2024. augusztus 20., 14:49
Frissítve: aug. 20. 17:17

Susko szerint a leváltásáról szóló érvek az ellenzék kétségbeeséséről árulkodnak

Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy az ellenzéknek a leváltásával kapcsolatban felhozott érvei kétségbeesésről tanúskodnak.

Boris Susko
Boris Susko
Fotó: TASR

Készen állt arra, hogy érveljen, de a parlamenti ülést nem sikerült megnyitni. Ezt a keddi sajtótájékoztatóján közölte.

Tiszteletben tartom, hogy az ellenzéknek joga van arra, hogy indítványozza egy miniszter visszahívását. Én készen álltam arra, hogy reagáljak az érveikre. Az ülést azonban nem sikerült megnyitni. Ha ez mégis sikerülne holnap vagy a szeptemberi ülésen, akkor készen fogok állni, hogy szembenézzek a kritikával, illetve reagáljak és magyarázatot adjak az ellenzék kifogásaira

– állapította meg.

A tárcavezető elutasította az ellenzék kritikáját.

Arról a döntéséről, hogy felülvizsgálati eljárást indítványozott Dušan Kováčik jogerősen elítélt volt különleges ügyész ügyében, és a Legfelsőbb Bíróság döntésének megszületéséig elrendelte Kováčik szabadlábra helyezését, azt mondta, erre törvényes joga van. Rámutatott, hogy ezzel a korábbi miniszterek is éltek.

Ezzel a döntéssel én egyáltalán nem változtattam meg a bűnösségről és a büntetésről szóló döntést, ezért semmilyen módon nem avatkoztam bele a bíróságok döntésének jogerősségébe

- tette hozzá.

Hazugságnak tartja az ellenzék azon kijelentéseit is, amelyek szerint a Büntető törvénykönyv módosításának hatályba lépése után több ezer elítélt szabadul ki a börtönökből. Felhívta a figyelmet a korábbi kormányok több vezetői mulasztására is.

Egyébként nagyon egyszerű és nyilvánvaló a magyarázat arra, hogy miért van ez a nagy felhajtás. Két családi klán, a Kolík és a Šimečka klán vezetői megpróbálják elfedni az államhoz kapcsolódó ügyeiket, kudarcaikat és üzleteiket. Mi az ujjukra koppintottunk, ők pedig elindították ezt a gyűlöletkampányt

- mutatott rá.

Tibor Gašpar (Smer-SD) parlamenti alelnök is készen áll az ellenzékkel folytatott vitára.

Arra a kérdésre, hogy miért nem kezdődött el kedden a Susko leváltásáról szóló ülés, azt válaszolta, hogy nem akarnak úgy táncolni, ahogy az ellenzék fütyül.

Amíg megvan a demokratikus választásokon szerzett többségünk, addig mi döntjük el, hogy mikor felel meg nekünk a kérdés megtárgyalása. Ma nem lett volna teljesen kiegyenlített a küzdelem

- jegyezte meg.

Mint elmondta, a következő lépésekről a koalíciós tanács ülésén állapodnak meg, amelyre várhatóan a következő napokban kerül sor.

Gašpar továbbá azt is jelezte, hogy a Smer-SD-n belül egyeztetéseket fognak folytatni az ún. lex merénylet II. módosítási javaslatairól. Szerinte meg kell állítani a gyűlöletkeltést, amely a Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök elleni merénylethez is vezetett.

Az államnak úgy kell reagálnia, hogy az összhangban legyen minden demokratikus alapelvvel, a véleménynyilvánítás lehetőségével, de nem korlátlanul. Egyszerűen véget kell vetni az erőszakra és gyűlöletre való felhívásoknak, amelyeket sokszor egyes véleményformáló sajtótermékek címlapján is megtalálunk

- tette hozzá.

Kedden nem volt határozatképes a parlament a Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról szóló rendkívüli parlamenti ülésen. Az ülésen a második próbálkozáskor sem volt elegendő képviselő. Az indítványról szerdán, 9:00 órakor ismét megpróbálnak tárgyalni.

KDH: Tegye lehetővé a koalíció a leváltásokról szóló ülések megnyitását

Az ellenzéki KDH felszólította a kormánypártokat, tegyék lehetővé a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális és Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter leváltásáról szóló rendkívüli parlamenti ülések megnyitását. Ennek akadályozása Milan Majerský, a KDH elnöke szerint az egész parlamenti politika dehonesztálása.

Fontos, hogy a politikát visszatereljük a parlamentbe és működőképessé tegyük a törvényhozást, ezért felszólítjuk a kormánykoalíciót, hogy tegye lehetővé a két rendkívüli ülés megnyitását és a standard parlamenti párbeszédet

– közölte Majerský a közösségi hálón.

A KDH szerint a kormánykoalíciónak nincs mit csodálkoznia a tüntetéseket és azon, ha a politika az utcára kerül, ha nem akar a parlamentben vitázni.

Ha a koalíció nem akar utcai politizálást, akkor engednie kell, hogy az ellenzék a parlamentben végezze a feladatát

– tette hozzá Majerský azzal, hogy Suskónak és Šimkovičovának is meg kellene szólalnia a törvényhozásban.

