2025. február 14., 08:45

Stabilizálható-e a kormány, és milyen áron?

Zárt ajtók mögött szeletelik újra a koalíciós tortát a kormánypártok vezetői. A következő napokban kiderül, sikerül-e biztosítani a Fico-kabinet mögötti szilárd parlamenti többséget, ahogy az is, hogyan osztják újra a lapokat a koalíciós erők és a mérleg nyelvévé váló négyfős kvázipártocska.

fico
A következő napokban kiderül, sikerül-e biztosítani a Fico-kabinet mögötti szilárd parlamenti többséget
Fotó: TASR

Bizony, bizony, Rudolf Huliak politikai tényezővé nőtte ki magát. Mialatt ízlelgetjük ezt a kijelentést, hosszasan gondolkodhatnánk a politika és a közjó összefüggéséről, az államnők és államférfiak gyakorolta hivatás szépségeiről. Ehelyett e sorok írója azt javasolja, próbáljuk felfejteni a koalíciós számtant, amely bizony alig bonyolultabb, mint az egyszeregy.

„Egyszerű” többség
A szlovák törvényhozásnak 150 tagja van. Nomármost, ha összesen 150 honanyával és honatyával számolunk, a kormányzáshoz szükséges „egyszerű” többséghez 76 támogató szavazatra van szükség. Haladóbb politikafogyasztók számára ismerősen csenghet az ún. alkotmányozó többség is, ehhez már 90 képviselő szükségeltetik. Esetünkben mindez legfeljebb azért érdekes, mert a (khmmm…) szép emlékű Matovič-kabinet ilyen parlamenti erőfölényben kezdte az előző ciklust, hogy azután szűk három év alatt az akkori koalíció saját magát buktassa meg.

A 2023 őszén felálló negyedik Fico-kormány jóval szűkebb többséggel, 79 képviselő támogatásával kezdte vágni a centit a neki rendelt négy évből. Szűk másfél év alatt a Smer–Hlas–SNS koalíció is eljutott arra pontra, ahol az eredetileg felszeletelt koalíciós torta már nem lakat jól mindenkit. Ebből az útkereszteződésből már csak két út visz tovább: az egyik az önfelszámoláshoz vezet (ezt láttuk legutóbb Matovičéktól), a másik az újratervezés reményét kínálja. Itt jön a képbe a derék Huliak, és nem mellesleg három nyomógombkövető társa.

Számoljunk csak! Ha hetvenkilencből kivonunk négyet, marad hetvenöt. Eggyel kevesebb, mint kéne. Nem is beszélve a Hlasból kizárt két honatyáról meg a frakcióban maradt egy szem ingadozóról – de róluk később. Hetvenöt az hetvenöt, vagyis a matek úgy adja, a kitűnő Hlasos dezertőr Roman Malatinec csatlakozásával négyfősre hízott Huliak-csoport (úgy is, mint Národná koalícia!) nélkül nincs többség.

Kié lesz a barackízes palacsinta?

Ez a parlamenti matematika határozza meg a koalíciós újratervezés (szlovmagyul rekonstrukció) kereteit. És akkor eljutottunk e szerény írás legfontosabb kérdéséhez, amelynek megértéséhez ezen a ponton egy önvallomással szolgál a szerző, aki világéletében, ha volt választási lehetősége, a barackízes palacsinta után nyúlt. Vagyis hiába csábítják almás-fahéjas palacsintával, vagy akár kínálhatják csokis palacsintával epres töltelékkel, nem is beszélve az ízlelőbimbóknak egyébként minden bizonnyal vad orgiát kínáló almástésztás palacsintával, karamellizált almás töltelékkel, neki a barackízes palacsinta kell.

Mivel a kormánypártok vezetői az elmúlt napokban zárt ajtók mögött sütöttek-főztek, a következő évek (hónapok?) menüjéről kevés részlet szivárgott ki a koalíciós konyhából. Egyet viszont biztosan tudunk, kié lesz a barackízes palacsinta. Amely, mint jeleztük, nem az ízorgiát kínáló almástésztás remekmű karamellizált almás töltelékkel, hanem csak egy puritán, de annál finomabb barackízes palacsinta. Pont, ahogy Rudolf Huliak szereti (na jó, lehet, hogy nem azonos az ízlésünk a kiváló mélynemzeti honatyával – ezt csak a példa kedvéért írtam. Értik, ugye?).
huliak
A Smer beszippanthatja Huliak kvázipártocskáját éppúgy, mint a Hlas két kizárt renitensét
Fotó:  TASR
A koalíciós tortaszeletelés szabályai

Koalíciós gasztrokalandunkat javaslom, folytassuk az újraszeletelésre váró tortával. Gondolatban ott járunk, hogy Huliak megette kedvenc barackízes (vagy ki tudja, milyen) palacsintáját, és a három (!) koalíciós párt elkezdte szeletelni a tortát (arról, hogy hová tűnt a kvázipártocska, később még szót ejtünk). Előbb azonban még nem hagyhatjuk ki az esztétikus tortaszeletelés fontos szabályait.

