2020. március 2., 08:15

Szlovák konzervatív lap: a magyaroknak ott lett volna a helyük az új kormányban

A Postoj.sk konzervatív portál még a választások eredményeinek ismerete előtt egy olyan eszmefuttatást tett közzé, amely szerint, ha beigazolódnak a sejtések, és nem jut magyar képviselő a szlovák parlamentbe, az egy „második Trianon” lesz száz év után a magyarok számára. Az első Trianon után saját államuk határaikon kívül találták magukat a magyarok, ezután a második után meg a parlamenten kívül, s csak az önkormányzati politika marad nekik” – Jaroslav Daniška.

Magyar Közösségi Összefogás - listaállítás
Fotó: MKP

Szerinte több oka is van annak, hogy a dolgok így történtek. És persze, van egy kézenfekvő megoldás is erre a jövőben.

A jelenlegi sikertelenség legfőbb oka a portál szerint Bugár Béla, az egyébként legsikeresebb karrierpolitikus Szlovákiában.

1990-től ott volt minden parlamentben, ami hatalmas siker, még Robert Fico is két évvel rövidebb ideig volt a nagypolitikában. Bugár sokáig élvezte az imázsából, no meg abból a jóindulatból eredő hasznot, amit a média táplált az irányában.  E mögött azonban ott rejlett a láthatatlan tintával írt mondat – az, hogy Bugár imázsa és a valóság közt óriási volt a különbség. És ugyan sokáig tartott, de az utolsó négy évben rájött erre a liberális média és a magyar szavazók nagy része is.

A portál szerint Bugár politikájának egy másik üzenete a Matovičcsal való konfliktusa, amellyel paradox módon a kampányban már nem foglalkozott, és ez azt a benyomást kelti, mintha már maga Bugár is lemondott volna saját magáról. Persze Bugár sikertelensége, csak egy szelete a válasznak, mert a magyaroknak volt alternatívájuk, írja a portál, amely szerint

azóta, hogy 2009-ben megalakult a Most-Híd, bekövetkezett a szlovákiai magyarok legrosszabb időszaka, és az együttműködés lehetetlenné vált. Ez nagyrészt Bugár Béla felelőssége, de van benne része az MKP politikusainak is. Minél jobban fuldoklott ugyanis a Most-Híd, nekik annál inkább reagálniuk kellett volna a gondokra.

Csakhogy ez nem így történt, a politikai káderek többsége, akiket az MKP az utóbbi időben kínált, nem tudta felkelteni a figyelmet. Sem a magyarokét, sem a szlovák médiáét, és nem tudtak kellőképpen mozgósítani.

És ezzel kapcsolatos a portál szerint a magyarok sikertelenségének harmadik oka. A lényeg ugyanis az, hogy a magyarok az elit hiánya miatt politikailag kifáradtak, aminek persze, megvannak az okai. Ezeket az okokat a konzervatív portál a következőkben látja. A kisebbség másként gondolkodik, mint a többség, ezért aztán volt abban ráció, hogy a magyar egyetem nem a fővárosban alakult, amely egyébként természetesen vonzerőt jelent a fiatalság számára. Csakhogy amennyiben valahol a periférián jön létre egy egyetem, annak valamivel túl kell tennie a központon, hogy a jövő elitjének fészkévé váljon, ez azonban a komáromi egyetemnek a Postoj.sk szerint nem sikerült. Ehelyett az történt, hogy a legtehetségesebb magyar fiatalok elmentek innen, azok, akiknek fontos volt a nemzetiségük, többnyire Budapestre, vagy más magyarországi városokba, a többiek máshova, külföldre. Egy részük a szlovákiai egyetemeket választotta, és csak egy részük Komáromot, azért, mert az magyar egyetem. És ez a portál szerint katasztrófát jelent a szlovákiai magyarok számára.

A Postoj.sk szerint a felelősség egy része ebben a budapesti elitre hárul, először is azért, mert olyan témákat nyitottak meg, amelyek az itteni magyaroknak ártottak, főleg a kettős állampolgárság. Másodszor pedig azért, mert a futball meg különböző helyi érdekek helyett inkább egy minőségi egyetembe kellett volna invesztálniuk. Tulajdonképpen csak megismételték azt, amire Márai Sándor az emlékirataiban rámutatott, azaz, hogy Budapest nem veszi komolyan a szlovákiai magyarokat, már-már olyannyira, hogy időnként úgy tűnt, fontosabb a biznisz meg az olyan érdekek, mint a Slovnaft vagy az OTP Bank, mint a szlovákiai magyarok érdeke. Ha valami tényleg keserű a szlovákiai magyarok történetében, akkor éppen ez az, véli a portál.

A siránkozáson túllépve azonban tudatosítani kell, hogy a magyarok fontosak a szlovákiai társadalom számára, és eszerint kell hozzájuk viszonyulni is.

Lenne itt egy elegáns megoldás: tekintet nélkül az eredményekre, bevenni a kormányba egy magyart, aki egy olyan tárcát kapna, amely fontos a magyar közösségnek. A tisztelet kifejezéseképpen egy magyar politikusnak kellene adni ezt a posztot, mégpedig abból a magyar pártból, amelyik jobb eredményt ért el

– javasolja a cikk szerzője.

Amennyiben az új kormánykoalíció képes lenne erre, két értékes politikai pontot is szerezhetne ezzel a lépéssel: a kisebbség bizalmát és lojalitását és egy jó alapot a Budapesttel való viszonyhoz, írja a Postoj.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.