2023. február 19., 14:31

Szlovák politikusok: Ha leállítanák Ukrajna támogatását, az nem teremtene békét

A TA3 hírtelevízió vasárnapi vitaműsorának Jaroslav Naď ügyvezető védelmi miniszter mellett Juraj Krúpa (SaS), Tomáš Valášek besorolatlan képviselő (aki a Progresszív Szlovákia tagja) és Peter Kmec (Hlas-SD) besorolatlan képviselő is vendége volt.

Héják
Tomáš Valášek - Juraj Krúpa - Peter Kmec
Fotó: TASR/ma7

A vitaműsor központi témája az Ukrajnának nyújtandó humanitárius és katonai segítségnyújtás volt.

Kmec ellenzéki honatya szerint a katonai segítség leállítása Ukrajna vereségéhez vezetne. Úgy vélekedett, hogy a segítségnyújtás összhangban áll az ENSZ Chartájával és nincs ellentétben a nemzetközi joggal sem. A Hlas-SD ahhoz a feltételhez köti az Ukrajnának nyújtandó katonai segítség támogatását, ha megállapodás születik a kérdésben a szövetségesekkel.

A balliberális Valášek úgy látja, hogy a katonai segítség leállítása azt eredményezné, hogy a háború kiterjed Ukrajna egész területére. Szerinte Vlagyimir Putyin nem törekedik a békére. Hasonlóan véledett Juraj Krúpa is.

Abban a vita résztvevői egyetértettek, hogy a dezinformáció és a hibridháború fenyegetést jelent. Krúpa úgy fogalmazott, hogy Oroszország így akarja belülről bomlasztani az európai országok társadalmát és meggyengíteni az oroszellenességet. A kibertérben zajló információs háború ellen a titkosszolgálatoknak hatékonyabban kellene fellépniük és azt javasolta, hogy alaposabban kellene megfigyelni azokat a csatornákat is, amelyeken át pénz áramlik a dezinformációkat terjesztő weboldalak működtetőihez.

Valášek szerint növelni kellene az emberek tájékoztatását és kritikus gondolkodását. Pusztítónak nevezte, hogy Robert Fico exminiszterelnök is hozzájárul az orosz propaganda terjesztéséhez.

Valamennyi résztvevő hangsúlyozta, hogy Szlovákia nyugati szövetségeseivel összhangban cselekedjen.

Kmec kimondatlanul bírálta azt a magyar álláspontot is, hogy ki kell maradni a háborúból, mert a semlegesség hangoztatása öngyilkosság volna. Feltételezése szerint Oroszország azt szeretné, ha Ukrajna egyfajta ütköző zóna maradna az EU és Oroszország között.

Valášek képviselő véleménye szerint Moszkva nagy bajban lenne, ha fegyveres konfliktusba keveredne a NATO valamelyik tagállamával. Oroszország erőforrásai már jelenleg is nagyon kimerültek Ukrajnában, miközben a NATO-országok erősítik védelmi képességüket.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.