Szlovákia felmondta a Magyarországgal kötött több mint 60 éves egyezményt
A kormány jóváhagyta a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Magyar Népköztársaság egyes állampolgársági kérdések kiigazításáról szóló, több mint 60 éves egyezmény felmondását.
A szerződés megtiltja, hogy mindkét állampolgárságot megkapják azok a gyermekek, akik egy magyar és egy szlovák állampolgártól születtek, ami a szlovák belügyminisztérium szerint ellentétes a Szlovák Köztársaság alkotmányával. Ez következik a kormány által szerdán jóváhagyott anyagból.
Emellett az egyezmény ellentmond az állampolgárságról szóló európai egyezménynek is, amelynek a Szlovák Köztársaság is részes fele.
"Az Egyezmény ellentmond az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata 15. cikkének is, mert senkit sem lehet önkényesen megfosztani állampolgárságától vagy az állampolgárság megváltoztatásának jogától" - írta az anyagban a minisztérium.
Mint a minisztérium közölte, Magyarország 1999 óta érvénytelennek tekinti az egyezményt. Csehország pedig 2000-ben szüntette meg az egyezményt.
Szlovákiának a felmondásról szóló értesítés magyar félhez történő kézbesítésétől számított 12 hónap elteltével le kell állítania az egyezményt. Az egyezmény felmondását még jóvá kell hagynia a parlamentnek és a Szlovák Köztársaság elnökének.