2020. december 4., 15:33

Szlovákiának valóban hátrányt jelent a V4, avagy miben téved a szlovák külpolitika?

A szlovák konzervatív postoj.sk portál a napokban egy olyan kommentárt tett közzé, amelyben megcáfolja Tomáš Valášek (Za ľudí) parlamenti képviselő és az európai ügyekért felelős szakbizottság elnökének azon kijelentését, hogy Szlovákiának a mai V4-es tagság jóval inkább hátrányt jelent, mint előnyt. 

V4-ek Lublinban
V4-csúcs Lublinban (balról): Igor Matovič, Mateusz Morawiecki, Orbán Viktor, Andrej Babiš
Fotó: MTI

A cikk írója, Jozef Majchrák szerint a magyar és lengyel vétó élesen megosztja a V4-es országokat. Tomáš Valašek mondatait, amelyet egyébként az aktuality.sk hírportálnak mondott, nem tartja szerencsésnek, ugyanis, a szerző szerint nem jó, ha V4-es térséget megosztják az  ehhez hasonló politikai állásfoglalások.

Majchrák nem hagyta kritika nélkül Valášek kijelentéseit.

A publicista szerint a V4 nem egy olyan közösség, amely a világ különböző részein található országokból tevődik össze, hanem a földrajzi adottságok és lehetőségek miatt egy organikus közösség, amelynek tagjai egymásra vannak utalva.

Ezeknek az országoknak közös a történelme, mind átélték a német és az orosz megszállást, jelen volt a kommunizmus, illetve mindegyik országban megvolt a rendszerváltás, a demokratikus államformákká való átalakulás. Többek között ez indokolja azt, hogy

ebből a szövetségből nem lehet csak úgy kilépni, illetve szünetet tartani, hiszen a tagok egymásra vannak utalva.

Majchrák szerint Szlovákiának közös politikai, történelmi, gazdasági és kulturális kötelékei vannak Csehországgal, Magyarországgal és Lengyelországgal.

Ráadásul kiemeli,

Szlovákiának jelentős magyar kisebbsége van, akik szoros baráti és rokoni kapcsolatot ápolnak Magyarországgal.

A V4-en kívül nincs jobb platform arra, hogy a régi történelmi sérelmeket és tisztázatlan dolgokat újrarendezzék az adott nemzetek. Majchrák szerint a mostani helyzet senkit nem kötelez a választásra az EU és a V4 között, ugyanis nincs kizárva az, hogy az Európai Unión belül egy erős V4 is működjön.

Elmondása szerint ha valaki ma azt állítja, hogy Szlovákia V4-es részvétele hátrányt jelent, és a szövetség miatt távolodik el az ország az Európai Uniós értékektől, akkor az téves narratívát állít fel.

Jó példa erre Szlovákia jelenlegi diplomáciai álláspontja a magyar és lengyel vétóval szemben.

A kommentár végén egy példát hoz fel, ugyanis korábban Szlovákia is sötét ló volt Európa számára. Ezek a Mečiari idők voltak, amikor az ország elszigetelődött Európától. Azonban akkor fel sem merült, hogy ez miatt a V4-es szövetség felbomoljon, a szövetséges országok ugyanúgy korrektül viselkedtek Szlovákiával szemben. Akkor pedig igazán sérültek a demokratikus jogok, de

senki nem rótta fel, hogy veszélyben van a liberális demokrácia, tiszteletben tartották az adott ország választási eredményeit.

A mostani helyzetet pedig kizárólag politikailag ítélik meg, az együttműködést pedig a Fidesz és a PiS miatt tartják vállalhatatlannak. Viszont Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski sem lesz örökké hatalmon, ezért

bármilyen politikai berendezkedés van jelen a szomszédos országokban, Szlovákiának mindig együtt kell működnie a magyarokkal, csehekkel és a lengyelekkel, hogy együtt formálják a térség jövőjét.

Költségvetéshez kötni a jogállamiság fogalmát pedig egyáltalán nem egy jó ötlet Majchrák szerint, sőt ez egy nehezen értelmezhető, manipulatív feltétel, amellyel politikailag nagyon csúnyán vissza lehet élni. Ezért kell tiszteletben tartani a szomszédos államok belpolitikai döntéseit.

Ha azonban a szlovák külpolitika tényleg megkérdőjelezi Szlovákia létjogosultságát a V4-en belül, akkor fel kell tenni a kérdést, valóban hozzáértő szakemberekből áll-e a jelenlegi szlovák külügyi vezetés.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.