2024. április 18., 09:16

Svätopluk vesszői

Miközben a vesztes tábor jól láthatóan mély frusztrációba süllyedt, Peter Pellegrini április 6-i győzelme a kormányoldalon is érzékelhetően átrajzolta az erővonalakat. A tét nem csekély, hiszen a megürült házelnöki szék körüli taktikai küzdelem alapvetően befolyásolhatja a koalíció stabilitását.

fico pelle
A pozícióharc a nem túl acélos többségű koalíció stabilitását fenyegeti, ezt pedig már Robert Fico kormányfő sem hagyhatja szó nélkül
Fotó: TASR

Az ember nem is hinné, hány járatlan ösvény van a szlovákiai politikában. Tavaly tavasszal a hivatalnokkormány alkotmányos jogköreit taglalta a közvélemény, s megkockáztatom, a politikai osztály az újdonság varázsával. A múlt hét pedig azzal indult, hogy Pellegrini megválasztott köztársasági elnökként a hivatalos eredmény kihirdetésével azonnali hatállyal elveszítette a parlamenti mandátumát, s ezzel a házelnöki székét is.

Pezsgődurrogás után koalíciós szkander
Utalnak rá jelek, hogy még magát az érintettet is váratlanul érintette a szlovák alkotmányosság ide vonatkozó passzusa, amit persze jóindulatúan betudhatunk a győzelmi eufória nehezen múló macskajajával is. Annyi biztos, ahogy elhalt a pezsgődurrogás a korai nyarat sejtető pozsonyi éjszakában, máris megindult a koalíciós szkander a még ki sem hűlt házelnöki székért, vagy/és a Hlas-SD által birtokolt minisztériumok újraosztásáért.

Erre persze jó okkal legyinthetnénk Bölcs Salamonként, hogy nincs új a Nap alatt, hiszen a legkisebb koalíciós pártot elnöklő Andrej Danko már az államfőválasztást megelőzően is világossá tette a támogatása árát. Ahogy még az sem veszett egészen a feledés ködébe, hogy végül a koalíció egységét megbontva Danko az államfőválasztáson előbb rajtvonalra állt, majd az első forduló előtt a koalíció választóit megcélzó Štefan Harabin javára lépett vissza.

Danko tortaszelete

Az SNS elnöke jól olvashatóan személyes babérokra tör, legyen szó a házelnöki székről, akár az európai mandátumról. Minden jel szerint Danko egy ciklusban gondolkodik, felismerve, hogy a pártját múlt szeptemberben a parlamentbe juttató idegenlégiósok árnyékában hosszabb távon aligha tud labdába rúgni. Vagyis, ha már így alakult, szándéka szerint addig is jól kamatozó pozíciókra váltja a hatalmi tortaszeletet.

A dolog szépséghibája, hogy a pozícióharc a nem túl acélos többségű koalíció stabilitását fenyegeti. Ezt pedig már Robert Fico kormányfő sem hagyhatja szó nélkül. Annál inkább, mert az államfőválasztás némi kellemetlen utóíz ellenére Fico várakozásai szerint alakult.
A politikai pszichológián túl

Vegyük csak sorra, Pellegrinit az első körben az előzetes várakozások ellenére Ivan Korčok maga mögé utasította, vagyis a második fordulóban igencsak rászorult a legnagyobb koalíciós párt szavazóira. Fico szájízét április 6-án legfeljebb az keseríthette meg, hogy Pellegrini ismét rácáfolt a várakozásokra, és fölényes győzelmet aratott.

Ha a két baloldali vezető személyes múltját felidézzük, akkor Fico nem túl őszinte mosolyát a választási éjszakán aligha kell magyarázni. Ha azonban a politikai pszichológiát elengedjük, világosan látszik, Pellegrini győzelme a parlamenti ellenzék által támogatott Korčok ellenében a koalíciót és magát a kormányfőt is erősíti. Rövid távon egészen biztosan.

A Grassalkovich-palotába beköltöző Pellegrini a jövőben még okozhat fejfájást Ficónak, de Korčok győzelmével nyilvánvalóan olyan hatalmi társbérlet alakult volna ki, amelyben adott esetben az ellenzékhez bekötött államfő a viszonylag gyenge kompetenciái ellenére is komoly nehézségeket támaszthatott volna a koalícióval szemben. Vagyis Fico joggal lehet elégedett az április 6-i befutóval.

fico
Pellegrini győzelme a parlamenti ellenzék által támogatott Korčok ellenében a koalíciót és magát a kormányfőt is erősíti. Rövid távon egészen biztosan
Fotó:  TASR
Koalíciós pozícióharc, ellenzéki bűnbakkeresés

A házelnöki szék megüresedése miatt megindult koalíciós pozícióharc azonban épp a választási sikerről terelte el a figyelmet, szinte órákon belül. Igaz eközben jól láthatóan az ellenzék a sebeit nyalogatta, ráadásul önsorsrontó bűnbakkeresésbe kezdett, amelyből még a zömében Pellegrinire szavazó magyaroknak is kijutott. Vagyis bár a koalíció nem tud felülni a siker keltette hullámra, az ellenzéknek sem marad energiája kihasználni a koalíciós pártok torzsalkodását.