PS: Martina Šimkovičovának és Boris Suskónak nem lenne szabad a posztján lennie

A PS mozgalom szerint Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszternek és Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszternek nem lenne szabad a posztján lennie. Ezenkívül kifogásolták a koalíció hozzáállását a bizalmatlansági indítványokkal kapcsolatos rendkívüli parlamenti ülésekhez, mivel ezeket kedden nem sikerült megnyitni.

Botrányosnak tartom a kormánykoalíció hozzáállását ezekhez az ülésekhez. Megértem, hogy nyár van, és hogy a kormánypárti képviselők a szabadságukat akarják tölteni, de a munkájukért fizetést kapnak. Az, hogy a koalíciós képviselők nem jöttek el a minisztereik visszahívásáról szóló ülésekre, hogy megvédjék őket, és érveket hozzanak fel mellettük, normális esetben nem szokott előfordulni

- mondta Michal Šimečka, a PS mozgalom vezetője, aki Šimkovičová miniszter asszony távolmaradását is bírálta.

A PS képviselői kitartanak a két miniszter leváltása mellett. Suskót többek között a Büntető törvénykönyv módosítása miatt kritizálják, illetve amiért felülvizsgálati eljárást indítványozott Dušan Kováčik ügyében.

Főleg azért indítványoztuk az SaS-szel és a KDH-val Susko miniszter leváltását, mert amióta a posztján van, folyton azt bizonyítja, hogy a koalíció szűk érdekeinek szolgál, és nem az igazságszolgáltatásnak, az embereknek, vagy a jogállamnak

– állapította meg Zuzana Števulová.

SaS: Susko és Šimkovičová a koalíció szégyene

Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter és Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter a koalíció szégyene. Ezt Branislav Gröhling, az SaS elnöke jelentette ki a sajtótájékoztatóján, miután nem sikerült megnyitni a két miniszter leváltásáról szóló két rendkívüli ülést.

A koalíció megvédte két miniszterét, Suskót és Šimkovičovát, akik szégyent hoztak erre a kormányra

– mondta Gröhling. Mária Kolíková (SaS) képviselő hangsúlyozta, hogy az ellenzék főleg azért nyújtotta be Susko ellen a bizalmatlansági indítványt, mert módosította a Büntető törvénykönyvet.

Az elkövetők oldalára állt, legfőképp azok oldalára, akik a Smer-SD-hez állnak közel

– közölte azt is hozzátéve, hogy a módosítást anélkül fogadták el, hogy megvizsgálták volna a következményeit. Szerinte az emberek féltik a vagyonukat. A módosítás úgy van beállítva, hogy szabad utat adjon a bűnözésnek és a lopásnak.

A képviselő szerint megtévesztő olyan álca mögé bújni, mely szerint Dušan Kováčik volt különleges ügyész ügye hasonlít a korábbi esetekhez.

Kolíková azt mondta, hogy igazságügyi miniszterként ő is döntött elítélt személyek szabadlábra helyezéséről.

Ezek olyan esetek voltak, ahol a büntetéseket technikailag rosszul számították ki

- magyarázta.

Az SaS szerint Šimkovičovának sosem lett volna szabad miniszternek lennie, hiszen az adott funkció betöltéséhez nincs semmilyen képzettsége.

René Parák, az SaS tagja megállapította: a miniszter nem veszi figyelembe a kultúrán belüli alapvető szabályokat, és megbontja a kulturális intézmények stabilitását, amikor leváltja az ezek vezetésével megbízott szakembereket, és kétes személyeket ültet a helyükre. Szerinte az a fenyegetés is reális veszély, hogy ha a kultúra területén valaki kritikus hangon szólal meg, az elveszíti állását.

Gröhling azzal kapcsolatban is kifejtette véleményét, hogy a koalíció el akarja távolítani Michal Šimečkát (PS) a parlament alelnöki posztjáról. Ha ez sikerül nekik, az SaS vezetője azt fogja javasolni ellenzéki kollégáinak, hogy az ellenzéki képviselők minden bizottságban mondjanak le az összes elnöki és alelnöki posztjukról.
Danko: Šimkovičová és Susko miniszterek élvezik az SNS támogatását

Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális és Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter élvezi az SNS támogatását – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Andrej Danko, a párt elnöke. Hozzátette, Šimkovičová nem hozott egyetlen törvénysértő döntést sem.

A legcsekélyebb mértékben sem fogjuk elnézni a sógorságot-komaságot, a korrupció jeleit, azért is élvezi Šimkovičová teljes mértékben a támogatásunkat, mert elindított egyes folyamatokat a kulturális életben, amelyeket sokan kifogásolnak

– jelentette ki Danko.

Hozzátette,

a miniszternek joga van a személycserékhez a kulturális intézményeknél.

Megismételte, hogy összeférhetetlenség állhatott fenn Alexandra Kusá, a Szlovák Nemzeti Galéria volt igazgatója esetében, azokról a színházi darabokról is beszélt, amelyeknél nem figyelmeztetnek, hogy megtekintésük nem alkalmas fiatalkorú nézők számára. Ha a miniszterek bármiben jogellenesen jártak volna el, Danko szerint azzal foglalkozna a kormánykoalíció.

Az SNS elnöke Susko eljárásában sem lát semmi kivetnivalót.

Nem azt jelentette ki, hogy Kováčik ártatlan vagy bűnös, hanem élt a jogkörével

– tette hozzá.

Emlékeztetett, hogy a rendkívüli parlamenti ülésen több ellenzéki képviselő sem jelent meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.