2024. május 9., 17:40

Szlovákia nem támogatja a pandémiaügyi egyezmény jelenlegi változatát

Szlovákia nem támogatja az új világjárványügyi egyezmény jelenlegi változatát és a Nemzetközi Egészségügyi Szabályzat (IHR) módosításának tervezetét. 

Gyanús elképzelések
Tedros Adhanom Ghebreyesus - Peter Kotlár
Fotó: Tasr/Wikipédia/ma7

Erről a szlovák sajtóügynökséget a COVID-19-cel kapcsolatos intézkedések felülvizsgálatáért felelős szlovák kormánymegbízott Peter Kotlár (SNS), egyben parlamenti képviselő tájékoztatta, aki részt vett a szerződéssel kapcsolatos tárgyalásokon Genfben.

Az egészségügyi minisztérium megjegyezte, hogy a javaslat még kidolgozás alatt áll, de nem támogatnak olyan dokumentumokat, amelyek gyengítik Szlovákia szuverén államként elfoglalt pozícióját.

A két dokumentum benyújtott tervezete elfogadhatatlan a Szlovák Köztársaság számára, különösen a tagállamok szuverenitásába való homályos és jogtalan beavatkozása, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságok elégtelen védelme miatt"

- mondta Kotlár.

Rámutatott például a szerződést aláírandó államok azon kötelezettségére, hogy az IHR-nek megfelelően nemzeti világjárvány-megelőzési és közegészségügyi felügyeleti terveket dolgozzanak ki, vagy arra, hogy a világjárvány elleni intézkedésekkel kapcsolatos alapvető kérdésekben - beleértve a világjárvány kihirdetését és megszüntetését - a döntéshozatalt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatójára bízzák.

Véleménye szerint ugyanilyen elfogadhatatlan a "globális monopólium" bevezetése egy globális ellátási lánc és logisztikai hálózat létrehozásával.

A tagállamok szuverenitásába való elfogadhatatlan beavatkozásnak tartja továbbá azt a kötelezettségvállalást, hogy erőfeszítéseket kell tenni annak biztosítására, hogy az új pandémiás vakcinák szállítására vagy vásárlására vonatkozó szerződések csak kivételesen és korlátozott ideig tartalmazzanak a vásárló kártalanítására vonatkozó záradékokat.

Kotlár találkozott WHO-vezetőjével, Tedros Adhanom Ghebreyesus-szal  is, akivel egészségügyi, etikai és jogi kérdésekről folytattak eszmecserét.

Reményét fejezte ki, hogy sikerül megkötni a pandémiaszerződést, ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a késedelem gyengítené a szerződés létrejöttének valószínűségét"

- summázta Kotlár a WHO főigazgatójának véleményét.

Ghebreyesus tiszteletben tartja a SR döntését, de egyben bátorította a megállapodáshoz vezető lehetséges utak keresését.

A WHO 194 tagállamának képviselői április 29. óta tárgyalnak Genfben, hogy konszenzust találjanak a jövőbeli világjárványok megelőzéséről, az ellenük való felkészüléséről és az azokra való reagálásról szóló szerződéstervezetről.

A tárgyalások várhatóan 12 napig tartanak, és a szerződést végleges formájában a május 27-én kezdődő Egészségügyi Világközgyűlésen kell jóváhagyni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.