Susko szerint a leváltásáról szóló érvek az ellenzék kétségbeeséséről árulkodnak
Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter úgy gondolja, hogy az ellenzéknek a leváltásával kapcsolatban felhozott érvei kétségbeesésről tanúskodnak.
Készen állt arra, hogy érveljen, de a parlamenti ülést nem sikerült megnyitni. Ezt a keddi sajtótájékoztatóján közölte.
– állapította meg.
A tárcavezető elutasította az ellenzék kritikáját.
Arról a döntéséről, hogy felülvizsgálati eljárást indítványozott Dušan Kováčik jogerősen elítélt volt különleges ügyész ügyében, és a Legfelsőbb Bíróság döntésének megszületéséig elrendelte Kováčik szabadlábra helyezését, azt mondta, erre törvényes joga van. Rámutatott, hogy ezzel a korábbi miniszterek is éltek.
- tette hozzá.
Hazugságnak tartja az ellenzék azon kijelentéseit is, amelyek szerint a Büntető törvénykönyv módosításának hatályba lépése után több ezer elítélt szabadul ki a börtönökből. Felhívta a figyelmet a korábbi kormányok több vezetői mulasztására is.
- mutatott rá.
Tibor Gašpar (Smer-SD) parlamenti alelnök is készen áll az ellenzékkel folytatott vitára.
Arra a kérdésre, hogy miért nem kezdődött el kedden a Susko leváltásáról szóló ülés, azt válaszolta, hogy nem akarnak úgy táncolni, ahogy az ellenzék fütyül.
- jegyezte meg.
Mint elmondta, a következő lépésekről a koalíciós tanács ülésén állapodnak meg, amelyre várhatóan a következő napokban kerül sor.
Gašpar továbbá azt is jelezte, hogy a Smer-SD-n belül egyeztetéseket fognak folytatni az ún. lex merénylet II. módosítási javaslatairól. Szerinte meg kell állítani a gyűlöletkeltést, amely a Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök elleni merénylethez is vezetett.
- tette hozzá.
Kedden nem volt határozatképes a parlament a Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról szóló rendkívüli parlamenti ülésen. Az ülésen a második próbálkozáskor sem volt elegendő képviselő. Az indítványról szerdán, 9:00 órakor ismét megpróbálnak tárgyalni.
Az ellenzéki KDH felszólította a kormánypártokat, tegyék lehetővé a Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális és Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter leváltásáról szóló rendkívüli parlamenti ülések megnyitását. Ennek akadályozása Milan Majerský, a KDH elnöke szerint az egész parlamenti politika dehonesztálása.
– közölte Majerský a közösségi hálón.
A KDH szerint a kormánykoalíciónak nincs mit csodálkoznia a tüntetéseket és azon, ha a politika az utcára kerül, ha nem akar a parlamentben vitázni.
– tette hozzá Majerský azzal, hogy Suskónak és Šimkovičovának is meg kellene szólalnia a törvényhozásban.
A PS mozgalom szerint Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszternek és Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszternek nem lenne szabad a posztján lennie. Ezenkívül kifogásolták a koalíció hozzáállását a bizalmatlansági indítványokkal kapcsolatos rendkívüli parlamenti ülésekhez, mivel ezeket kedden nem sikerült megnyitni.
- mondta Michal Šimečka, a PS mozgalom vezetője, aki Šimkovičová miniszter asszony távolmaradását is bírálta.
A PS képviselői kitartanak a két miniszter leváltása mellett. Suskót többek között a Büntető törvénykönyv módosítása miatt kritizálják, illetve amiért felülvizsgálati eljárást indítványozott Dušan Kováčik ügyében.
– állapította meg Zuzana Števulová.
Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter és Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális miniszter a koalíció szégyene. Ezt Branislav Gröhling, az SaS elnöke jelentette ki a sajtótájékoztatóján, miután nem sikerült megnyitni a két miniszter leváltásáról szóló két rendkívüli ülést.
– mondta Gröhling. Mária Kolíková (SaS) képviselő hangsúlyozta, hogy az ellenzék főleg azért nyújtotta be Susko ellen a bizalmatlansági indítványt, mert módosította a Büntető törvénykönyvet.
– közölte azt is hozzátéve, hogy a módosítást anélkül fogadták el, hogy megvizsgálták volna a következményeit. Szerinte az emberek féltik a vagyonukat. A módosítás úgy van beállítva, hogy szabad utat adjon a bűnözésnek és a lopásnak.
A képviselő szerint megtévesztő olyan álca mögé bújni, mely szerint Dušan Kováčik volt különleges ügyész ügye hasonlít a korábbi esetekhez.
Kolíková azt mondta, hogy igazságügyi miniszterként ő is döntött elítélt személyek szabadlábra helyezéséről.
- magyarázta.
Az SaS szerint Šimkovičovának sosem lett volna szabad miniszternek lennie, hiszen az adott funkció betöltéséhez nincs semmilyen képzettsége.
René Parák, az SaS tagja megállapította: a miniszter nem veszi figyelembe a kultúrán belüli alapvető szabályokat, és megbontja a kulturális intézmények stabilitását, amikor leváltja az ezek vezetésével megbízott szakembereket, és kétes személyeket ültet a helyükre. Szerinte az a fenyegetés is reális veszély, hogy ha a kultúra területén valaki kritikus hangon szólal meg, az elveszíti állását.
Martina Šimkovičová (SNS-jelölt) kulturális és Boris Susko (Smer-SD) igazságügyi miniszter élvezi az SNS támogatását – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Andrej Danko, a párt elnöke. Hozzátette, Šimkovičová nem hozott egyetlen törvénysértő döntést sem.
– jelentette ki Danko.
Hozzátette,
a miniszternek joga van a személycserékhez a kulturális intézményeknél.
Megismételte, hogy összeférhetetlenség állhatott fenn Alexandra Kusá, a Szlovák Nemzeti Galéria volt igazgatója esetében, azokról a színházi darabokról is beszélt, amelyeknél nem figyelmeztetnek, hogy megtekintésük nem alkalmas fiatalkorú nézők számára. Ha a miniszterek bármiben jogellenesen jártak volna el, Danko szerint azzal foglalkozna a kormánykoalíció.
Az SNS elnöke Susko eljárásában sem lát semmi kivetnivalót.
– tette hozzá.
Emlékeztetett, hogy a rendkívüli parlamenti ülésen több ellenzéki képviselő sem jelent meg.