Mivel az ellenzék jelenleg nem jelent akut fenyegetést a kormány pozíciójára, Robert Fico kormányfő széles taktikai mozgástérrel rendelkezik. Ficónak emiatt nem kell a Hlas-SD és az SNS vitájában azonnal győztest hirdetnie, sokkal előnyösebb számára, ha jegeli a konfliktust, ezáltal erősítve saját pozícióját a koalíciós partnereivel szemben. A legerősebb kormánypárt és a miniszterelnök is láthatóan azt a taktikát követi, hogy egyfelől elutasítja a koalíciós szerződés megnyitását, vagyis a tárcák újraosztását, de lebegtetik, hogy a Hlas adja át Pellegrini megüresedett székét Dankónak, egyúttal a házelnöki poszt betöltését kitolnák a júniusi EP-választások utánra.
Svätopluk fiai és a koalíció

Erre a taktikára rímelve a politikai kommunikáció igazi ínyencfalatát produkálta a múlt hétvégén Robert Fico. A kormányfő egy rádióműsorban felidézte a Nagymorva Birodalom bukását magyarázó mondát, figyelmeztető párhuzamként állítva a koalíció elé. Fico amellett érvelt, hogy a három koalíciós párt akkor lehet igazán erős, ha az államfői, a miniszterelnöki és a házelnöki pozíciót megosztják egymás között. Fico ezzel alig burkoltan Danko mellett állt ki a koalíciós vitában.

Az már csak kommunikációs gyöngyszem, hogy az érveit Svätopluk vesszőnyalábjával támasztotta alá. A nagymorva fejedelem a monda szerint a halálos ágyán az egymással viszálykodó fiait hiába intette, hogy fogjanak össze, mert úgy az önmagukban gyenge vesszőket nem lehet széttörni, azok nem fogadták meg a tanácsát. Csak a történeti hűség kedvéért tegyük hozzá, a trónviszály valóban megpecsételte a honfoglaló magyarokkal szembenéző ószláv államalakulat sorsát.

Baloldali egységpárt vagy tartós kétpártiság?

Danko személyes ambícióin túl a koalíciós pozícióharc valódi tétje a Pellegrinit elveszítő Hlas-SD jövője. Kérdéses, hogy a leginkább felépített politikusának távozásával a Hlas képes lesz-e tartósan megőrizni önállóságát, vagy a Smer lépésről lépésre felfalja a párt szavazótáborát.

A tavaly őszi választásokat követően, bár voltak ezzel ellentétes elemzői várakozások, a Hlasnak sikerült megkapaszkodnia, a felmérések szerint az erőviszonyok a koalíció két vezető pártja között lényegében befagytak. Azáltal, hogy Pellegrini a pártpolitika első vonalából az államfői székbe ül át, a helyzet azonban gyökeresen megváltozhat.

Kérdéses az is, hogy a baloldal jövőbeli választási sikere szempontjából milyen forgatókönyv lenne előnyösebb. 2012-ben a Smer egyesítve a teljes baloldali szavazótábort a szlovákiai választások történetében példátlan sikert elérve koalíciós kényszer nélkül alakíthatott kormányt. Tanulságos ugyanakkor, hogy az átalakult politikai térben a múlt őszi választáson a baloldal úgy jutott kormánypozícióba, hogy a Smer és a Hlas szavazótáborai kiegészítették egymást, jó eséllyel meghaladva azt az eredményt, amelyet egységpártként értek volna el.

Vagyis, túl a szorosan vett pártpolitikai érdekeken, a szlovák baloldal komoly dilemma előtt áll, milyen szerkezeti felállásban vágjon neki a következő parlamenti választásoknak. Bár a hatalmi logika megkívánná, a baloldal ismételt egyesítése könnyen visszaüthet, ezért Robert Ficónak sokkal inkább a kivárás az érdeke.

A kormányfőt egyelőre az idő nem sürgeti, a következő parlamenti választástól három és fél évre vagyunk, ráadásul az ellenzék jelenleg megosztott és tehetetlen. A dilemma feloldása azonban idővel elkerülhetetlen lesz, jó eséllyel a helyes döntés megválasztásán múlik, hogy Robert Fico több ciklusra rendezkedhet-e be.

Megjelent a Magyar7 2024/16. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.