Szijjártó Péter szerint egy amerikai-orosz megállapodás lehet a globális biztonság új alappillére
Remélhetőleg a várható amerikai-orosz megegyezés nem pusztán a békét hozza majd vissza Európába, hanem a felek olyan átfogó megállapodást kötnek, amely a jövő globális biztonságának alappilléreként szolgálhat - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Genfben.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az ENSZ Leszerelési Értekezletének (CD) ülésén arról számolt be, hogy az emberiség most a veszélyek korában él, nő a fegyveres konfliktusok száma és intenzitása, s teljes mértékben hiányzik a kölcsönös tisztelet a nemzetközi kapcsolatokból, ezért egy új hidegháború küszöbéhez érkezett a világ.
Felszólalásában hangsúlyozta, hogy Magyarország élesen ellenzi a blokkosodást, hiszen ezen a múltban sokat veszített.
- jelentette ki.
- tette hozzá.
Majd emlékeztetett, hogy a háború kezdete óta többször teljesen nyílt utalások történtek atomfegyverek használatára, egyes országok pedig katonák küldéséről beszéltek, mindez erősen fokozta az eszkalációs kockázatokat, közelebb hozta a NATO és Oroszország közötti közvetlen konfrontáció, vagyis a harmadik világháború kirobbanásának veszélyét.
Szijjártó Péter szavai szerint mára nyilvánvalóvá vált az, hogy az egyetlen megoldást egy amerikai-orosz megállapodás jelentheti.
- fűzte hozzá.
Továbbá üdvözölte a fordulatot, amely annak nyomán következhetett be, hogy az Egyesült Államokban tavaly békepárti elnököt választottak Donald Trump személyében.
- sorolta.
Igen biztatónak nevezte az előző heti rijádi tárgyalásokat.
- közölte.
Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy vannak olyan szereplők a világpolitikában, akik megpróbálják megakadályozni a békemegállapodást.
- emelte ki.
A miniszter végezetül arra is kitért, hogy az utóbbi években a kölcsönös bizalom teljes hiánya a világban a tömegpusztító fegyverek számának növekedéséhez vezetett, és gyengült a fegyverzetellenőrzés is.
- húzta alá.
Ezt követően pedig az Atomsorompó Szerződés fenntartásának fontosságát is hangsúlyozta, illetve az Átfogó Atomcsend Egyezmény és a katonai célú hasadóanyagok gyártását megtiltó szerződés hatályba lépése mellett érvelt.