Sulík a járványellenes tervében 36 régióra osztaná Szlovákiát
A HNonline közzétette Richard Sulík gazdasági miniszter járványellenes tervének intézkedéseit. A terv 36 régióra osztaná Szlovákiát.

Sulík szerint a járványellenes harcban túlzottan egységesen használjuk az intézkedéseket az egész ország területére,
miközben a fő fertőzési gócok északon vannak, délen viszont alacsony a fertőzöttség. Az intézkedések mégis mindenhol egységesek. Ez az a terv, amiről Matovič azt ajánlotta Sulíknak, hogy ajánlja fel Mongóliának.
Sulík régóta bírálja a kormány egész területre vonatkozó stratégiáját, szerinte a cseh modell szerint kellene menni, azaz az egyes lokalitások fertőzöttségi foka szerint. Mint a szemafort, az egyes régiókat színek szerint besorolnák, amihez társulnának az intézkedéscsomagok.
Valahol nyitva lehetnének a vendéglők, valahol nem, és hasonlóan működne a kultúra, sport vagy az idegenforgalom területén is.
Sulík egyelőre nem jött elő a terv részleteivel, annyit tudni, hogy az országot 36 régióra bontaná. Ez kevesebb mint amennyi járás van (79), de lényegesen több, mint amennyi megye. A javaslata szerint, ha valahol felfedeznék a járvány gócát, akkor azt lezárnák, és áttesztelnék az egész régiót.
Egy faluban, ha azonosítanának egy fertőzöttet, akkor áttesztelnék az egész falut. Hasonlóan működne az intézményekben, iskolákban.
A tervet azután készítette Sulík, hogy a kormányfő felszólította őt egy saját terv elkészítésére, ugyanis bírálni merészelte az ő általa benyújtott tervet. Sulík terve még nem teljesen kész, így nem tudta a mai nap a járványügyi bizottság elé terjeszteni. A különbség azonban látható.
Míg Matovič karácsonyig lezavarna két-három teljes tesztelést, addig a gazdasági miniszter inkább a lokális utat választaná, hogy végre újranyithassuk a gazdaságot.
Sulík szerint a cseh példa szerint, kellene figyelni a 14 napos incidenciát (adott időtartam alatt előforduló új esetek számát), a 65 év felettieknél 14 nap alatt előforduló új esetek számát, illetve a pozitív esetszám növekedésének dinamikáját.
Ennek alapján a csehek ötfokú szemaforrendszert alakítottak ki, és a rendszerben meghatározták, melyik fokozathoz milyen korlátozások járnak.
Nálunk, jelenleg a szemafor első lámpáját akkor kapcsolják ki, ha az egész ország területén a fertőzöttek számának hétnapos átlaga 750 alá csökken, és a kórházban ápoltak száma a kétezer alá. A második fokozatot akkor oltják le, ha az ápoltak száma 1500 alá csökken. Jelenleg még a napi új fertőzöttek száma 1400 körül mozog.