központi szervnek nincs tárcaközi együttműködési és válságkezelési koordinációs rendszere az összes szlovákiai válságkezelő szerven belül.

Nem épített ki válságkezelési információs rendszert, és az ellenőrzött években nem készült részletes lakosságvédelmi terv.

A belügyminisztérium munkatársai az egyértelmű kötelezettség ellenére sem ellenőrizték a polgári veszélyhelyzeti tervezést, ill. a polgári védelmem terén szükséges feladatok teljesítését. A Számvevőszék ellenőrzése során megállapítást nyert, hogy több fontos irányítási dokumentum hiányzott vagy elavult” – mondta az intézmény szóvivője.

A Számvevők ellenőrei a pénzügyi és logisztikai biztonság rendszerében is jelentős hiányosságokat állapítottak meg. Rámutatnak például a civil lakosság védelmét szolgáló anyagok hiányzó országos adatbázisára.

A raktárakban fellelhető eszközök már nem felelnek meg a rendeltetésüknek, sok esetben lejárt a hasznos élettartamuk, vagy nem felelnek meg az alapvető műszaki követelményeknek.

A Számvevők ellenőrei összesen közel 80 állami és közigazgatási szervet ellenőriztek.

A belügyminisztérium szerint ugrásszerű változásnak kell bekövetkeznie

A belügyminisztérium javaslatot tervez a válságkezelés új működésére és jogszabály-módosításra is. Erről a tárca a Számvevőszék jelentésére reagálva tájékoztatott, amely a belügyminisztérium szerint csak megerősíti a tárca új vezetése által hozott döntés helyességét.

A tárca szerint ugrásszerű változásnak kell történnie az állam válságkezelésében.

„A belügyminisztériumának vezetőváltása után gyorsan elfogadták a válságkezelés folyamatai és eljárásai új átfogó keretrendszerének tervezetét. Ez válasz az elmúlt években tapasztalt rendkívüli események kezelésének hiányosságaira, valamint a polgári védelem és válságkezelés régóta elhanyagolt területeire” – emlékeztetett a belügyi tárca.

A tárca tájékoztatása szerint a folyamatok és összefüggések kiterjedt elemzése után a válságkezelés új működésére vonatkozó javaslat, valamint jogszabály-módosítás elfogadása következik. „A belügyminisztérium folyamatosan tájékoztatni fog az ezzel kapcsolatos lépésekről” – tette hozzá a tárca.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.