Az ember azt hihetné, hogy elég csak egy nagy késsel nekiesni a krémes-réteges süteménynek. Azonban nem mindig ilyen egyszerű a dolgok állása, főleg akkor lehet izzasztó a tortaszeletelés feladata – és ezt a koalíciós konyhában is jól tudják – amikor a saját alkotásunkkal van dolgunk. Ilyenkor elég egy rossz mozdulat, és kezünk több órás munkája nem szabályos szeletekként, hanem szétesett krémkupacokként jut el a kistányérokra. És ilyenkor az sem nyújt vigaszt, hogy az íze tökéletes.

A konyhai „balesetek” elkerülhetők, ha a kétkezi és gyakran botló hobbicukrász megfogad néhány alapszabályt. Először is, nem szabad elsietni a szeletelést, mindenképpen pihentessük a tortánkat, mielőtt eljönne a tálalás pillanata. Szintén kerülendő hiba a torta túlhűtése, a hűtőből kivett tortát ajánlatos a szivarfüstös tárgyalók „szobahőmérsékletén” tíz percig állni hagyni, mielőtt felvágnánk.

A nagyjából hideg torta szeleteléséhez szükségünk lesz egy meleg vízbe mártott késre. Ez egyrészt a tapadást-ragadást is gátolja, másrészt elősegíti a tisztább vágásokat a gazdag, vajas krémeken át – felkeltve a nyálukat csorgató koalíciós képviselők érdeklődését. Alapszabály, hogy a torta szeletelésénél határozott mozdulatokra van szükség. Sok kárt okozhatunk a gasztroélménynek – és nem mellesleg a koalíciós ízharmóniának – ha óvatoskodunk és totojázunk a késsel a kezünkben. Vagyis tegyünk határozott, gyors mozdulatokat, persze agresszió és féktelen trancsírozás nélkül!

A legfontosabb szabály azonban az, hogy ne spóroljunk a süteménnyel, hanem vágjunk szép, méretes darabokat. Minél vékonyabb egy szelet, annál nagyobb az esélye, hogy szétesik majd.

Ha a cukrász a tálalókéssel a kezében méretet téveszt, legfeljebb már csak azt vághatja oda az elégedetlenkedőknek, nem a torta kicsi, a pofátok nagy. Az ilyen megszólalások pedig gyorsan lerombolják az ízharmóniát, és megágyaznak egy újabb válságnak a koalíciós konyhában.

Van, akiket jóllakatnak

Hangsúlyozva, hogy nem ismerjük a receptet, ezért a koalíciós tortaszeletek méretére legfeljebb az elmúlt hetek képviselővándorlásai nyomán előállt erőviszonyokból következtethetünk. Ennek okán azt feltételezzük, hogy a Hlas és az SNS a jelenleginél egy-egy szelettel kevesebbet kap majd a tortából, és a gazdag, vajas krémes szeletekből kettővel több jut majd a Smernek.

Mindezt arra alapozzuk, hogy a legnagyobb kormánypárt képviselőcsoportja a következő napokban legalább négy, de számukra optimális esetben akár hat honatyával is gyarapodhat. Vagyis beszippanthatja Huliak kvázipártocskáját éppúgy, mint a Hlas két kizárt renitensét. Tiszta sor, a koalíció 79 elégedetten majszoló honanyával és honatyával zárhatja a tortaszeletelés napját.

Mindenki jól jár, a Hlas ugyan veszít egy minisztert, de a jelöltje koalíciós áldással ülhet be a házelnöki székbe. Az SNS is alább adja egy tárcával, de a „tévétanácsban” kárpótolja magát. Mindez persze mindkét pártnak pusztán csak haladék, de a frissen elfogyasztott torta íze még ott van a szájukban.

Van, aki jóllakik

A Smer, lenyelve a belső lázadókat, lakik csak igazán jól. A frissen csatlakozottak logikája faék egyszerűségű: a legnagyobb kormánypárt listája a legjobb ajánlólevél a kényelmes képviselői szék megőrzésére legkésőbb 2027-ben.

A koalíciós iránytű az újraszeletelt torta mellett állva egyre világosabban mutatja, merre mutatkozik a politikai túlélés esélye.

Annyit még tegyük hozzá, ha a Hlasnak és az SNS-nek osztott tortaszeletek előbb válnak morzsalékká vagy a példánál ragadva, krémkupaccá, mint a ciklus rendelt ideje, a cukrászmester előrehozott receptpályázatot hirdethet. Azt remélve, hogy a következő torta időtállóbb lesz…

Megjelent a Magyar7 2025/6. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.